Su böreği evde yapılabilecek en pratik böreklerden biridir. Evden kolayca temin edebileceğiniz bu malzemeler ile, çayın yanını ya da kahvaltınızı renklendirebilirsiniz. Yalancı su böreği yapmak için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 3 adet yufka
  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 300 ya da 400 gram beyaz peynir
  • Maydanoz

Yalancı su böreği nasıl hazırlanır?

Yalancı su böreğini yapmak için öncelikle sosunu hazırlamamız gerekmekte. Sosu için ise öncelikle bir kap içerisine 3 adet yumurtamızı kırıyoruz. Daha sonra ise 1 su bardağı süt ve 1 su bardağı su döküyoruz, birazcık karıştırıyoruz. Karıştırdıktan sonra ise yarım su bardağı sıvı yağ ve 2 çay kaşığı tuz ekleyip, kabımızdaki malzemeleri güzelce karıştırıyoruz.

Sosumuzu hazırladıktan sonra, orta boy bir borcam içerisine 1 adet yufkamızı yerleştiriyoruz. Yufkamızı yerleştirirken dikkat etmemiz gereken husus ise yufkamızın kenarlarının borcamın kenarlarından taşması.  Daha sonra ise kalan bütün yufkaları eşit parçalara ayıracağız. Yufkaları parçalara ayırdıktan sonra ise bir buçuk yufkayı sosa bulamamız gerekmekte. Sosa buladığımız yufka parçalarını ise borcamın içine yerleştirelim.

Yufkalarımızı hazırladıktan sonra sıra iç harcımızda. Bunun için gerekli malzemeler olan beyaz peynir ve maydanozu karıştırmamız gerekmekte. Bir kap içerisine beyaz peynirimizi alalım. Daha sonra bu kap içerisine ise sadece maydanozun yapraklarını dökelim. Bir çatal yardımı ile beyaz peynirleri ezerek, maydanoz ile karıştıralım. Daha sonra ise bu harcı yufkamızın içine eşit bir şekilde yayalım.

İzleyin: Yufkadan Yalancı Su Böreği – Kolay Börek Tarifleri – Nefis Yemek Tarifleri

İç harcımızın üzerine de yufka koymamız gerekmekte. Ancak iç harcın içerisine koyacağımız yufkanın da sosa bulanması gerekmektedir. kalan bütün yufka parçalarını sosa bulayalım ve iç harcın üstünü bu yufka parçaları ile kapatalım. Daha sonra ise kenarlardan taşan yufkayı da içe doğru katlayalım. Taşan yufkamızı da içeri doğru katladıktan sonra ise kalan bütün sosu böreğimizin üzerinde gezdirelim. Daha sonra ise böreğinizi dilimleyin ve pişirilmeye hazır hale getirin.

İLGİLİ MAKALE  Ustasından çiğ börek tarifi. Bir kere yaptıktan sonra hep yapacaksınız.

Yalancı su böreği nasıl pişirilir?

Yalancı su böreğimizi hazırlamanın son evrelerinde, fırınımızı hazırlamamız gerekmekte. Bunun için fırınımızı 200 derecede açmamız gerekiyor. Fırınımız ısınırken biz de böreğimizi tamamlamış olacağız. Daha sonra ise böreğimizi, 200 derecede ısınmış fırına koyalım ve 30 dakika boyunca pişirelim. Eğer böreğinizi biraz süslemek isterseniz, böreğinizi fırına atmadan önce üstünde biraz çörek otu gezdirebilirsiniz. Böreğinizi 30 dakika sonra fırından çıkarın ve servis etmeden önce 15 dakika dinlendirin.

X