Börekler, çayın yanında vazgeçilmez atıştırmalıklardan biridir. Genellikle çay içmeye gelen misafirlere, çay yanında börek de ikram edilmektedir. Türk geleneklerinde bir çok börek çeşidi vardır. Bu yazımızda sizlere pratik ve kolay bir şekilde yapabileceğiniz börek tarifi vereceğiz.

Kolay ve hızlı börek için gerekli malzemeler nelerdir?

 • 6 adet yufka
 • Maydanoz
 • Peynir

Bu malzemelerin dışında, yapacağımız böreğin sosu için de malzemeler gerekmektedir. Böreğimizin sosu için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • 1 yumurta
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı süt

Böreğinizi servis ederken, böreğinizin üstünün çıplak kalmasını istemezsiniz. Bu sayede daha hoş görüntüsü olan böreğiniz, üstüne ekleyeceğiniz malzemelerle daha leziz bir hale bürünecektir. Böreğinizin üstü için gerekli malzemeler ise şunlardır:

 • Çörek otu
 • Susam

Kolay ve hızlı börek nasıl hazırlanır?

Kolay ve hızlı böreğimizi hazırlamak için ilk önce sosundan başlıyoruz. Bir karıştırma kabına yumurtamızı kırıyoruz. Daha sonra ise 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1 su bardağı yoğurt ekleyerek harcımızı karıştırıyoruz. Birkaç dakika karıştırdıktan sonra 1 su bardağı kadar sütümüzü de harca ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Börek için kullanacağımız sos bu kadar kolay bir şekilde hazırlanmaktadır.

Sos hazırlandıktan sonra bir fırın tepsisine pişirme kağıdı yerleştiriyoruz. Daha sonra ise 1 adet yufkayı, tepsinin kenarlarından taşacak şekilde tepsimizin üzerine yerleştiriyoruz. Tepsinin üstüne yerleştirdiğimiz yufkanın her tarafına hazırladığımız sosu sürüyoruz. Sosu sürerken dikkat etmememiz gereken iki husus bulunmaktadır. Bu iki husus şunlardır:

 • Sosumuzu sürerken yufkaya herhangi bir zarar vermemek. Bunun için bir adet yağlama fırçası kullanabiliriz.
 • Sosumuzu yufkanın her tarafına sürmek.

Sosumuzu da yufkanın üzerine sürdükten sonra, böreğimizin iç harcını hazırlamamız gerekmekte. İç harcımız için ilk önce maydanozu saplarından ayırmamız gerekmektedir. maydanozumuzu saplarından ayırdıktan sonra ise beyaz peynirle maydanozdan bir karışım elde etmeliyiz. Bunun için beyaz peyniri bir kap içersinde küçük parçalar haline getirebiliriz. Küçük parçalar haline getirdiğimiz beyaz peynirlerin içerisine maydanozu ekleyelim. Maydanoz ve peyniri karıştırarak iç harcımızı elde etmiş olacağız.

İç harcımız hazırlandıktan sonra, sos sürdüğümüz yufkanın üstüne 2. bir yufka sermemiz gerekmektedir. 2. yufkayı serdikten sonra ise peynir ve maydanozdan elde ettiğimiz iç harcımızı ekleyeceğiz. İç harcımızı ekledikten sonra, 3. yufkamızıda yerleştirelim. Daha sonra ilk yufkaya yaptığımız gibi 3. yufkaya da sosu bolca sürmemiz gerekmektedir. Sosumuzu bir yağlama fırçası yardımıyla sürdükten sonra 4. yufkamızı da üstüne sermemiz gerekmekte.

İLGİLİ MAKALE  Kalp çarpıntısına ne iyi gelir? Kalp ritminizi düzenleyen doğal çözümler

4. yufkamızı da yerleştirdikten sonra kalan iç harcımızın hepsini bu kata yerleştirelim. İç harcımızı böreğimizin 2 katına yetecek şekilde hazırlamamız gerekmektedir. Bu şekilde 2 kata yerleştireceğimiz maydanoz ve beyaz peynir karışımı, böreğimiz için yeterli olacaktır.

4.yufkamıza iç harcımızı yerleştirdikten sonra ise 5. yufkayı yerleştirmemiz gerekmekte. 5. yufkamıza da sosumuzu sürmemiz gerekmektedir. Bir yağlama fırçasıyla bolca sos sürdükten sonra ise kenarlardan taşan yufkayı içe doğru katlamamız gerekmektedir. Yufkanın içe doğru katladığımız kısmına da yağlama fırçasıyla sos sürdükten sonra, 6. yufkamızı da en üst kata yerleştirelim.

İzleyin: 10 DAKİKADA En Kolay ve En Hızlı Börek Tarifi

En üst kısımda olan yufkanın üstünde, kalan sosumuzun hepsini gezdirelim. Daha sonra böreğimizin üst kısmının daha çekici gözükmesi için hazırladığımız çörek otu ve susamı, böreğimizin üst kısmına bol olacak şekilde yerleştirelim.

Böreğimizin pişirme kısmı çok kolay. İsterseniz pişirmeden önce dilimleyebilir ya da pişirdikten sonra böreğinizi dilimleyebilirsiniz. Bu işlem tamamiyle sizin keyfinize kalmış bir durum. Daha sonra ise önceden ısıttığınız 180 derecedeki fırına tepsimizi yerleştirelim. Böreğimiz yaklaşık 35 dakika sonra pişmiş olacaktır.