Birçok kişinin özellikle de genç neslin iştahını kabartan her gün milyonlarca kişinin tükettiği cipsler çok lezzetli olmakla birlikte lezzetli olduğu kadar sağlığa zararlı maddeler içerir. Kanserden obeziteye, diyabetten kısırlığa ve daha pek çok hastalığa yol açan cipsler adeta tehlike saçıyor.

Patates soyma

Patates soyma

Evde Cips Tarifi

Evinizde lezzetli cipsler yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • 2 adet patates
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber ( isteğe bağlı olarak kekik, karabiber vb. baharatlar)
  • Tuz
Patates dilimleme

Patates dilimleme

Hazırlanışı: Fırında patates cipsi hazırlamak için ilk olarak patateslerin kabuklarını soyun ve bulunuyorsa sebze soyma aparatı ile bulunmuyorsa bıçakla ince ince dilimleyerek güzelce yıkayın. Patateslerin daha çıtır olması için içerdiği nişastayı dışarı salmasını sağlamak adına patatesleri bir gün önceden dilimleyip bir kase dolu su içerisine koyarak buzdolabında bekletebilirsiniz. Yıkadığınız patateslerde su kalmaması önemlidir. Bu yüzden sularını iyice süzdükten sonra patatesleri kağıt havlu ile kurulamalısınız.

Patates kızartma

Patates kızartma

Patatesleri derin bir kase içine alarak üzerine iki yemek kaşığı sıvı yağ (tercihen zeytin yağı da kullanılabilir) gezdirerek, tuzu, kırmızı toz biberi ve isteğe bağlı olarak diğer baharatları ekleyerek iyice karıştıralım. Harmanlanan patatesleri fırın tepsisine yağlı kağıt üzerine tek sıra şeklinde dizelim. Patateslerin üst kısımları kızarana kadar 170 derecelik ısıdaki fırında pişirelim. Patateslerin alt kısımlarının kızarması için daha sonra ters çevirin. Pişirdiğiniz patatesleri yanında sarımsaklı baharatlı yoğurtla da sıcak sıcak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

VİDEO: EVDE EN KOLAY PATATES CİPSİ HAZIRLARA TAŞ ÇIKARTIR ÇITIR ÇITIR PATATES CİPSİ NASIL YAPILIR?

Dünyada üretilen patatesin yaklaşık yarısı işlenmiş gıda ürünü, hayvan yemi, endüstriyel nişasta ile biyoetanol üretimi ve tohumluk olarak kullanılmaktadır. İşlenmiş gıda olarak patates, ağırlıklı olarak dondurulmuş ürünler ve cips olarak işlenmektedir. Türkiye’de patatesin %2,70’i cips olarak tüketilmektedir.

Renklendiriciler cipslerin %42,2’sinde bulunmaktadır. Renklendirici bulunan cipslerin %58,4’ünde renklendiricinin adı belirtilmemiştir. En fazla anatto (%24,5) renklendirici olarak kullanılmış ve altı farklı çeşit renklendirici saptanmıştır. Cipslerin %38,2’sinde koruyucuların bulunduğu tespit edilmiştir. Bu cipslerin %73,8’inde koruyucu olarak sodyum diasetat bulunmaktadır. Sadece bir cipste antioksidan grubundan bir katkı maddesi bulunduğu saptanmıştır. Emülsifıyer ve stabilizatörler grubundan en az bir katkı maddesi içeren cips yüzdesi %80,9’dur. Bu gruba ait olan 13 farklı çeşit katkı maddesi saptanmıştır. En fazla kullanılan (%79,7) sitrik asittir. Cipslerin %29,1’inde asit-baz sağlayıcıların bulunduğu saptanmıştır. 6 farklı çeşit asit-baz sağlayıcı kullanıldığı ve potasyum klorürün bu grupta en sık kullanılan katkı maddesi olduğu belirlenmiştir. Tatlandırıcılar, koku verenler grubuna ait katkı maddeleri; cipslerin %80,9’unda saptanmıştır. Bu gruptan 7 farklı çeşit katkı maddesi tespit edilmiş ve en fazla kullanılanın (%93,2) monosodyum glutamat olduğu görülmüştür. Cipslerde geniş amaçlı gıda katkı maddeleri saptanmamıştır.

– Süleyman Utku Uzun ve Ayşe Nur Usturalı Mut

Hazır Cipsin Zararları Nelerdir?

Kızgın yağda kızartılarak pişirilen cipslerin içlerinde akrilamid adı verilen kanserojen bir madde oluşur. Aynı zamanda cipslerin paketlenmesinde kullanılan alüminyum poşetler vitrinlerde beklediği süre içerisinde güneş gördüklerinde sağlık açısından daha da riskli bir duruma gelirler.

İLGİLİ MAKALE  Meşhur Sarıyer böreğini evinizde pişirin! Tadı damağınızda kalacak çıtır çıtır bir lezzet

Bütün bu riskler bir araya geldiğinde kişi sağlığının olumsuz yönde etkilenmemesi elde değil. Kalp krizini tetiklemesi, kalp, felç ve kanser riski bu sağlık sorunlarından sadece bir kaçı. Bu lezzete karşı koyamayanlar ama sağlığa zararlarını da düşünmeden edemeyenler için evlerinizde rahatlıkla yapabileceğiniz lezzetli cips tarifleri bulunur. Sağlığa hiç bir sakıncası yok diyemeyiz ancak hazır cipslerden çok çok daha az zararlı olduğu kesindir.