Sabah kahvaltısına lezzetli bir börek hazırlamak isteyenler için harika bir tarifle geldik. Çıtır çıtır dokunuşu ve kat kat yapısıyla bir ısırık aldığınız hamurunun lezzetiyle büyülenmenize neden olacak. Dilediğiniz iç harcı içerisine koyabileceğiniz börek sayesinde tüm gözler böreğinizin üzerinde olacak. İşte lezzetiyle akıllara kazınan katmer börek için gerekli olan malzemeler…

Malzemeler;

  • 5 adet yufka

Yufkaların arasına sürmek için;

  • 200 ml sıvı krema
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı maden suyu

İç harcı için;

  • Beyaz peynir

Sosu için;

  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı su

Yapılışı;

İlk olarak sosunu hazırlayarak işleme başlayabiliriz. Uygun bir kap içerisine sıvı krema, sıvıyağ, maden suyunu alalım. Malzemeleri ilave ettikten sonra güzelce çırpın. Akabinde 1 adet yufkayı tezgahın üzerine alalım ve hazırladığımız sostan yufkamızın her yerine gelecek şekilde sürelim. Akabinde yufkanın üzerine bir tane daha yufka serelim ve ikinci yufkanın üzerine de hazırladığımız sostan güzelce sürelim. Bu yöntem ile üçüncü ve dördüncü yufkaya da aynı işlemi uygulayalım.

En son beşinci yufkayı da koyalım. Beşinci yufkanın üzerine sos sürmeyelim. 5 adet yufkayı üst üste koyma işlemini tamamladıktan sonra ilk olarak yufkamızı dörde bölelim. Dörde böldüğümüz parçaları ardından altıya bölelim. Toplam 24 adet dilim elde edeceğiz. Kesme işlemini de tamamladıktan sonra peynirlerimizi küçük parçalar haline getirelim ve kesmiş olduğumuz yufkanın içerisine yerleştirelim. Peynirleri yerleştirdikten sonra yufkamızı saralım.

Tüm yufkalara bu işlemi uyguladıktan sonra bir tabağın içerisine alalım ve yaklaşık olarak 15 dakika boyunca buzdolabında dinlendirelim. Sosu için sıvıyağı ve 1 su bardağı suyu kabın içerisine alarak güzelce karıştıralım. 15 dakika buzdolabında dinlenen böreklerimizi çıkaralım ve sosumuzun içerisinde her taraflarının sosa bulanmasını sağlayalım. Pişirme kağıdı serili fırın tepsisinin içerisine yerleştirdikten sonra 180 derecelik önceden ısıtılmış fırında yaklaşık olarak 40 dakika kadar pişirelim.

Video: ÇITIRLIKTA REKOR 🏆🏆 ÇITIR ÇITIR KAT KAT ✅ KATMER BÖREK TARİFİ