Yoğurt, Türk kültüründe oldukça geniş bir yeri kaplamaktadır. Birçok etli veya etsiz yemeğimizi süsleyen yoğurt, bu kadar geniş bir yere sahip olduğu kadar aynı zamanda oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Eğer yoğurdu sade bir şekilde sevmiyorsanız, taze meyveler ile karıştırarak ya da yoğurdunuzun içerisine yulaf ekleyerek de tüketebilirsiniz. Bu sayede hem yoğurdun faydalarını alırken hem de yoğurda eklediğiniz besinlerin faydalarından yararlanabileceksiniz. Bu yazımızda neden uyumadan önce yoğurt yemelisiniz? Sorusunu yanıtladık.

Yoğurdun faydaları nelerdir?

Yoğurt, probiyotik bir besindir. Bu sayede sindirim sisteminizin daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlayan yoğurt, kabızlık gibi problemlerin önüne geçecektir. yoğurdun içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu minerallerden biri de kalsiyumdur. Vücuda kalsiyum alınması, yağ yakımını hızlandıracaktır. Ayrıca kalsiyum, kemik ve diş gelişimine iyi gelmektedir. Çünkü diş ve kemiklerde kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum, kemiklerin daha dayanıklı ve güçlü olmasını sağlamaktadır.

Yoğurt içerisindeki laktoz oranı, süte oranla daha azdır. Bu yüzden laktoza karşı hassasiyeti olanlar, rahatlıkla yoğurdu tüketebilir. Ayrıca daha az laktoz barındıran yoğurt, içeriğinde bol miktarda protein içermektedir. Yoğurdun içerinde bulunan protein, yoğurdun mayalanması sırasında oluşmaktadır ve kas gelişimini sağlamaktadır. Ayrıca proteinli gıdalar her zaman daha doyurucu olmaktadır. Tüm bu özellikleri sebebiyle, yoğurdu diyet listenize ekleyeceksiniz.

Yoğurt içerisinde yüksek oranda A vitamini bulunmaktadır. Bu yüzden yoğurt, kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Ayrıca yoğurt bu özelliği sayesinde ani kalp krizi, damar tıkanıklığı ve inme gibi rahatsızlıkların oluşma riskini azaltmaktadır.

Neden uyumadan önce yoğurt yemeliyiz?

Yatmadan önce yoğurt yerseniz bağışıklık sisteminizi güçlendireceksinizdir. Özellikle soğuk kış günlerinde yoğurt tüketimi, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltacaktır. Yoğurt tüketen kişiler, her zaman kış aylarında hastalığa daha az yakalanmaktadır.

Yoğurt, içerisinde bulundurduğu laktik asit ve çinko sayesinde ciltteki gözenekleri açmaktadır. Bu sayede sivilce oluşumlarını ve siyah nokta oluşumlarını azaltan yoğurt, cildin temiz ve daha doygun bir tonda görünmesini sağlamaktadır. Çünkü yoğurdun içeriğinde bulunan bileşenler, cilt ve saçlardaki pigment oluşumunu arttırmaktadır. Bu sayede hem saçlarımızın rengini kaybetmesi daha uzun sürer hem cildimiz daha doygun renklerde olur hem de cildimizdeki yaşlılık belirtilerinin önüne geçeriz.

İLGİLİ MAKALE  Yoğurdun içerisine bir tutam pul biber ekleyin

Yoğurt yemek sindirim sistemini hızlandırdığı için bazal metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden gece yatmadan önce yoğurt tüketmeniz, uyku sırasında vücudunuzun metabolizmasını hızlandıracaktır. Hızlanan metabolizma sayesinde kilo vermeniz daha kolay olacaktır. Çünkü yoğurdun bize verdiği bu etki diğer gün de etkisini gösterecektir. Ayrıca sindirim sistemini düzenleyen yoğurt, uykunuzdan sonra daha rahat tuvalete çıkmanızı sağlayacaktır.

Yoğurtta bulunan laktik asit sadece cilt sağlığı için değil, ağız ve diş sağlığı için de yararlıdır. Akşam yatmadan önce yoğurt yemek, dişlerin çürümesine neden olabilecek bakterilerin oluşmasını engellemektedir ve bu bakterilerin azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca ağızda oluşan aft gibi yaraların da ağrısını dindiren yoğurt, bu yaralar sebep olabilecek mikropların da ağızda üremesini engellemektedir.

Yoğurt sinir sistemini yatıştıran bir yiyecektir. Bu sayede geceleri yoğurt tüketmek, uyku kalitenizin artmasına ve sabahları daha dinç uyanmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda hassaslaşan sinirleri daha dirençli yapacak besin maddeleri içeren yoğurt, odaklanmayı ve dikkat dağınıklığını engellemektedir. Bu yüzden küçük çocukların her gün 1 kase yoğurt yemesi, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

X

Etiketlendi:

,