Hem lezzetli bir pasta yapayım hem de beni çok fazla uğraştırmasın diyenler için son derece güzel ve pratik bir pasta tarifiyle geldik. Oldukça kısa süre içerisinde hazırlayabileceğiniz ve lezzetiyle büyülenmenize yardımcı olacak bu tatlıyı bittikçe yapmak ve yemek isteyeceksiniz. Kalabalık misafirlerinizi de ağırlayabileceğiniz bu lezzetli tatlı için kolları sıvayabilirsiniz…

Malzemeler;

Keki için;

 • 3 adet yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı süt (200 ml)
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 2 su bardağı un

Muhallebisi için;

 • 4 su bardağı süt (800 ml)
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı un
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket krem şanti
 • 1 çay bardağı soğuk süt (125 ml) (krem şanti için)

Keki ıslatmak için;

 • 1,5 su bardağı süt (300 ml)

Çikolata sosu için;

 • 1 paket çikolata sosu
 • 2,5 su bardağı süt (500 ml)
 • 1 paket sütlü çikolata (60 gr)

Yapılışı;

İlk olarak uygun bir çırpma kabının içerisinde 3 adet yumurtayı ve 1 su bardağı toz şekeri güzelce çırpalım. Çırpma işlemini tamamladıktan sonra 1 su bardağı sütü, 2 su bardağı unu, 1 paket vanilyayı ve 1 paket kabartma tozunu ilave edelim. Malzemeleri ilave ettikten sonra çırpma işlemine tekrar devam edelim. Homojen bir kıvama geldikten sonra kek hamurumuz hazır hale geliyor. Kek hamurumuzu uygun borcam kabına dökmeden evvel, borcamımızın içerisini güzelce yağlayalım. Yağlama işlemini tamamladıktan sonra hazırladığımız kek harcını, borcamın içerisine dökelim. Kek harcını borcamın içerisine ilave ettikten sonra üzerini düzeltelim ve önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında yaklaşık olarak 30 dakika kadar pişmesini sağlayalım. Kekimiz pişerken biz de o esnada pastamızın kremasını hazırlamaya başlayabiliriz. Pastamızın muhallebisi için uygun bir tencere içerisine 1 su bardağı unu, 1 su bardağı toz şekeri ve 4 su bardağı sütü ilave edelim. Malzemeleri ilave ettikten sonra bir çırpma teli yardımıyla güzelce karıştıralım. Karıştırma işleminin ardından tenceremizi ocağın üzerine alalım ve sürekli karıştırarak pişirmeye başlayalım.

Koyulaşıp göz göz olan muhallebini içerisine 1 paket vanilyayı da ilave edelim. Vanilyayı ilave ettikten sonra son kez karıştıralım ve muhallebimizi ocağın üzerinden alalım. Muhallebinin çok daha hızlı bir şekilde soğumasını sağlamak için uygun bir kasenin içerisine muhallebimizi boşaltalım. Akabinde muhallebimizin üzerini bir streç film yardımıyla kapatalım. Ancak streç filmi muhallebinin üzerini değecek şekilde kapatalım bu yöntem sayesinde muhallebimizin üzeri kabuklanmayacaktır. Muhallebiyi hazırladıktan sonra pişen kekimizi fırının içerisinden çıkaralım.

İLGİLİ MAKALE  Pastane usulü krem şokola. Kıvamı ve lezzeti muhteşem

Kek sıcakken 1,5 bardak oda sıcaklığındaki sütümüzü kekin üzerine gezdirelim. Kek anında bu sütü içerisine çekecektir. Bu işlemi tamamladıktan sonra kekimizin soğuması için kenara alalım. Bu esnada biz de muhallebimizi bir miktar çırpmaya başlayalım. Ardından muhallebimizin içerisine 1 paketten hazırladığımız krem şantiyi ilave edelim ve çırpma işlemine devam edelim. Krem şanti muhallebimizin çok daha lezzetli ve kıvamının güzel bir formda olmasına yardımcı olacak. Bu noktada dikkat edilmesi gereken durumların başında krem şantinin, muhallebi içerisinde homojen bir şekilde karışması gerekmektedir. Uygun karışma durumunu sağladıktan sonra sütünü çeken kekin üzerine muhallebimizi boşaltalım. Kekin üzerini uygun formda kapattıktan sonra, üst katmanı için çikolata sosumuzu hazırlamaya başlayabiliriz. Çikolata sosu için uygun bir tencerenin içerisine 2,5 su bardağı süt ve 1 paket hazır çikolata sosunu alalım. Karıştırarak çikolata sosumuzu pişirmeye başlayalım. Sos kıvamına geldikten sonra içerisine 1 paket sütlü çikolata ilavesinde bulunalım ve sütlü çikolata eriyene dek karıştırma işlemine devam edelim. Çikolata sosu hazır olduktan sonra soğumasını bekleyelim ve tam manasıyla soğuduktan sonra çikolata sosumuzu pastanın üzerine dökelim.

Bir spatula yardımıyla çikolata sosunun üzerini düzeltelim ve mümkün mertebe tatlımızı bir gece buzdolabında dinlendirelim.

Video: Kıvam Lezzet Tam Puan 💯 Borcamda Kolay Yaş Pasta Tarifi