Sıcak yaz günlerinde evde hazırlayacağınız meyve suyu ile serinlemeniz mümkün. Mevsiminin meyvelerinden oldukça kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu meyve suyu, sıcak yaz günlerinde ve gecelerinde vazgeçilmeziniz olacak. Lezzetiyle ve ferahlığıyla damak zevkinizi okşayacak o müthiş içecek

Malzemeler;

  • 1 kg kayısı
  • 8 su bardağı su (1600 ml)
  • 1 su bardağı toz şeker

Yapılışı;

il olarak kayısılarımızı güzelce yıkayalım. Yıkama işlemi tamamlanan kayısılarımızın içerisinde yer alan çekirdekleri çıkartalım. Çekirdeklerini çıkarttığımız kayısılarımızı uygun bir tencerenin içerisine alalım ve kayısılarımızın üzerine 1 su bardağı toz şekeri ilave edelim. Toz şekerin ardından içerisine 8 su bardağı suyumuzu da ilave edelim. Suyu ilave ettikten sonra şekerin dağılması adına şöyle bir karıştıralım.

Karıştırma işleminden sonra tenceremizi ocağa alalım ve kayısılar yumuşayana dek pişirme işlemini tamamlayalım. Kayısıların yumuşamasını sağlarken tencerenin kapağını kapatmayı ihmal etmeyin. 40 – 45 dakika kadar pişirin. 40 – 45 dakikanın sonunda kayısıların yumuşamasının ardından tencereyi ocaktan alalım ve blenderden geçirelim. Blenderden geçirdikten sonra üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık yardımıyla temizlemek son derece önemlidir. Bu noktadan sonra kayısı suyumuz hazır hale geliyor.

Hazır olan kayısılarımızı uygun kavanozların içerisine boşaltalım. Kayısı sularını uygun kavanozların içerisine boşalttıktan sonra buzdolabına alalım ve soğumalarını bekleyelim. Soğuyan kayısı sularının içerisine bolca buz küpü koyduktan sonra içmek için servis edebilirsiniz.

Video: EN KOLAY EV YAPIMI KAYISI SUYU TARİFİ 🧡