Etrafımızda pek çok farklı güruhta insanlar bulunabilir. Bu insanlardan bazıları pasif agresif, bazıları narsist olabilme ihtimali bulundururken, hayatımızda olan kişiler bizleri büyük ölçüde etkisi altına almaktadır. Bu insanlara karşı kendimizi nasıl koruma altına alabileceğimiz bazı durumlarda son derece zor olan durumlar arasında yer alırken yazımızın bu bölümünde zehirli insanlara karşı gri kaya yöntemiyle kendimizi nasıl koruma altına alabileceğimizi inceleyeceğiz. İşte Psikolog Beyhan Budak’ın anlatımıyla gri kaya yöntemi ve tüm detayları…

Gri kaya tekniği nedir?

  • Zor insanların en büyük silahı sahip oldukları manipülatif yanlarının içerisine bizleri çekmek istemeleri ve bu maniplatif gerilimin içerisine çevresinde bulunan herkesi dahil etmeyi istemektedirler. Bu insanlar öyle güzel oyun oynamaktadırlar ki, bir anda kendinizi onlara karşı açıklama durumu içerisinde bulursunuz. Bu süreçte gri kaya yöntemine uyum sağlamak fazlasıyla önemli ve yeterlidir. Gri kaya tekniği olaylara ve kişilere karşı her zaman nötr kalmanızı ve insanlara nasıl bir yaklaşım içerisinde olmanıza yardımcı olmaktadır. Karşınızda sizi zorlayacak bir insan bulunuyorsa ilk olarak ilgisiz ve sıkıcı bir davranış içerisinde olarak ona yaklaşmanız gri kaya tekniği açısından önemlidir. Aynı zamanda söylediğiniz sözler ile birlikte karşınızdaki kişi ne söylerse söylesin sakin bir maske durumu içerisinde olmanız fazlasıyla önemlidir.

  • Bazı durumlarda karşınızdaki kişi sizi suçladığında ve sizi hatalı olarak gördüğünde sizin bu suçlamalara karşı çeşitli savunmalarınız olabilir. Ancak bu savunmaların içerisinde kendi kişisel hayatınıza yahut özel durumunuza ilişkin bir takım olayların meydana gelmesi durumunda karşı tarafa asla bu söylemler içerisinde bulunmamalı ve kendinizi bir sır misali saklamanız gerekmektedir. Aynı zamanda karşı tarafta bulunan insanın hayatını merak ediyormuş gibi durmamak da son derece önemlidir.
  • Aynı zamanda manipülatif insanların en büyük uyguladıkları taktiklerden bir tanesi, karşısında gördüğü kişinin alışmış olduğu hareketten farklı bir durum içerisinde olması sonrasında “hayırdır sana ne oldu, sen de ne çok değiştin” tarzındaki cümleler ile karşı karşıya kalmak son derece alışılagelmiş durumlar arasında yer almaktadır. Bu sözlerle karşı karşıya kaldığınızda nedenini açıklamak yerine bu sizin yeni bir tercihiniz olduğunu söylemeniz çok daha sağlıklı bir sonuç olacaktır.
İLGİLİ MAKALE  Sürekli 'yorgun' hissediyorsanız altında çok farklı sebepler yatıyor olabilir! Psikolog Beyhan Budak uyardı

  • Gri kaya tekniği, insanların uygulama noktasında zorlanmasına neden olsa da esasında bu zorlanmayı üstlenerek devam etmek tekniğin ne denli doğru ve sahici bir yanı olduğunu görmenize neden olacaktır. Gri kaya tekniğinde esasında bilinçli davranmak bir takım sözleri söylemeden evvel kişinin kendi beyniyle arasında bir mukayese gerçekleştirmesi kişinin çok daha fazla özgüvenli ve dominant bir karakter olduğunu gösterecektir.
  • Gri kaya tekniğini kullanarak iletişim şeklini geliştirmek de son derece mümkün olan durumlar arasında yer almaktadır. Karşınızda manipülatif insanların olması durumunda size yönelttiği sorulara karşı çok daha nötr cevaplar vermeniz ve bu cevaplar sonrasında karşı tarafın sizin cevaplarınızdan tatmin olmaması iletişimin çok daha sağlıklı bir yöne doğru evrilmesini sağlayacaktır.
  • Gri kaya tekniğinin en özel tavırlarından bir tanesi karşınızda bulunan insanları kendi yaşantınıza dahil etmeden sınırlı bir iletişim içerisinde olunmasını sağlamasıdır. Kendinizi direkt olarak açmamanız, kendi yaşantınızdan ona bilgiler vermemeniz hayatınız yahut seçimleriniz hakkında yorum yapabilme sınırlılığı içerisinde olunmasını sağlayacaktır.

Video: Gri Kaya Yöntemiyle Kendini Koruyabilirsin