Gaziantep yöresine özgü yüzyıllardır sevilerek tüketilen ve yoğun şerbeti ile ağızlarda adeta bir şölene yol açan baklava hakkında aslında ne söylesek az kalır gibi. Yufkası ve fıstığı ile hemen hemen herkes tarafından sevilen bu tatlı ise bazılarımız için biraz ağır kaçıyor. yüksek yağ ve karbonhidrat oranı, bolca dökülen şerbetinden gelen şekeri derken bir dilim baklava ile doymak bile mümkün oluyor. İşte bu noktada ise baklavanın ağır tadını yumuşatan ve hem daha çok yemeyi mümkün kılan hem de tadına tat katan soğuk baklava son yılların popüler ismi olarak karşımıza çıkıyor.

Soğuk baklava

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkarılan bir pastane ürünü olan bu tatlı hemen hemen bildiğimiz kültürel baklava tatlısı ile aynı özellikleri taşıyor. Ancak en belirgin farkı ise şerbet eklenerek servis edilen baklavadan farklı olarak süt dökülerek servis edilmesi ve bu sayede hem sütlü hem şerbetli tatlıların ortak kümesi olması özelliği. Şerbetli tatlılar soğuk şekilde servis edilmeye müsait değillerdir çünkü şerbet içerisindeki şeker soğukta donar ve tatlının tüm tadını kaybetmesine neden olur. Fakat soğuk baklava süt ile hazırlandığından bu sorun ortadan kalkıyor ve özellikle yaz günlerinde hazırlanabilecek enfes bir tatlı olarak karşımıza çıkıyor. Eski usullere göre hazırlanan baklavalar uzun ve uğraştırıcı bir süreçten geçse de soğuk baklava tatlısını hazırlarken 3 adım uygulamak ve bu sayede hem pratik hem leziz bir tatlı elde etmem isterseniz bunun da bir yolu her zaman var.

VİDEO: Orjinaline en yakın soğuk baklava tarifi/1dilim asla yetmiyor /bu tarif başka/baklava tarifi

3 adımda soğuk baklava hazırlamak

izleyeceğiniz 3 kolay adım ile soğuk baklava hazırlayabilir ve her an misafirlerinizi ya da kendinizi bu leziz tatlı ile şımartabilirsiniz. Hem hazırlaması kolay hem de yemesi zevkli olan bu tatlının kolay hazırlanışı, şerbeti ve malzemeleri ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Malzemeler

 • 1 paket yani 800 gram baklava yufkası
 • 150 gram tereyağı
 • 1 çay bardağının dörtte üçü kadar sıvı yağ
 • 1 kase iri çekilmiş fıstık ( fıstık sevmeyen ya da yiyemeyenler için fındık ya da ceviz tercih edilebilir)
İLGİLİ MAKALE  Lezzetiyle baş döndüren meşhur muradiye çorbası, tam iftara layık!

Şerbeti

 • 2 su bardağı şeker
 • 1 su bardağı su
 • 2 su bardağı süt

Süslemesi için

 • 2 yemek kaşığı toz kakao
 • 1 yemek kaşığı süt tozu

Soğuk baklava hazırlama adımları

 1. Şerbet: Soğuk baklavanızı hazırlamak için işe önce şerbetini hazırlayarak başlayın. 2 su bardağı şeker, 1 su bardağı su ve 2 su bardağı sütü bir tencere içerisine alın ve iyice karıştırın. Kaynayana kadar hafif şekilde karıştırmaya devam edin ki şeker iyice erisin. Ardından kaynayan şerbetin altını kısın ve 15 dakika boyunca bu şekilde fokurdayarak kendini toplamasını bekleyin.
 2. Yufkaları sermek: Şerbetinizi bir yandan hazırladıktan sonra tereyağı ve sıvı yağ malzemelerinizi bir tavaya alarak ısıtın. Yağ ılıdıktan ve tamamen sıvı hale geldikten sonra ise baklava tepsinizin dibini bu yağ ile yağlayın. Ardından 3 kat yufkayı sırayla serin ve 3. kat yufkanın üzerini de yağlayın. Her 3 katta bir yağlama işlemini tekrarlayın ve 15. katı yağladıktan sonra fıstığınızın bir kısmını alarak yufka üzerini kapatacak şekilde serpin. Daha sonra 15 kat daha aynı yağlama işlemini tekrarlayın. Fıstığınızdan ayırdığınız diğer kısmı ise burada üzerine serpmek için kullanacaksınız. Bunun için kenara ayırdığınız fıstığı bir miktar kakao ve şeker ile birlikte mikserden geçirin ve 30. kat yufkanın üzerine serpin. Daha sonra elinizde kalan yufkaları yine her 3 katta bir yağlayarak üzerine yerleştirin.
 3. Pişirme işlemi: Baklavalarınız oldukça fazla kattan oluşacak şekilde hazırlandıktan sonra Elinizde kalan yağı baklava üzerinde gezdirin. Daha sonra dilediğiniz şekilde baklavanızı dilimleyin. Önceden 180 dereceye ayarlayarak ısıttığınız fırına baklava tepsinizi yerleştirin ve kızarana kadar pişirin. Daha sonra pişen baklavanızı ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra hazırladığınız sütlü şerbeti üzerinde gezdirin. Soğuk şerbeti üzerinde tamamen gezdirdikten sonra kakao ve süt tozunu karıştırarak baklavanızı üzerinde gezdirin ve soğumak üzere dolaba bırakın. 1-2 saat kadar dinlendirmek yeterli olacaktır.
X