Halk arasında minik Hindistan cevizi olarak da bilinen muskat tropik bir ağaç meyvesi olarak bilinmektedir. Özellikle Hindistan’da yetiştirilmektedir. Tüm dünyada kullanılan bir tür baharattır. Çoğunlukla rendelenerek kullanılan muskat toz halinde öğütülmüş olarak da bulunmaktadır. Muskatı aktarlardan veya doğal ürünler satan mağazalardan bulabilirsiniz.

Muskat Nasıl Tüketilir?

Muskat keskin kokusu ve tadı ile mutfaklarda çok kullanılan bir baharattır. Yemeklerde lezzeti artırmak için kullanılan bu baharat Türk mutfağında da oldukça fazla kullanılmaktadır. Muskat ceviz şeklinde alınır ve rendelenerek kullanılır. Özellikle tatlılarda ve içeceklerde kullanımı oldukça yaygındır. Birçok yemeklerin sosunda kullanılan muskat damaklarda çok fazla lezzet bırakmaktadır. Yapacağınız et yemeklerinde keskin kokusu ve tadın nedeni ile yemeğinizin tadını daha lezzetli yapacaktır.

Muskat Nasıl Saklanır?

Muskat Türk mutfaklarında birçok yemeklerde ve tatlılarda kullanılmaktadır. Almış olduğunuz muskatı mutlaka kuru, serin ve karanlık yerde muhafaza etmeniz en doğrusudur. Bu şekilde saklamış olduğunuz muskat hava ile temas etmez ve daha uzun süre tadını koruyabilir.

Muskatın Faydaları Nelerdir?

Muskat Hindistan mutfağından tüm dünya’ya yayılan çok güzel bir baharattır. Türk mutfağının da vazgeçilmez baharatları arasına girmiştir. Muskatın birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar şöyledir:

 • İştah açıcıdır
 • Sinirsel hastalıklara
 • Sakinleştiricidir
 • Grip ve soğuk algınlığına
 • Mide rahatsızlıklarına
 • Hafızaya ve unutkanlığa

Bunlar gibi daha birçok rahatsızlıklara faydası bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında tüketilen muskat vücutta olan mikropları öldürerek daha enerjik ve dinç olmanıza yardımcı olacaktır.

Muskatın Zararları Nelerdir?

Muskat Türk mutfağında oldukça fazla kullanılan bir baharat haline gelmiştir. Muskatın faydaları yanı sıra zararları da bulunmaktadır. Muskat özellikle süt ile tüketimi yapıldığı takdirde kabuslar görülebilmektedir. Bu nedenle kesinlikle süt ile tüketim yapılmamalıdır. Bunun yanı sıra mide bulantısı, baş dönmesi, kızarıklık, kabızlık ve çarpıntı gibi rahatsızlıklar oluşturmaktadır. Muskat tüketimi sırasında bunlar gibi rahatsızlıklar oluşan kişilerin muskatı hemen azaltmaları gereklidir.

Muskat Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Keskin tadı ve kokusu sayesinde mutfaklarda yer alan muskat çok fazla kullanılır. Taze olarak alınan muskat rendelenerek kullanılır. Toz halinde alınan muskat ise daha az miktarlarda kullanılmalıdır. Muskat birçok yemeğe lezzet vermektedir. Muskat kullanılan yemekler şunlardır:

 • Beşamel sos
 • Brüksel lahanası
 • Karnabahar
 • Patates presi
 • Brokoli yemeklerinde

Ve daha birçok tariflerde kullanabilirsiniz. Özellikle tatlılarda ve içeceklerde kullanımı çok yaygındır. Yapacağınız hamur işlerine de bir miktar katacağınız muskat daha leziz olmasını sağlayacaktır. Muskatı salatalarınızda ve soslarınızda da kullanabilirsiniz.

İzleyin: Muskat Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Muskat Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Muskat mutfaklarımızda çok fazla kullanılan bir baharat olsa da bazı hastalıklara da şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Muskatın iyi geldiği hastalıklar şunlardır:

 • Zayıf ve iştahı kapalı olan kişilerde iştah açıcı özelliği vardır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Diş hastalıklarına ve ağız kokusuna iyi gelir.
 • Böbrek ve karaciğer temizlenmesine yardımcı olur.
 • Baş ağrısı problemlerine şifalıdır.

Özellikle sinir hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Çünkü muskatın sakinleştirici özelliği vardır ve uykusuzluk gibi sorunları ortadan kaldırır. Mide rahatsızlıkları olan kişiler içinde muskat şifa kaynağıdır. Bu gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin muskat kullanarak şifa bulmaları mümkündür.

Muskat Bebeklerde Kullanılır Mı?

Muskatın kullanılması her geçen gün daha fazla oranla artmaktadır. Birçok hastalıklara iyi gelen muskat bebekler içinde oldukça çok kullanılmaktadır. Fakat 24 ayın altında olan bebeklerde kullanımı uygun görülmemiştir. Özellikle gaz çıkarma ve kilo aldırma özelliği bulunan muskat bebeklerde kullanılan en çok baharat trdr. Bebeklerin dışında gebe olanlar ve emziren annelerinde muskat tüketimi yapmaları uygun değildir.

Muskatın Besin Değerleri

Muskat mutfaklarda yemeklere lezzet katmak için çok fazla kullanılmaktadır. Hatta birçok hastalığa şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Muskatın besin değerleri de oldukça önem taşımaktadır. 100 gram muskatta, kalori 525, kolesterol 0, karbonhidrat 50, potasyum 349 ve yağ 37 olarak bilinmektedir. Muskat tüketimi yapan kişilerin dikkatli kullanım yapmaları daha iyidir.