Yeşil mercimek içeriğinde bulunan protein, vitamin ve mineraller bakımından sofralardan eksik edilmemesi gereken bir bakliyat türüdür. Vücudun yapı taşı olan proteinler mercimekte bol miktarda bulunur. Üstelik bu protein hayvansal kaynaklı proteinlere göre çok daha güvenlidir. Çünkü yağsızdır ve kolesterol gibi yan etkileri yoktur. Lif yönünden zengin olması da mercimeği vazgeçilmez kılıyor. Aşağıda mercimeğin faydalarından bazıları bulunabilir.

Diyabetle Savaşta Faydalıdır

Yeşil mercimeğin içeriğinde bol miktarda diyet lifi bulunur. Lif zengini olması sayesinde mercimek kandaki şeker düzeyinin yükselmesini engeller. Çünkü bu lifler kanın şekeri emme hızını yavaşlatır ve genel şeker düzeyinin düşük kalmasını sağlar.

Diyabet hastaları, hipoglisemi ve insülin direnci şikayeti olanlar güvenle mercimek tüketebilir. Düzenli tüketimde şikayetlerin azaldığı görülecektir.

Kas ve Kemik Yapısını Güçlendirir

Vücuttaki kemik ve kas yapısının gelişimi ve sağlıklı kalması için yeterli protein alınması şarttır. Mercimeğin iyi bir protein kaynağı olması nedeniyle bu konuda fayda sağlayan besinlerden olduğu rahatlıkla söylenebilir. Hem çocukların kas ve kemik gelişimi için hem de yetişkinlerin kas oranlarının yüksek tutulması için yeşil mercimek tüketilmelidir.

Yeşil mercimekteki proteinin yağsız olması da bir artıdır. hayvansal kaynaklı proteinlerin yağ içeriği birtakım yan etkilere neden olabilirken bitkisel proteinlerde bu risk yoktur.

Vegan ya da vejetaryen beslenme programlarında da bitkisel protein zengini mercimek mutlaka yer almalıdır.

Kalp ve Damar Sağlığını Destekler

Mercimek ve aynı grupta bulunan diğer baklagillerin lif zengini olması sayesinde kalp hastalıkları ve kalp krizi riski düşer. Folat ve magnezyum gibi minerallerin mercimekte çokça bulunması da homosistein seviyesini azaltarak kalbi hastalıklardan korur. Şeker ve kolesterol seviyelerini düzenlemesi de damar sertliği ve damarlarda tıkanma gibi şikayetleri önler.

Kanserle Mücadelede Yeşil Mercimek

Birçok kanser türüyle mücadelede yeşil mercimek kullanılabilir. Vücuttaki kanser savaşçıları olan lektin bileşikleri mercimekte ve diğer bakliyatlar içerisinde bulunur. Lektinler kanserli hücrelerin büyümesine ve çoğalmasına engel olabilir.

Yüksek Kolesterolü Düşürür

Yeşil mercimeğin içerinde yüksek derecede çözünebilir lif bulunur. Bu lifler sayesinde kandaki kötü kolesterol azalır. Kolesterolün sağlıklı seviyelere düşmesiyle kalp ve damar hastalıklarıyla felç riski de azalır.

İLGİLİ MAKALE  Mercimek çorbasının içine bu baharatları katın! (Kaynak: soru.com.tr)

Kilo Kontrolüne Yardımcıdır

Yeşil mercimeğin lifli yapısı bütün sindirim sisteminin aktif şekilde çalışmasını sağlar ve böylece metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Hızlı bir metabolizma da vücudun sürekli olarak kalori harcamasını ve gerektiğinde fazla yağların yakılmasını sağlar. Böylece hem vücutta yağ birikmesine engel olur hem de fazla yağların kullanılmasını sağlar.

Aynı zamanda yeşil mercimek uzun süreli tokluk hissi verir. Bu sayede mercimek tüketen kişi çabuk acıkmaz ve dolaylı şekilde kilo kontrolü sağlanmış olur.

Sağlıklı Hamilelik İçin Yeşil Mercimek

Mercimekte bulunan folat erken doğumların engellenmesinde yardımcıdır. Yapılan araştırmalar göre yeterli folat tüketen hamilelerde erken doğum riski %50 oranında düşer. Hamilelikten bir yıl önceki süreçte düzenli folik asit tüketilmesi önemlidir. Mercimek folat içeriğiyle bu ihtiyacın günlük %90’ını karşılar.

Vitamin ve Mineral Kaynağıdır

Yeşil mercimekte özellikle çocukların mutlaka alması gereken folik asit bol miktarda bulunur. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yarayan folat da mercimek tüketenlerin vücudunda yeterli miktarda bulunacaktır.

B grubu vitaminleri için de mercimek tüketimi önemlidir.

İyi Bir Enerji Kaynağıdır

Yeşil mercimekte bulunan kompleks karbonhidratlar ve yüksek lif oranı vücuda enerji verecek niteliktedir. Ayrıca mercimek iyi bir demir kaynağıdır. Bu da vücuttaki oksijen dolaşımı, metabolizmanın hızlanması ve enerji üretimi için gerekli ve önemlidir.