Her yaştan insanın özellikle sevdiği tatlılardan bir olan sütlaç harika bir tatlıdır. Yapımı oldukça basit gibi görünen bir tatlıdır. Ama püf noktalarının mutlaka bilinmesi gerekir. Sütlü tatlılar içerinde çok ayrı bir yere sahip olan sütlaç yediden yetmişe herkes tarafından sevilen bir lezzettir.

Oldukça mükemmel tadı ve kıvamı olan sütlaç ayrıca sağlıklı bir tatlıdır. Sütün o harika tadını alabileceğimiz mükemmel bir tariftir. Özellikler annelerimizin evde sıklıkla yaptığı tatlıların başında gelmektedir. Oldukça lezzetli olan sütlacı sizde evinizde yapmak istiyorsanız tarifi son derece kolaydır. Böylece çocuklarınıza ve ailenize sağlıklı ir tatlı yedirebilirsiniz.

Sütlaç İçin Gerekli Olan Malzemeler

Sütlaç birçok kişi tarafından oldukça fazla sevilen bir tatlıdır. Bu nedenle de oldukça fazla tercih edilmektedir.

Bu harika tatlı için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • 1 litre soğuk süt
 • 1 litre soğuk su
 • 2 çay bardağı kadar pirinç
 • 2 yemek kaşığı kadar pirinç unu
 • 2 su bardağı kadar şeker

Bu malzemeler sayesinde harika bir sütlaç yapabilirsiniz. Ayrıca şeker miktarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Sütlaç Yapımı Aşamaları

Sütlaç yapımı her ne kadar basit dursa da aslında oldukça zor bir tatlıdır. Kıvamını tutturmak son derece önemlidir.

Harika bir sütlaç yapımı aşamaları şu şekildedir:

 • Öncelikle pirinçleri yıkayarak tencereye koyunuz.
 • Üzerine su eklenip, bu suyun çekmesi beklenir.
 • Pirinç suyunu çekince soğuk sütü üzerine ekleyiniz ve kaynayana kadar bekleyiniz.
 • Pirin unu ve 1 bardak suyu karıştırınız. Ardından bu karışımı yavaşça kaynayan sütün içerine koyunuz.
 • Yaklaşık 10 dakika kadar kaynatınız.
 • En son şekeri de ekleyerek kaselere alabilirsiniz.

Böylece harika ve leziz bir sütlaç yapabilirsiniz. Sütlaç yapımında dikkatli olmanız gereklidir. Kıvamı oldukça önemlidir. İsterseniz sıcak olarak isterseniz de soğuk olarak tüketebilirsiniz. Farklı bir aroma katmak isterseniz üzerine bir tarçın ekleyebilirsiniz.

Sütün Soğuk Olması Gerekir

Harika bir sütlaç yapmak için en önemli püf nokta soğuk süt olması gereklidir. Bu sütlacınızın harika olmasını sağlar. Aynı zamanda kıvamının güzel olmasına neden olur. Daha lezzetli bir sütlaç için bu püf noktasını mutlaka uygulamalısınız. Böylece muhteşem bir sütlaç yapabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  15 dakikada tatlınız hazır! Yiyen herkes tarifini soracak (Kaynak: soru.com.tr)

Sütlacı Fırında Yapmak Yoğunluğuna Etki Eder

Sütlaç soğuduğu zaman daha kıvamlı hal alır. Yüzeyi kabuk bağlayabilir ve bu durum bazen rahatsız edici olabilir. Bu yüzden fırın sütlaç üzerinin kabuk bağlamasına engel olur. Hem farklı bit tat hem de farklı bir görünüme sahip olan sütlaç oldukça harika bir kıvamda olur. Fırına atacağınız sütlacın kıvamına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü çok katı bir sütlacı fırına atmak daha katı olmasına neden olur. Bu nedenle kıvam önemlidir.

İZLEYİN: ÖZEL TARİF | SÜTLAÇ Gizli Püf Noktası Nedir ? Oktay Usta’dan

Ne Çok Sıvı Ne De Çok Kıvamda Olmalıdır

Sütlaç yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalardan en önemlisi kıvamdır. Kıvamın tam yerinde olması sütlaç lezzetini etkiler. Çok sıvı olması lezzeti bozabilir. Bunun yanında çok katı olması da yenirken güzel bir tat bırakmaz. Ancak tam kıvamında olması sütlacın en temel püf noktası olur. Bu kıvamı tutturmak da beceri ister. Sütlaç zaten soğuyunca katılaşan bir tatlı olduğu için çok fazla katı yapmamak gerekir. Katı olması çok hoş olmaz. Bu nedenle kıvamını ayarlamak gereklidir. Çok sıvı olması da bu sefer hoş bir görüntü yaratmaz. Bu yüzden sütlaç yaparken mutlaka kıvamına dikkat etmeniz gerekir.