Ülkemizce sevilerek tüketilen ve özellikle Temel Reis çizgi filmi ile küçük çocukların kalbini çalmayı başarmış olan demir deposu bir yiyecektir ıspanak. Hem lezzetli hem de sağlıklı olan bu sebze, birçok farklı tarif ile sunulabilir ve bu sunumlarla masanın yıldızı olabilir. Ancak tek başına ıspanak hazırlamak akşam yemeği için yeterli gelmeyebilir. Böyle durumlar için ise ıspanak yanına en çok ne yakışır önce bunu düşünmek, daha sonra ise alternatif tariflere bir göz atmak gerek.

Ispanağın yanına ne gider?

Ispanak özellikle A vitamini ve demir açısından oldukça zengin bir besindir. Bu kadar sağlıklı ve lezzetli bir besin olmasıyla birlikte de ıspanak sofraları süslemeye ve görkemi ile ağızlarda bir şölen yaratmaya devam ediyor. Sağlıklı yaşamın yaygın olduğu günümüz yemek kültüründe kullanımı her geçen gün artan ıspanak ile birlikte ise tadının da bir miktar daha hafif olmasından kaynaklı olarak yanında farklı bir yemek türünün de hazırlanması gereği doğuyor. Akşam yemeklerinde ıspanağı tercih edecekler için ise yanına hazırlayabilecekleri alternatif yemeklere verilebilecek örnekler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Beşamel soslu fırında makarna

Ispanak başlı başına A vitamini ve demir açısından zengindir ve günlük ihtiyacı karşılamak için tüketilebilir. Bunun yanında hazırlayacağınız yemeğin de farkı bir besin kaynağı olması hem sofranızı çeşitlendirecek hem de günlük besin ihtiyaçlarınızı fazlası ile sağlamanızı kolaylaştıracak. İşte bu tip yemeklere örnek olarak karbonhidrat kaynağı olan makarna, ıspanak yanına en çok yakışacak makarna olarak da beşamel soslu fırında makarna karşımıza çıkmakta. Dilerseniz hem farklı bir tat yakalamak hem de ıspanağı fırında makarna ile birlikte daha leziz hale getirmek adına bu makarnanın üzerine eklemek için sıcak salçalı sos hazırlayabilir ve bu sosu baharatlar ile çeşnilendirebilirsiniz.

Patates püresi

Ispanak hazırlarken ne şekilde hazırladığınıza göre yanına çıkaracağınız alternatifler de değiştirilebilir. Eğer ıspanağı fırında hazırlıyorsanız yanına en çok yakışacak yemeklerden biri patates püresi olarak karşınıza çıkacaktır. Hem hazırlığı kolay hem de lezzetli bir öğün geçirmek adına pratik bir çözüm olan patates püresi ile hem doyuruculuğundan hem de günlük besin değerlerinden faydalanabilirsiniz. Patates püresi ve ıspanağı bir arada tüketirken ekmek yememeye özen gösterirseniz de, hem karbonhidrat almış hem de dengeyi korumuş olacaksınız.

İLGİLİ MAKALE  Bu yiyecekleri asla birlikte tüketmeyin (Kaynak: izlehaber.com)

Yoğurt çorbası 

Yoğurt çorbası ıspanak yanına daha sağlıklı ve diyet listesine dahil edilebilecek türden gıdalar arayanlar için oldukça ideal bir alternatif. Sağlıklı yapısı ve yüksek besin değerine bir de kendine has lezzeti eklendiğinde keyifli bir öğün geçirmenize yardım edecek olan yoğurt çorbasını, ister haşlanmış isterseniz de fırında yumurtalı hazırlanmış makarna yanına servis edebilirsiniz. Aynı zamanda ıspanağı baharatlayarak bu menüyü daha da leziz kılmak mümkün.

Perde pilavı

Perde pilavı daha çok sofra için uğraşacak ve gerçekten göz alıcı bir yemek hazırlamak isteyenler için önerilebilecek bir yemek türü. Hazırlaması uzun ve meşakkatli olsa da, tadına bakıldığında tüm bu zorlukların geride bırakılmasını sağlayan perde pilavı özellikle haşlanmış ve baharatlanmamış ıspanak yanında servis edilebilir ve bu sayede perde pilavının baharatlı yapısını da hafifletmiş olursunuz. Aynı zamanda içerdiği farklı besin türleri ile perde pilavı sofranızdaki besin değerlerinin oldukça zenginleşmesini de sağlar.

Video: Kokusuz HAMSİ Yapmaya Ne Dersiniz | Hamsi Tava Nasıl Yapılır | Hamsi Nasıl Temizlenir

Hamsi tava

Ispanak yanına çıkarılabilecek başka bir alternatif olarak deniz ürünleri sayılabilir. bu tarz yemekler masayı etkisi altına alarak ıspanağın biraz daha meze havası kazanmasını sağlar ve birbirini tamamlayan ıspanak ile deniz ürünleri bir arada sunulduğunda hem tadına doyulmayan hem de sağlıktan geçilmeyen bir öğün elde edilir. Hatta özellikle deniz ürünlerinden hamsi tava hazırlanacağında da yanına alternatif olarak ıspanak hazırlayabilirsiniz. Yüksek besin değerleri ve omega-3 içeriği ile balıklar ıspanak yanında çıkarılarak ve bu iki yemek için de limon kullanılarak tüketildiğinde ise hem tadına hem faydalarına şaşıracaksınız.