El açması tadında hazır yufkadan tatlı tarifi arayışı içerisindeyseniz oldukça doğru bir yere geldiniz. Bayramda misafirlerine ikram etmek amacıyla, bayram tatlısı hazırlamak isteyenler fakat bunun için yeterli zamanı olmayanlar için kısa sürede hazırlayabileceğiniz burma baklava tarifini çok seveceksiniz. İşte burma baklavanın tüm detayları…

Malzemeler;

  • 20 adet yufka
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • yarım çay bardağı sıvıyağ da üzerine sürmek için
  • 1 kase ince çekilmiş ceviz

Şerbeti için;

  • 2.5 su bardağı şeker
  • 3 su bardağı su

Yapılışı;

İlk olarak tatlının şerbetini yapmakla başlayabiliriz. Tatlının şerbeti için uygun bir tencerenin içerisine 2,5 su bardağı şeker ve 3 su bardağı suyu alın. İki malzemeyi ekledikten sonra birkaç damla limon suyu ilave edin ve ardından bir parça limon kabuğu atın. Şerbeti kaynamaya bırakın. Ardından  1 çay bardağı sıvıyağı bir kasenin içerisine ilave edelim ve baklavalarımızı hazırlamaya başlayalım. Baklavalık yufkadan bir tane önümüze alalım ve üzerine sıvıyağı sürelim.

İlk yufkaya yağ sürdükten sonra diğer yufkayı da üzerine serelim ve yağ sürme işlemini gerçekleştirelim. İki kat serili olan yufkanın üzerine ince çekilmiş cevizlerden serpelim. İnce bir oklava yardımıyla yufkayı oklavaya saralım. Sarma işlemini tamamladıktan sonra yufkayı büzüştürelim. Büzüştürme işlemini tamamladıktan sonra dilediğiniz fırın tepsisine dilediğiniz forma dizme işlemini gerçekleştirin.

Tüm yufkalara aynı işlemi uygulayarak fırın tepsisine dizelim. Tüm tepsiye dizme işlemini gerçekleştirdikten sonra kalan yağı yufkaların üzerine sürelim. Ardından yarım çay bardağı sıvıyağı baklavaların üzerine gezdirdikten sonra, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirelim. Baklava piştikten sonra üzerine şerbeti dökelim ve baklava şerbeti çektikten sonra servis edelim.

Video: Hazır Yufkadan 5 dk Da Burma Baklava Tatlısı👌✅ Herkes El Açması Sandı❗ Kolay Baklava Şerbetli Tatlı