Son zamanların en tercih edilen tarifleri arasında pratik lezzetler yer alıyor. Hayatın olağan yoğunluğu içerisinde mutfağa yeterince vakit ayıramayan kişiler özellikle pratik ve lezzetli tarifleri tercih ediyor. Hayat kurtaran pratik lezzetlerin arasında börek tarifleri de var. Misafirlerinize birden fazla sunum hazırlamak istiyorsanız ya da beklenmedik bir misafir söz konusuysa kısa zaman içerisinde börek hazırlamak mümkün hatta çok kolay.

Hazır Yufkadan Börek Yapmak

Hamur açmak mutfakta vakit geçirmeyi seven bazı kişiler için çok keyifli olsa da bazı kişiler için oldukça zordur. Açılan hamurun inceliğini ayarlamak çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda hazır yufkalar tercih edilir. Hemen hemen her markette farklı türleri bulunan bu hazır yufkalar ile istendiği gibi börek yapılabilir.

Hazır yufka paketlerinin içerisinde genellikle 3 adet yufka bulunmaktadır. Bu adet bir 1000 gram yufka anlamına gelir ve ir tepsi börek için yeterlidir. Bir paket içerisindeki yufka adeti markalara göre değişiklik gösterebilir. Hazır yufka ile bir çok çeşit ikramlık hazırlayabilirsiniz. Bunlardan birisi de börektir. İstediğiniz iç harcını kullanarak doğru derecede pişirdiğiniz börekler el açma börekleri aratmaz.

Gül Böreği İçi Hazırlama

Gül Böreği İçi Hazırlama

Hazır Yufkadan Kıymalı Gül Böreği Yapmak İçin Gereken Malzemeler

Hazır yufkadan istediğiniz iç harcı hazırlayarak börek yapabilirsiniz. Bunlardan birisi de hemen herkesin sevdiği kıymalı börektir. Hazır yufka kullanarak kıymalı gül böreği yapmak için gerekli olan malzemeler şunlardır;

  • 3 adet yufka, (Bir paket yufkaya yani 1000 gram yufkaya denk gelir.)
  • 1 su bardağı sıvı yağ veya zeytinyağı,
  • Yarım su bardağı süt veya yoğurt,
  • 1 adet kuru soğan,
  • Yaklaşık 300 gram kıyma,
  • Tuz, karabiber ve isteğe bağlı olarak diğer baharat çeşitleri,
  • 1 adet yumurtanın sarısı gerekli olacaktır. Belirtilen malzemeler isteğe bağlı olarak daha fazla veya daha az kullanılabilir. Ancak baharat miktarının minimum seviyede tutmak böreğin lezzetini daha çok ön plana çıkaracaktır.
Gül Böreği Yufkalara Sos

Gül Böreği Yufkalara Sos

Nasıl Yapılır?

Kıymalı gül böreği yapmaya başlarken öncelikle iç harcı kavurmalısınız. İç harcı kavururken çok dikkatli olmak gerekir. Börek fırında bir süre daha pişmeye devam edeceği için kıymayı fazla kavurmak, pişme süresi de eklenince kurutabilir. Bu durum böreğin lezzetini kaybetmesine ve yeni yapılmış olmasına rağmen taze olmamasına neden olur. İç harcı hazırlarken bir tavaya yarım su bardağı sıvı yağ veya zeytinyağı ekleyin, üzerine bir adet küçük parçalar halinde doğranmış kuru soğan ekleyin. Kısa süre kavurun.

İLGİLİ MAKALE  Tüm sırrı sosunda saklı! Lezzetiyle adeta baş döndüren müthiş patatesli börek

Daha sonrasında üzerine 300 gram kıyma ekleyin ve istediğiniz miktarda ve çeşitte baharat ekleyin. Tüm eklenen malzemeleri kavurun. Kıymanın rengi değişince ve baharatlarda özdeşleşinceye kadar kavurmaya devam edin. Kurutmamaya özen göstermelisiniz. Kavurma işleminden sonra iç harcı soğumaya bırakın.

Gül Böreği Tepsiye Dizme

Gül Böreği Tepsiye Dizme

Ardından hazır yufka hazırlamaya geçebilirsiniz. Gül böreği adından da anlaşıldığı gibi şekil itibari ile güle benzer. Paketten çıkardığınız daire şeklindeki yufkayı bir tezgaha serin ve bıçak yardımıyla dört eşit parçaya bölün.

Üzerine bir miktar yağ ve süt karışımı sürün. Dörde ayırdığınız kısımları üçgen şekilde ayarlayın ve geniş kalan kısma iç harçtan ekleyip içe doğru sarın. Daha sonrasında sigara böreği görünümü olan böreği içe doğru, gül şeklinde sarın ve rulo haline getirin. Diğer parçalara da aynı işlemi uygulayın ve yağlanmış fırın tepsisine koyun. Daha önceden ısıtılmış 180 derece fırında kontrollü bir şekilde pişirin.

Seyredin: Hazır Yufkadan Kolay Kıymalı Gül Böreği Tarifi

Gül Böreği Sadece Kıymalı Mı Olur?

Gül böreği sadece kıymalı olmak zorunda değildir. İç harcını istediğiniz malzeme ile hazırlayabilirsiniz. Gül böreğinin en çok yapabilen şekillerinden biri de kıymalı ve patateslidir. Yapımında herhangi bir değişiklik yoktur. Tarife ek olarak haşlanmış patates ile kavrulan kıyma karıştırılır ve yufkanın içerisine o şekilde koyulur.