Dışı çikolata ile kaplı içi nefis fındık kreması ile dolu çıtır çıtır gofretler herkesin çayın ya da kahvenin yanında sıklıkla tükettiği ürünler arasında yer alıyor. Bu pratik ve lezzetli ürünü ister çocuklarınız isterseniz de kendiniz için kolaylıkla yapabilir ve afiyetle yiyebilirsiniz.

Gofret Kağıdı Yapımı

Öncelikle gofret kağıdı hamurunu hazırlamalısınız.

Gofret kağıdı hamuru için;

 • 2 adet yumurta
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Yarım su bardağı süt
 • Bir su bardağından iki parmak eksik un
 • 2 damla vanilya özütü veya 1 paket vanilin

Gofret kağıdı yapımı için yumurtaların sarılarını ve beyazlarını ayrı kaplara alın. Yumurta sarısının olduğu kabın içerisine şeker, tuz, sıvı yağ, süt ve unu alarak pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar mikser yardımı ile karıştırın. Daha sonra yumurta beyazını herhangi bir ek malzeme eklemeden beyaz bir köpük halini alana kadar yine mikser yardımı ile iyice çırpın.

Bu aşamada yumurta beyazının tamamen krema kıvamında olması gofret kağıdı hamuru için oldukça önemli. Yumurta beyazı köpüğünü oluşturduktan sonra daha önce hazırlamış olduğunuz karışımın içerisine azar azar ekleyerek karıştırın. Tercihen tahta bir kaşık veya spatula yardımı ile karıştırmanız daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu yöntem köpük halindeki yumurta beyazının sönmeden diğer malzemeler ile karışmasını sağlayacaktır.

Gofret Kağıdının Pişirilmesi

Hazırladığımız gofret hamurunu gofret makinesi, tost makinesi veya yapışmaz bir tava kullanarak pişirebilirsiniz.

 • Gofret makinesi kullanarak pişirme işlemi yapıyorsanız makinenin alt ve üst kısmını yağlayın. Yaklaşık 20-30 saniye ısınmasını bekleyin. Ardından gofret kağıdı hamurunu makinenin tam ortasına ince uzun bir şerit halinde yerleştirin. Daha sonra makinenin kapağını kapatın ve sert bir şekilde bastırın. Bu aşamada ne kadar çok bastırma işlemi uygularsanız gofretler daha ince ve çıtır olacaktır.
 • Tost makinesi kullanarak pişirme işlemi yapıyorsanız makine yüzeyinin düz olması gerekir. Tost makinesinin her iki yüzeyini yağlayarak yaklaşık 30-40 saniye ısınması için bekleyin. Daha sonra gofret hamurunu tost makinesinin ortasına ince uzun bir şerit halinde sürün. Makinenin kapağını kapatarak sıkıca bastırın.
 • Yapışmaz bir tava kullanarak pişirme işlemi yapıyorsanız tavayı yağlayın. Yaklaşık 20-30 sn ısıtın ve bir kaşık kadar gofret hamurunu tavaya alın. Daha sonra bir spatula yardımı ile hamuru incelterek pişirin. Bu aşamada hamuru ne kadar fazla inceltme işlemi uygularsanız o kadar çıtır ve ince gofretler elde edebilirsiniz.

Elde ettiğiniz gofret kağıtlarını dilediğiniz büyüklükte kesin.

Fındık Kreması Yapımı

Gofret kağıtlarını hazırladıktan sonra aralarına sürmek için fındık kreması yapmalısınız.

Fındık kreması için:

 • 80 gram fındık içi
 • 2 yemek kaşığı fındık yağı veya ay çiçek yağı
 • 2 yemek kaşığı bal
 • Yarım çay kaşığı tuz

Fındıkları yapışmaz bir tava içerisinde ara sıra karıştırarak 5 dk. kavurun. Daha sonra bir mutfak robotuna aktarın. Üzerine bal, tuz ve fındık yağını ekleyin. Bu aşamada isterseniz ay çiçek yağı kullanabilirsiniz ancak fındık yağı kullanmanız kremaya daha güzel bir aroma verecektir. Malzemeler krema halini alana kadar mutfak robotundan geçirin bu işlem sırasında kremanın kıvamını ayarlamak için yağ oranını arttırabilirsiniz. Daha kolay sürülebilmesi için yaklaşık 30 dakika buzdolabında bekletin. En son aşamada hazırladığınız gofret kağıtlarının arasına fındık kremasını 3 veya 4 kat oluşturacak şekilde sürün. En son katı ise dilediğiniz eritilmiş çikolata ile kaplayın. Çikolataların donması için yaklaşık 2 saat buzdolabında beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Seyredin: Evde Gofret Tarifi