Amerikan salatası ve Rus salatası, ülkemizde aynı salata çeşidi olarak karşımıza çıkabilir. Ülkemizde sıkça tüketilen ve sevilen mezeler arasındadır. Bir çok mezeci de olduğu gibi marketlerde de bulunabilen bir çeşittir. Yapılış olarak farklılıklar gösterse de Rus salatasının, Amerikan salatası olarak bilinmesinin ardında siyasi nedenlerde karşımıza çıkar.

Rus Salatasının İlk Yapılış Zamanı

Rus salatasının icadı 1860’lı yıllara dayanmaktadır. Moskova’da bulunan Hermitage adlı bir restoranda çalışan Belçika asıllı Lucien Oliver tarafından yapılmıştır. Kısa süre içerisinde bölgede büyük yankı uyandırmış ve restoran sadece bu lezzeti denemek için gelen müşterilerle dolup taşmıştır.

Hal böyle olunca bu kadar talep gören bu yiyeceğin tarifi sır gibi saklanmış ve Lucien Oliver ölene kadar kimseye verilmemiştir. Bazı ülkelerde Oliver salatası olarak da adlandırılır. Hermitage restoranını tüm ülkeye neredeyse tüm dünyaya tanıtan bu salata ülkemizde de 19. yüzyılda sevilerek tüketilen yiyecekler arasında yerini almıştır.

Rus Salatasının Amerikan Salatası Olarak Evrilmesi 

Rus salatası dünya genelinde birçok ülkede tüketilen soğuk meze çeşididir. Aynı şekilde tüketilen diğer ülkelerde de hala Rus salatası veya Oliver salatası adı kullanılmaktadır. Ancak bu durum ülkemiz için değişiklik göstermektedir.

Türkiye’de soğuk savaş yıllarında ve komünizmin suç sayılabileceği dönemlerde adı değişti ve Amerikan salatası olarak anılmaya başlandı. Hatta o dönemlerde Rus salatası satışı yapan bazı restoranların menülerinde Rus salatası adı ile yer aldığı için restoran işletmecileri hapishaneye gönderildi. Bu gibi ideolojik nedenlerden dolayı günümüzde hala severek tüketilen Rus salatasının adı Amerikan salatası olarak anılmaya başlandı.

Rus salatası yapılışı

Rus salatası patates, bezelye ve havuç kullanılarak yapılır.

Rus Salatasının Yapılışı

Rus salatası kolayca yapılabilen bir meze çeşididir. Patates, bezelye ve havuç kullanılarak yapılır. Yapılışı şe şekildedir;

  • Haşanmış patates küp küp doğranır.
  • Havuç küçük parçalar halinde doğranır.
  • Havuç ve patates karışımının içine bezelye eklenir.
  • Son olarak karışıma bol miktarda mayonez eklenir. Mayonez kullanımı çok önemlidir.
  • Rus salatasının içerisine zaman zaman hardal sosu, zeytin, turşu, salam gibi ürünlerde isteğe bağlı olarak eklenebilir.

5 DAKİKADA AŞIRI LEZZETLİ RUS SALATASI TARİFİ

Rus Salatası ve Amerikan Salatası Arasında Yapılışı Arasında Fark Var Mıdır?

Rus salatası ve Amerikan salatası aslında aynı salatadır. Sadece adı siyasal durumlarda dolayı değişmiştir. Ancak zamanla kullanılan malzemelerden dolayı iki ayrı salata şekli olarak anılmaya başlanmıştır. Amerikan salatası sadece sebze çeşitleri kullanılarak yapılan bir salata çeşidi, Rus salatası ise sebzeler ve soğuk et parçaları kullanılarak yapılan salata çeşidi olarak karşımıza çıkar. Hatta zaman içerisinde İtalyan salatası adı ile başka bir salata çeşidi daha ortaya çıkmıştır. İtalyan salatasına da ek olarak sebzelerle birlikte jülyen kesilmiş salam eklenerek yapılır. Her ne kadar kullanılan malzemelerden dolayı isminde değişiklikler meydana gelse de neredeyse tüm dünya mutfaklarında yapılan salata Rus salatası veya Oliver salatası adı ile bilinmekte ve yapılmaktadır. Ülkemizde bir çok farklı adı ile birlikte yapılan veya tüketilen soğuk meze çeşidi olarak karşımıza farklı isimleri ile beraber çıksa da asıl adı ve kökeni Rus salatasıdır. Aynı zamanda dünya genelinde siyasal nedenlerden dolayı ismi değiştirilen tek yemek çeşididir.