Kilo vermek isteyen kişilerin öncelikle besleneme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekiyor. Çünkü yanlış bir beslenme, kişinin kilo kaybı yaşamasını engelleyecektir. Bunlara ek olarak zayıflamak isteyenlerin uzak durması gereken bazı besinler var. BU besinler hem besleyeci değil hem de çok yüksek kalorilere sahip. Bu yüzden de bu besinleri tüketmek, kilo kaybetmenizi engelleyecek. Bu yazımızda sizlere, zayıflamak isteyenlerin asl tüketmemesi gereken besinlerin ne olduğundan bahsettik.

Zayıflamak isteyeler bunları tüketmemeli

Günümüzde kilo almamıza neden olacak birçok farklı besin çeşidi var. Bu besinleri tüketmek, vücuda çok fazla kalori almamıza neden oluyor. Ancak bu tür besinleri hayatınızdan çıkartırsanız, oldukça kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Gelin hep birlikte kilo verirken asla tüketmemeniz gereken besinleri inceleyelim.

Beyaz ekmek

Her evde bulunan beyaz ekmek, kilo vermek isteyenlerin en büyük düşmanlarından. Çünkü beyaz ekmek hem besleyici değil hem de kalori bakımından yüksek bir yiyecek. Ayrıca beyaz ekmek tüketmek, kişiyi kısa bir süre boyunca tok tutacaktır. Bu yüzden de beyaz ekmek tüketen kişi, kısa bir süre sonra tekrardan acıkacağı için yine yemek yiyecek. Bu da kilo vermek isteyen kişi için oldukça sıkıntılı bir durum. Beyaz ekmek yerine çavdar veya tam buğday ekmek yemek, daha uzun süre tok kalmanızı sağlar ve bu ekmek türleri beyaz ekmeğe göre çok daha besleyicidir.

Patates

Patates, karbonhidrat bakımından oldukça yüksek bir sebzedir. Bu yüzden de patates tüketmek, direkt olarak kilo almanız neden olabilir. Bir de patatesi kızartarak tüketttiğimiz için olduğundan çok daha fazla kalori almış oluyoruz. Bu da kilo vermek isteyenler için kötü bir durum. Eğer çok fazla patates tüketmek istiyorsanız, patatesi daha çok fırınlayarak veya haşlayarak tüketmenizi öneriyoruz. Bu şekilde tüketilen patates, kızartarak tüketmekten çok daha sağlıklı olacaktır.

İşlenmiş et

Normalde diyette protein almak oldukça önemli. Fakat bu proteini sağlıklı etlerden almanız gerekiyor. Salam ve sosis gibi işlenmiş etlerden uzak kalmanız gerekmektedir. Çünkü bu tür işlenmiş etler, kalori bakımından yüksek ve besleyicilik açısından zayıf kalmaktadır. Ayrıca işlenmiş etler, kasaptan aldığınız diğer etlere göre çok daha yağlı etlerdir ve bu tür etler de kişinin kilo almasına sebep olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Kilo vermek için 10 altın kural. Obezite oluşumunu hangi durumlar tetikler?

Ayçiçek yağı

Ayçiçek yağı, bir çeşit işlenmiş yağdır. Bu yüzden de uzmanlar, kilo vermek isteyenlerin ayçiçek yağından uzak kalması konusunda ısrarcı. Ayçiçek yağı yerine, farklı alternatifleri tüketmeniz gerekmektedir. Sızma zeytinyağı, ayçiçek yağının görevini yapabilir ve sızma zeytinyağı, ayçiçek yağına göre hem çok daha sağlıklı hem çok daha besleyici bir yağ çeşididir.

Meyveli soda

Yeşil Soda Şişesi

Yeşil Soda Şişesi

Meyveli sodaların o meyve aromaları, meyve şuruplarından elde edilmektedir. Bu yüzden de meyveli sodaların şeker oranları oldukça yüksek oluyor. Fakat meyveli soda yerine sade maden suyu tüketebilirsiniz. Eğer illa ki aromalı olmasını istiyorsanız, keni evinizde hazırladığınız meyve suları ile tatlandırmanızı önermekteyiz. Bu şekilde çok daha sağlıklı meyveli maden sularınız olur. Ayrıca maen suyu ve soda arasındaki farkı bilmeniz gerekiyor. Soda, suya karbondioksit eklenerek elde ediliyor. Maden suyu ise doğanın bize vermiş olduğu bir nimettir.

Tam yağlı süt

Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan süt, kemik ve kas gelişimini destekler. Ancak sütler genellikle tam yağlı olmaktadır. Bu yüzden de tam yağlı süt tüketmek, kişinin kilo almasına neden olabilir. Eğer süt ve süt ürünlerini çok seviyorsanız, yağ oranı düşük olan süt ve süt ürünlerini tercih etmenizi öneriyoruz. Bu sayede vücuda olduğundan çok daha az oranda yağ almış olacaksınız. Yağlı besinler tüketmek, kişinin kilo verme dönemindeki en büyük düşmanıdır.

X