Ülkemizin her yöresine özgü faklı köfte tarifleri bulunmaktadır. Fakat köfte denildiğinde akıllara ilk İnegöl köftesi gelmektedir. İnegöl köftesi, kendine has yapısı ile diğer köftelere nazaran çok daha fazla tercih edilmektedir. Genellikle restoranlarda İnegöl köftesi yemekteyiz. Fakat evinizde de kolay bir şekilde İnegöl köftesi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazımızda sizlere, İnegöl köftesinin nasıl yapılabileceğinden bahsettik. İnegöl köftesi yapabilmek için şu malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • 600 gram kıyma
  • Yarım çay bardağı galeta unu
  • 1 adet rendelenerek suyu sıkılmış soğan
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 küçük çay bardağı su

İnegöl köftesi nasıl yapılır?

İnegöl köftesi yapabilmek için öncelikle uygun bir yoğurma kabı içerisine 600 gram kıyma, yarım çay bardağı galeta unu, 1 adet rendelenmiş ve suyu sıkılmış soğan, 3 yemek kaşığı sıvı yağ, 1,5 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu alalım. Ardından da yoğurma kabı içerisine almış olduğumuz bütün bu malzemeleri güzel bir şekilde karıştıralım. Daha sonra ise üzerine 1 çay bardağı kadar suyu yavaş bir şeklde ilave ederek yoğurmaya devam edelim.

Hazırladığımız köfte harcının üzerini streç film ile kapatalı ve 1 gece kadar buzdolabında bekletelim. Köfte harcımızı beklettikten sonra ise iki yağlı kağıt arasına alalım. Ardından da yağlı kağıt arasına almış olduğumuz bu köfte harcını, merdane yardımı ile güzel bir şekilde açalım. Köfte harcımızı açtıktan sonra ise bıçak yardımı ile dikdörtgen şeklinde köftelerimizi keselim. Köftelerimizi kestikten sonra ise pişirme aşamasına geçiş yapabiliriz.

Köftelerimizi kızartmak için bir tava içerisine 4 ya da 5 kaşık kadar sıvı yağ alalım. Ardından da ısıttığımız yağ içerisine köftelerimizi atalım. Köftelerimizi çevirerek arkasının ve önünün güzel bir şekilde kızarmasını sağlayalım. Kızarmış olan köftelerimizi ise kağıt havlu sermiş olduğumuz uygun bir servis tabağı içerisine alalım. Daha sonra ise istediğiniz gibi köfteleri servis edebilirsiniz.

İzleyin: İnegöl Köfte Tarifi – Köfte – Nefis Yemek Tarifleri