Zeytininin her çeşidi insan için oldukça sağlıklıdır. Fakat genel olarak zeytin çekirdeklerini çöp diye atıyoruz. Zeytin çekirdeklerinin faydalarını gördükten sonra ise asla çöpe atmayacak ve biriktirmeye başlayacaksınız. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez gıdalarından biri olan zeytinin çekirdekleri de en az zeytinin kendisi kadar faydalı bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere, zeytin çekirdeklerinin mucizevi faydalarından bahsedeceğiz.

Zeytin çekirdeğinin faydaları nedir?

Zeytin çekirdekleri, en az zeytinin kendisi kadar sağlıklı bir besin kaynağıdır. İçerisinde var olan bileşenler sayesinde insanlar için oldukça faydalı bir besin olan zeytin çekirdeği, omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Bu yüzden de zeytin çekirdeği tüketmek, beyin sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır. Bunlara ek olarak antioksidan maddeler içeren zeytin çekirdekleri, vücutta yer alan toksik maddelerin atılmasında oldukça etkili olacaktır. Ayrıca kalp hastalıklarına neden olan serbest radikaller ile savaşan zeytin çekirdeği, kötü kolesterol seviyesini de düşürebilmektedir.

Zeytin çekirdeğinin en dikkat çekici faydalarından biri de göz sağlığına olan faydaları. Gözdeki sıvı miktarının artmasını sağlayan zeytin çekirdeği, ileriki yaşlarda yaşanabilecek hipermetrop ve miyop gibi göz hastalıklarına yakalanma olasılığınızı düşürecektir. Bununla birlikte mide bağırsak hareketlerini düzenleyen zeytin çekirdeği, bağırsak hareketlerinin çok daha hızlı ve çok daha verimli olmasını sağlayacak. bağırsak hareketlerinin bu şekilde düzenlenmesi ile beraber de metabolizmanız hızlanacak ve çok daha hızlı bir şekilde kilo verebileceksiniz. Zeytin çekirdeklerinin bu özelliği nedeni ile uzmanlar, kilo vermek isteyen kişilerin gün içerisinde 4 ya da 5 adet zeytin çekirdeği yutması gerektiklerini belirtmektedir.

Mide asidinin dengelememesinde etkili olacak olan zeytin çekirdeği, ülser ve reflü gibi hastalıklardan korunmanızı sağlıyor. Ayrıca yemek sonrası şişkinlik ve mide yanması gibi sorunların da önelenmesinde etikili olan zeytin çekirdeği, içerisinde yer alan B grubu vitaminleri ile vücuttaki hücrelerin kendi kendilerini çok kolay ve hızlı bir şekilde onarmasında etkili olacaktır. Bütün bunlara ek olarak zeytin çekirdeği tüketmek, vücuttaki kolejen üretimini arttıracaktır. Bu da cildin daha geç yaşlanmasını ve saçların daha ileriki yaşlarda beyazlamasını sağlayacaktır. Zeytin çekirdeği, vücuttaki hormon dengesini sağlar ve bu şekilde de vücudun daha sistematik bir şekilde çalışabilmesi konusunda oldukça etkili olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Zeytin çekirdeklerini bunu okuduktan sonra asla çöpe atmayacaksınız!

Zeytinin besin değerleri nedir?

Besin Değeri100 gramda1 Porsiyon (20 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori207 kcal41.4 kcal% 10.3
Karbonhidrat1.1 g0.2 g% 0.4
Lif0.0 g0.0 g% 0.0
Protein1.8 g0.4 g% 3.6
Yağ21.0 g4.2 g% 32.3
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini60.0 IU12.0 IU% 1.2
C Vitamini0.0 mg0.0 mg% 0.0
Potasyum0.0 mg0.0 mg% 0.0
Kalsiyum77.0 mg15.4 mg% 7.7
Demir1.6 mg0.3 mg% 8.9

Zeytinin faydaları nedir?

Zeytin, yüksek bir E vitamini kapasitesine sahiptir. Ayrıca içerisindeki sağlıklı yağ asitleri ile zeytin çekirdeği, gün içerisinde daha aktif ve daha dikkatli olmanızı sağlayacaktır. Bütün bunlar ek olarak zeytin, beyin sağlığının korunmasında da etkili olacaktır ve düzenli olarak zeytin tüketen kişilerin Parkinson ve Alzheimer gibi hatalıklara yakalanma olasılığı düşecektir. Ayrıca kanser hücrelerinin azalmasına yardımcı olan zeytin, antioksidan maddeleri sayesinde vücudun toksik maddelerden arınmasında oldukça etkili olacaktır.