Zeytinyağı hem yemeklere kattığı eşsiz tat hem de sağlık açısından faydaları ile her bireyin kullanması gereken bir ürün. Doğal üretilmiş zeytinyağlarının kullanımları sonrasında en yaygın faydalardan biri olan saç sağlığı düşünüldüğünde ise kullanımının aksatılmaması gerekiyor. Herkesin ortak derdi olabilecek ve özellikle yanlış medikal ürünlerin kullanımı sonucu oluşabilecek saç sorunlarına karşı mucize etkisi barındıran zeytinyağının maske yapılarak saçlara uygulanabilmesi ise mümkün.

Zeytinyağının saçlara faydaları

Zeytinden elde edilen bitkisel bir yağ olan ve hem yemeklerde hem de sağlık alanında birçok üründe özellikle cilt bakımı için üretilen medikal ürünlerin içerisinde yer alan zeytinyağı, saçlara sağladığı faydalar ile de bilinen ve sıkça kullanılan bir ürün. Zeytinyağı kullanımının saçlara bilinen 8 faydası ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Kepeğe kesin çözüm

Kepek sorunu günümüzde pek çok insanın karşılaştığı ve medikal ürünlerin sıkça kullanılması ya da yetersiz saç bakımı sonrası ortaya çıkabilecek bir sorun Zeytinyağı ve limon ile hazırlanan bir karışım sayesinde ise kepek sorunundan kurtulmak çok kolay. Yapmanız gereken tek şey eşit miktarda zeytinyağı ve limon suyunu karıştırarak saçlara masaj yaparak uygulamak. 20 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayabilir ve istediğiniz zaman tekrar uygulayabilirsiniz.

Saç köklerini güçlendirir

Zeytinyağı, A ile E vitaminleri açısından oldukça zengin olan bir doğal antioksidandır. Saç köklerine masaj yöntemi ile uygulanması halinde ise saç köklerine içindeki vitaminler ile etki eder ve daha güçlü saç kökleri kazanmayı sağlar. Bu işlemi haftada 2-3 kez uyguladığınızda yaklaşık 2 ay sonunda ortadaki farka siz bile şaşıracaksınız.

Daha yumuşak ve kolay şekil alan saçlar sağlar

Saçlar birçok dış etkenden dolayı yıpranmalara uğrayabilir ve sertlik yaşanır. Aynı zamanda saçın yağ oranı da şekil almasını ve yumuşak yapısını değiştirebilen bir etkendir. Düzenli olarak zeytinyağı ile saçlara masaj yapmak ise bu yapıyı tekrar kazanmanıza ve zorlanmadan şekil verebilmenize yarımcı olacaktır.

Saçların daha hızlı uzamasını sağlar

Saçın uzama hızı genetik nedenlere olduğu kadar dış etkenlere de bağlı bir durumdur. Saçın nem oranı uzama hızını değiştirdiğinden saçlara zeytinyağı ile masaj yapmak nem dengesini tekrar kurmaya ve daha hızlı uzayan saçlar kazanmaya katkı sağlayacaktır. Bu yöntemi uygulamak için saçlarınıza masaj yaparak zeytinyağı uygulamanız ve 30 dakika bu şekilde bekleyip ardından saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Canan Karatay'dan 'IQ geliştiren' formül. Her sabah aç karnına bir kaşık içerseniz (Kaynak: soru.com.tr)

Kırılarak dökülmelerin önüne geçer

Saçların nem oranı ve yağ oranı gibi değerleri düştüğünde ya da yeterli mineral çekilemediğinde saçlar yıpranmaya ve kırılmaya başlar. Köklerden değil tam ortadan yaşanan bu kırılmalara bağlı dökülmelerin önüne geçmek için ise zeytinyağı önemli bir yardımcıdır. Zeytinyağı ile saçlara düzenli masaj yapmak saç yapısını güçlendirir.

Saç tellerini güçlendirir

Zeytinyağı aynı zamanda saç yapısına mineral ve vitamin sağlaması ile saç tellerinin de yapısını güçlendirerek daha güçlü bir saç görünümü kazanmanıza yardımcı olur. Daha kalın ve kopmayan teller için zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Saç derisini güçlendirir

Saç bakımı kadar saç diplerindeki derilerin bakımı da bir o kadar önemlidir. Saç köküne bağlı olan bu derilerde yeterli mineralin alınamaması ve hücrelerin yenilenememesi nedenleri ile pullanma ve dökülmeler yaşanabilir.

Saç parlaklığını tekrar kazandırır

Yaş ilerledikçe insanların saçları da zamana yenik düşer ve parlaklığını kaybederek mat bir görünüme bürünür. Aynı zamanda saçlara sık şekilde fön çekilmesi ya da düzleştirici kullanılması da parlak saç yapısına zarar veren unsurlardır. bunların önüne geçmek için ise hem elektrikli cihazları saçlarımızdan uzak tutmalıyız hem de eğer matlaşma yaşandıysa zeytinyağı kullanarak masaj ile saçları beslemeliyiz.