Antrikot dananın göğüs omurları üzerinden boyuna doğru uzanan lezzetli bir ettir. Tabi iyi pişirilen bir antrikotun lezzetine doyum olmaz. Normalde döküm tavada pişirilmesi önerilen antrikotu, eğer bir döküm tavanız yoksa nasıl pişireceksiniz. İşte teflon tavada pişirmenin püf noktalarını sizin için bir uzmanına sorduk.

Damak tadı kişiden kişiye değişebilir. Orta, az yada çok pişmiş tercih edilebilir. Ama antrikotun sulu olarak kalması için orta veya az pişmiş olması tercih sebebidir. İlk başta antrikotumuzu oda sıcaklığına getirmemiz gerekir. Buzdolabından çıktığı gibi tarife başlamayın.

Antrikot nasıl pişirmeye hazırlanır?

Oda sıcaklığına ulaşmış antrikotumuzun iki tarafını güzelce ayçiçek yağı ile yağlıyoruz. Sonrasında da tuzluyoruz. Burada kaya tuzu kullanmanızı öneriyoruz, ama yoksa normal tuzla da yapabilirsiniz.

Tavayı nasıl ısıtacağız? Antrikotumuzu nasıl mühürleyeceğiz?

Tavamızı iyice ısınmış olması mühürleme işlemi için önemlidir. Yüksek ateşte ısındığını anlamak için elimizi tavanın üzerinde 4-5 saniye kadar tutarak tam ısındığını anlayabiliriz. 1 cm kalınlığında bir antrikotun önünü ve arkasını ikişer dakika mühürleyebiliriz. Mühürleme işlemi sırasında kesinlikle çatal kullanmamalıyız. Hatta antrikotumuza dokunmamalıyız.

Mühürlenen antrikotu nasıl baharatlayacağız?

Antrikotumuzun mühürleme işlemi tamamlandığında, bir tabağa alıp tavamızı pişirmeye hazırlayabiliriz. Öncelikle altı kapatılmış tavaya bir çorba kaşığı tereyağı ilave ediyoruz. Tavadaki tereyağı tavanın önceki sıcaklığı ile eriyecektir. Üzerine sevdiğimiz baharları, kekik, tatlı veya acı biber, sarımsak veya biberiye ekliyoruz. Sonra düşük ateşte ocağımızı tekrar açıyoruz. Dinlendirdiğimiz antrikotumuzun önünü ve arkasını 15’er saniye baharatlı tereyağlı tavamızda pişiriyoruz. Ve artık servise hazır, tadına doyum olmayacak antrikotunuzu servise alıp, afiyetle yiyebilirsiniz.