İrmik helvası, lezzetiyle Türkiye’de en çok sevilen tatlılardan önde gelenlerdendir. Biraz yağlı ve şekerli olmasından dolayı çok hafif bir tatlı sayılmaz. Ancak oldukça lezzetli olduğu kesin. Sağlıklı yaşamayı sevenler arada bir kaçamak yapıp kesinlikle bu tatlıyı yemeli.

İrmik Helvası için Malzemeler

İrmik helvası yaparken malzemelerin miktarları çok önemli, birebir konulmalı ki aynı kıvam elde edilebilir.

Gerekli malzemeler;

  • 2 dolu yemek kaşığı tereyağı
  • 2 su bardağı irmik
  • 1,5 su bardağı şeker(eğer çok şekerli sevmiyorsanız 1 bardak da yeterli olacaktır)
  • 2 su bardağı su

Görüldüğü üzere oldukça lezzetli olan bu tatlının malzemeleri de o kadar fazla değildir, eğer fazla ağır geliyorsa tam ortasına dondurma da koyabilir ve böylece daha hafif olmasını sağlayabilirsiniz.

İzleyin: TAM ÖLÇÜLÜ 4 KİŞİLİK İrmik Helvası Tarifi – Anne Eli Lezzetinde

İrmik Helvası Yapılışı

Öncelikle tereyağı tavada eritilir, irmiğin üzerine dökülür. Daha sonra orta büyüklükte bir tencereye alınır ve 3 dakika sürekli karıştırarak kavrulur. Bu kavurma esnasında harika kokular yayılır. 3 dakika orta ateşte kavrulan irmik 3 dakika da kısık ateşte kavrulur. İrmik bu esnada kremden sütlü kahverengine dönüşür. 6 dakikanın sonunda üzerine şekerde eklenir ve 4 dakikada şekerle beraber kavrulur. Bu esnada sürekli karıştırmak çok önemli, dakikalarda oynama olabilir bu yüzden mutlaka dikkatli davranmak gerekir, yoksa hemen yanabilir.

Kavurma işlemini kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Uzun süre kavurmak, daha kavruk yani yanık bir tat verir. Kimileri böyle daha lezzetli bulur. Ancak genelde 10 dakikada tüm pişirme işlemleri sona erer. Bu aşamadan sonra üzerine su eklenir, 1 dakika daha karıştırdıktan sonra biraz akışkan bir kıvamdayken altı kapatılır ve dinlenmeye bırakılır. İlk başta çok sulu gelebilir, fakat dinlendikçe çekecek ve kıvamını alacaktır.

İyi İrmik Helvası Yapmanın Püf Noktaları

İrmik helvasında püf noktalar özellikle kıvam için oldukça önemlidir. Malzeme seçiminde, iri taneli irmik almak gerekir. Bu sayede daha lezzetli bir helva elde edilir. Değirmenden iri taneli irmik alabilirsiniz. Önemli bir nokta ise, şekerle kavurduktan sonra suyu ilave ederken topaklanma olabilir. Tava kalınlığı, sıcaklık, irmiğin ve şekerin miktarı buna neden olabilir.

İLGİLİ MAKALE  5 Çayının vazgeçilmezi damla tatlısı tarifi. Misafirlerin asla hayır diyemeyeceği lezzet (Kaynak: izlehaber.com)

Bunun için şekerden sonra kavurmayı daha kısa tutabilirsiniz. Dibini tutmaması için sürekli karıştırmak gerekir. Su ve şekeri şerbet gibi hazırlayıp irmiğe eklemek istiyorsanız da şerbetin sıcak olmamasına dikkat edin. Yoksa hamurumsu bir tat ortaya çıkabilir.

İrmik Helvası Demlenme

İrmik Helvası Demlenme

Diğer İrmik Helvaları

Bu tarif en klasik irmik helvası tarifidir. Eğer daha farklı olmasını istiyorsanız malzemelerinde ekleme yapabilirsiniz. Hem yapımı kolay hem de lezzetli olan sütlü irmik helvası buna bir örnektir. Farklı bir lezzet arayışı içinde olanlara da peynirli irmik helvası önerilebilir. Burada peynir seçimini künefe peynirinden veya mozeralladan yana kullanabilirsiniz.

İrmik Helvası Nasıl Servis Edilir?

İrmik helvası ufak bir kabın içine konularak ve ters çevrilerek servis edilebilir. Böylece dağınık bir görüntü oluşmaz. Üzerine de ceviz, fındık veya Antep fıstığı konulabilir.