Yumurta, protein ve sağlıklı yağlar açısından oldukça zengindir. Bu kadar besleyici bir yiyecek olmasının yanında oldukça da ekonomik bir yiyecektir. Bu yazımızda neden yumurta kabuklarını çöpe atmamanız gerektiğini anlattık.

Neden yumurta kabukları çöpe atılmamalı?

Yumurta kabukları, yumurtanın kendisi kadar faydalı olabilmektedir. Fakat yumurta kabuklarının üstünde zararlı maddeler bulunabilir. Bu yüzden yumurta kabuklarını biriktirdikten sonra, sirkeli suya koyup kaynatmanız gerekmekte. Bu sayede yumurta kabuklarını zararlı maddelerden arındırmış olacaksınız. Ayrıca sirkeli suda kaynattıktan sonra, yumurta kabuklarını bir tepsiye dizin ve 30 dakika boyunca 100 derece sıcaklığında çalışan bir fırında bekletin. Bu sayede tertemiz ve zararlı maddelerden arındırılmış yumurta kabukalarınız kullanıma hazır olacaktır.

Yüz maskesi yapımı

Yumurta kabukları, kalsiyum ve diğer mineraller açısından oldukça zengindir. Yumurta kabukalarını toz haline getirip, cildinize uygun ürünler ile birleştirerek bir yüz maskesi elde edebilirsiniz. Yumurta kabuğunda bulunan mineraller, yüzünüzdeki lekeleri yok ederken ayrıca yaşlanma belirtilerini de ortadan kaldıracaktır. Cildin yenilenmesini sağlayan yumurta kabuğu maskesi, cildinizdeki gözenekleri sıkılaştırarak siyah nokta oluşumunu engellemektedir.

Çay ve kahve lekelerini silmek

Çay ve kahve lekelerinin çıkması oldukça zordur. Çaydanlıklarda ve fincanlardan çıkmayan kahve lekelerini çıkartmanın en kolay ve doğal yolu ise yumurta kabuklarıdır. Yumurta kabuklarını lekenin olduğu çaydanlık ya da fincana koyun. Ardından da üstüne kaynamış su ekleyin. Yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra suyu süzün ve kalan yumurta kabuklarıyla lekenin üstünü ovalayın. Sadece bu işlemlerle bu lekelerden kurtulacaksınızdır.

Kemik erimesine doğal çözüm

Kemik erimesinin en büyük sebebi, vücuttaki kalsiyum mineralinin miktarının az olmasıdır. Yumurta kabuğunda ise bu kalsiyum minerali oldukça yüksektir. Toz haline getirdiğiniz yumurta kabuklarını pişirdiğiniz yemeklerin üstüne biraz serpiştirirseniz, kemik erimesini riskini azaltmış olacaksınız. Ayrıca toz haline getirdiğiniz yumurta kabuklarını sadece yemeklerde değil, aynı zamanda içeceklerinizde de kullanabilirsiniz.

Kahvenin içimini yumuşatma

Yoğun geçecek bir günde kahve hepimizin imdadına koşmakta. Fakat bazı kişiler sert kahveyi içememektedir. Eğer kahvenizin içine biraz toz haline getirilmiş yumurta kabuğu koyarsanız, kahvenizin içimi daha yumuşak olacaktır. Bu sayede hem kahvenin etkisini alırken hem de yumuşak bir içimle kahvenizin tadı daha lezzetli olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Yumurta kabuklarını sakın çöpe atmayın! Cilt bakımından temizliğe yumurta kabuklarının kullanım yöntemleri

Hafif yaralar ve yanmalar için merhem

Yumurta kabuklarının kalsiyum açısından zengin olduğunu biliyoruz. Bu özellikleri sayesinde yumurta kabukaları bir merhem gibi kullanılabilir. Yumurta kabuklarını toz haline getirdikten sonra, zeytinyağı ve bal karışımlarıyla birleştirin. Daha sonra ise hafif çiziklerinizin veya cildinizdeki yanma olan bölgeye masaj yaparak sürün. Yaklaşık 15 dakika kadar bekledikten sonra, ılık su ile cildiniz kurulayın. Eğer bu uygulamayı 1 hafta boyunca düzenli olarak yaparsanız, cildinizin kendini daha çabuk yenilediğini ve herhangi bir izin kalmadığını göreceksinizdir.

Beyaz çamaşırlarda kullanımı

Yumurta kabuğu ve bir dilim limon birleşince, mükemmel bir temizlik ürünü ortaya çıkıyor. Bu temizlik ürününü ise beyaz çamaşırlardaki lekeler için kullanabilirsiniz. Bu işlem için yumurta kabukları ve. limon dilimini bir bezin içine sıkıştırın. Çıkmayacak şekilde bağladığınız bu bezi çamaşırlarla birlikte makineye atın. Çamaşır makinesi işini bitirdiğinde, çamaşırlarının hiç bu kadar parlak görmediğinizi farkedeceksiniz.

Solan çiçekler için tedavi yöntemi

Yumurta kabukalarını, muz kabuğu ve biraz kahve ile solan bir çiçeğinizin topağıyla karıştırın. Bu işlemi yaptıktan sonra, rutin sulama işleminize devam edin. 2 haftanın sonunda solan ve kötü gözüken çiçeğiniz, eski canlılığına kavuşacaktır.

X

Etiketlendi:

,