Balıkların yağlılık oranları içerisinde bulunulan mevsime göre değişiklik gösterir. Yağlı olan bir balığın tadı ise her zaman daha güzel olur. Aylara göre tüketilen balıkların besleyicilik oranları ve lezzetlerinde de belli başlı farklılıklar görülür. Balık türlerinin hangi ayda tüketildiği ile alakalı bilgi edinilip tercihler bu biçimde yapılabilir.

Her mevsim tüketilen besleyici besinler arasında bulunan balık bir hayli fazla tercih edilir. Ancak hangi mevsimde hangi balığın seçileceği bilinmiyorsa şayet, her şeyden önce bunun öğrenilmesi çok daha büyük önem arz etmektedir. Peki, hangi mevsimde hangi balık yenir?

Mevsiminde Balık Tüketmenin Önemi

Mevsiminde balık tüketmek son derece önemlidir. Açıklamak gerekirse;

  • Yaz mevsiminde kefal ve lüfer tüketmek veya kış ayları haricinde palamut ve hamsi tüketmek tavsiye edilmiyor.
  • Şayet hangi ayda veya mevsimde hangi balığın tüketileceğine dikkat edilmezse, balıktan sağlıklı beslenme adına fayda beklemek anlamsız olacaktır.
  • Avlandıktan bir zaman sonra tazeliğini yitiren balığın göz bebeklerinin çökkün, soluk ve sönük olması, taze olmadığının göstergesidir.

Taze balığın üzerine el bastırıldığı zaman iz ya da herhangi bir çökme meydana gelmez.

Ocak Ayında Hangi Balık Yenir?

Ocak ayında; Zargana Çipura, Fener balığı, Dil balığı, Kupes, Dülger balığı, Hamsi, Orfoz, İskorpit, İstavrit, Kalkan, Kalyoz, Kefal, İzmarit, Kılıç, Sarıkuyruk, Lahoz, Levrek, Barbunya, Lipsoz, Lüfer, Mercan, Karadeniz Mezgit, Mırmır, Minekop, Orkinos, Palamut, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik ve Akya yenilebilir ve avlanabilir.

Kovada lüferler

Kovada lüferler

Şubat Ayında Hangi Balık Yenir?

Şubat ayında; Tombik, Çipura, Dil balığı, Dülger balığı, Hamsi, Mercan, İskorpit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lahoz, Levrek, Lipsoz, Barbunya, Lüfer, Mırmır, Minekop, Orfoz, Orkinos, Palamut, Sarıkuyruk, Sinarit, İstavrit, Tekir, Tirsi ve Akya avlanabilir ve yenilebilir.

Mart Ayında Hangi Balık Yenir?

Mart ayında; Barbunya, Çipura, Dülger balığı, Hamsi, İskorpit, İzmarit, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lipsoz, Lüfer, Mırmır, Minekop, Orfoz, Palamut, Orkinos, Tekir, Tirsi ve Tombik yenilebilir ve avlanabilir.

Nisan Ayında Hangi Balık Yenir?

Nisan ayında; Çipura, İskorpit, Kefal, İzmarit, Kalyoz, Kılıç, Kupes, Lipsoz, Mırmır, Minekop, Orfoz ve Pisi yenilebilir ve avlanabilir.

İLGİLİ MAKALE  Anksiyete ve depresyonla savaşan yiyecekler

Mayıs Ayında Hangi Balık Yenir?

Mayıs ayında; Çipura, Pisi, Karagöz, Kalyoz ve Kılıç yenilebilir ve avlanabilir.

Haziran Ayında Hangi Balık Yenir?

Haziran ayında; Levrek Karadeniz, Çipura, Karagöz, Pisi ve Gelincik yenilebilir ve avlanabilir.

Temmuz Ayında Hangi Balık Yenir?

Temmuz ayında; Gelincik, Levrek Karadeniz, Levrek Akdeniz, Karagöz, Pisi ve Uskumru yenilebilir ve avlanabilir.

Ağustos Ayında Hangi Balık Yenir?

Ağustos ayında; Akya, Çipura, Kalkan, Karagöz, Levrek Karadeniz, Levrek Akdeniz, Mırlan. Palamut, Pisi, Sinarit, Tirsi ve Uskumru yenilebilir ve avlanabilir.

Eylül Ayında Hangi Balık Yenir?

Eylül ayında; Akya, Dülger, Kalkan, Karagöz, Levrek Karadeniz Levrek Akdeniz, Lüfer, Mırlan, Minekop, Palamut, Pisi. Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik ve Uskumru yenilebilir ve avlanabilir.

Ekim Ayında Hangi Balık Yenir?

Ekim ayında; Akya, Barbunya, Dülger, Fener balığı, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Karagöz, Kupes, Lahoz, Levrek Karadeniz, Levrek Akdeniz, Lüfer, Mırlan, Minekop, Mırmır, Palamut, Orfoz, Tirsi, Orkinos. Sinarit, Tekir, Tombik ve Uskumru yenilebilir ve avlanabilir.

Kasım Ayında Hangi Balık Yenir?

Kasım ayında; Akya, Uskumru, Barbunya, Orkinos, Fener balığı, Hamsi, İskorpit, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes. Lahoz, Levrek Akdeniz, Levrek Karadeniz, Lipsoz, Lüfer, Mercan, Sarıkuyruk, Mırlan, Mırmır, Minekop, Palamut, Orfoz, Sinarit, Tirsi, Tekir, Tombik ve Dülger yenilebilir ve avlanabilir.

Aralık Ayında Hangi Balık Yenir?

Aralık ayında; Barbunya, Dil balığı, Dülger balığı, Kefal, Fener balığı, Levrek Akdeniz, Hamsi, İskorpit, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz. Kılıç, Kupes, Akya, Lahoz, Lipsoz, Lüfer, Mercan, Karadeniz Mezgit, Mırmır, Minekop, Orfoz. Orkinos, Palamut, Sardalya, Sarıkuyruk, Sinarit, Tekir, Tombik ve Tirsi türleri yenilebilir ve avlanabilir.