Pilav, pek çok sulu yemekle ve et yemekleriyle çok uyumlu olan bir yiyecektir. Pilav yapmak bilgi, tecrübe ve beceri ister. İstediğiniz gibi bir pilavın ölçüsünü bir kerede tutturmak çok zordur.

Pratik yapmanız gerekiyor ve istediğiniz lezzeti yakaladığınızda, kullandığını malzeme ölçülerini bir yere not etmelisiniz. Kaliteli bir pirinç pilavı, sofralarınızı şenlendirecek ve herkes yemeklerinize hayran kalacak. Lezzetli bir pilavın, tuz, yağ oranı tam dengeli olur ve pirinçler ağzınızda tane tane dağılır.

Pilav İçin Neler Gereklidir?

Öncelikle iyi bir pilav için, tüm malzemeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız.

Bu malzemeler şunlardır;

  • Baldo pirinci
  • Tereyağı
  • Sıvıyağ
  • Tuz
  • Limon suyu
  • Toz şeker

Bunlar kaliteli bir pirinç pilavı için gerekli malzemelerdir. Dilerseniz öncesinde tel şehriye kavurabilirsiniz. Et ya da tavuk bulyon kullanmak isterseniz de önceden yağda eritebilirsiniz.

Pilav ölçüsü

Pilav ölçüsü

Pilav Ölçüsü Belirlemek

Pilav ölçüsünün önemli bir püf noktası vardır. Örneğin pirinç ölçünüz 1 su bardağı ise, koyacağınız su ölçüsü 1,5 su bardağı olmalıdır. 2 su bardağı pirince, 2,5 su bardağı su koymalısınız. 1 su bardağı pirinç 4 kişilik pilav için idealdir. 2 su bardağı pirinçle yapılan pilav ise 5-6 kişiliktir.

Pilavınızın ölçüsünü bu şekilde belirlemelisiniz. Tuz ve yağ ölçüsünü göz kararı olarak da ayarlayabilirsiniz. Pirinç ve su oranı dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Bunların haricindeki malzemeleri ayarlamak daha kolaydır.

İzleyin: Tüm Püf Noktalarıyla Tane Tane Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?/Gözde’nin Tenceresi

Pilav Nasıl Yapılır?

Pilav yapmak için paslanmaz çelik bir tencere ayarlamalısınız. Tencereniz çok küçük olmamalıdır. Mutlaka tencerenize uygun bir kapağınız olmalıdır. Kaşık olarak ise kesinlikle tahta kaşık kullanın. Pilav yaparken metal kaşık kullanılmamalıdır. Öncesinde ise iyi bir süzgeç ve geniş bir kaba ihtiyacınız olacak. Bu da yıkadığınız pirinçleri süzmek içindir.

Pilav yaparken kesinlikle baldo pirinç kullanmalısınız. İlk olarak pirincinizi su bardağıyla ölçün. Doğru ölçtüğünüzden emin olun. Ölçtüğünüz pirinci süzgece boşaltın. Pirincinizi bol suyla yıkayın ve iyice süzülmesini bekleyin. Üzerindeki nişasta çıkana kadar yıkayın ve süzün.

İLGİLİ MAKALE  Tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır? Efsane pilav yapmak için ölçü ve püf noktaları

Pirinçlerinizin suyu bir kenarda süzülürken, tencerenizi ısıtın ve tereyağı koyun. Bu ölçü bir yemek kaşığının yarısı olabilir. Örneğin tereyağından yemek kaşığıyla biraz kesebilirsiniz. Tereyağı güzelce eridiğinde üzerine göz kararı sıvıyağ ekleyin. Ancak sıvıyağı fazla eklemeyin. Tahmini yarım tatlı kaşığı kadar olabilir.

Pilav ölçüsü

Pilav ölçüsü

Yağlar ısındıktan sonra artık pirinçlerinizi tencereye alın. Ateşin altını iyice kısın ve tahta kaşıkla birlikte pirinçlerinizi uzun uzun kavurun. Pirinçlerinizi kırmamak için aşağıdan yukarıya doğru karıştırmanız önemlidir. Yaklaşık 5-10 dakika kadar pirinçlerinizi kavurun. İyice kavurduktan sonra sadece birkaç damla limon suyu sıkın. Limon suyu pilavınızın bembeyaz olmasınız sağlar. Limon suyuyla birlikte biraz daha karıştırın.

Ardından ölçtüğünüz suyu yavaş yavaş ilave edin. Üzerine tuz ilave edin ve çay kaşığının ucuyla toz şeker ekleyin. Toz şeker de lezzeti dengeler. Ateşiniz orta şiddette olmalıdır. Suyunuzun kaynadığını görünce ateşin altını güzelce kısın ve pilavınızın hiç kapağını açmadan ve karıştırmadan pişmesini bekleyin.

Seyredin: Tane Tane Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır? | Nefis Yemek Tarifleri

Pilav Pişirmenin Püf Noktaları

Pilavınız yaklaşık 20 dakikada pişecektir. Piştikten sonra hemen kapağını açıp servis etmeye kalkmayın. Pilavınızın piştiğine emin olduktan sonra tencerenin kapağının altına kağıt havlu koyun ve kapağı tekrar kapatın. Bu işlem, pilavı demleme işlemidir. Pilavınız tam olarak kendine gelir ve lezzeti iyice oturur. Demleme işlemi de 20 dakika olmalıdır.

Diğer bir püf nokta ise, pilavı karıştırmamaktır. Pirinçleri kavururken karıştırmalısınız. Suyunu ekleyince de suyu etrafa homojen bir şekilde yaymak için karıştırın. Sadece bir kere karıştırmanız yeterli olacaktır. Kapağını kapattıktan sonra artık karıştırmanıza gerek yoktur.

Pilavınızı pişirirken asla acele etmeyin. Sadece yağları ısıtırken ve pirincinizi kavururken orta ateş kullanın. Pilavınız pişmeye başladığında kesinlikle ocağınızı kısık ateşe alın. Hızlı ateşte pişirirseniz, koyduğunuz su çabucak buharlaşır. Böylece lapa denen bir pilav ortaya çıkar. Bu da hiç lezzetli olmaz. Pilav pişirmek aceleye gelmez.

İLGİLİ MAKALE  Tane tane pirinç pilavı nasıl pişirilir? Tüm püf noktaları ile pilav tarifi

Toz şeker koymak size çok ilginç gelmiş olabilir. Ancak toz şeker gerçekten lezzeti dengeliyor. Tabii ki ölçüyü kaçırmamaya çok dikkat etmelisiniz. Çay kaşığının ucuyla ya da bir çimdik kadar toz şeker yeterli olacaktır.

Tel Şehriyeli Pilav Nasıl Olur?

Pirinç pilavınızda farklı bir tat arıyorsanız, tel şehriye kullanabilirsiniz. Tel şehriye ölçünüz, pirinç ölçünüzün yarısı kadar olmalıdır. Yağlarınız güzelce ısındıktan sonra tel şehriyenizi ekleyin ve rengi değişene kadar güzelce kavurun. Daha sonra aynı kurallarla pirinç pilavınızı pişirebilirsiniz. Tel şehriye tadı da pirinç pilavına çok yakışacaktır.

Pirinç Pilavında Tereyağı Lezzeti

Pirinç pilavında tereyağı ile birlikte sıvıyağ kullanılır. Ancak tereyağını daha fazla kullanmaya özen göstermeniz, pilavınızın lezzetine lezzet katar. Pilav tenceresinin kapağını açtığınızda mis gibi tereyağı kokusunu çok seversiniz. Tereyağı bir pilavın yapı taşıdır. Lezzetli pilavlar için, kaliteli tereyağı kullanmayı ihmal etmeyin.

Pirinci Ilık Suda Bekletmek

Ölçtüğünüz pirinci yıkamadan önce, vaktiniz varsa 1-2 saat kadar ılık suda bekletebilirsiniz. Bu suda bekletme olayı çok da önemli değildir ancak yaparsanız güzel olur. Pirinçlerinizi ılık suda beklettikten sonra yıkama ve süzme işlemine geçebilirsiniz. Böylece daha lezzetli ve taze bir pilav elde edebilirsiniz.

Pilavınızı servis etme işleminde ise, tencerenin kapağını açınca tahta kaşığınızla bir kez güzelce karıştırın. Pilavınız tane tane ayrılsın. Sonra servis edebilirsiniz.