Daha ileri yaşlı bireylerin vazgeçilmez aktivitesi olarak bilinen ve yıllardır bizlere romatizmaya iyi geldiği söylenen kaplıcalar ile ilgili yanlış bir bilgiye sahip olup olmadığını merak edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Hemen hemen herkesin çevresinde romatizma sorunu yaşayan biri vardır. Çoğu zaman ise bu sorunun çözümü olarak insanlara kaplıcaya gidilmesi önerilir. Peki kaplıcaya gitmek ve sıcak suyun içerisinde beklemek gerçekten de romatizmaya iyi gelir mi?

Kaplıca tedavisi romatizmaya iyi gelir mi?

Daha çok yaşlılık hastalığı olarak bilinse de her yaşta karşılaşılabilecek olan romatizmaya karşı uzun yıllardır en yaygın tedavi yöntemi olarak kaplıca tedavisi önerilmekte. Fakat kaplıca tedavisi her zaman bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmayabilir. Romatizma hastalığından mustarip kişilerin kaplıca tedavisi tercih etmeden önce ise mutlaka doktorları ile iletişimde olmaları ve doktor onayı almaları gerekmekte. Çünkü sağlık için gidilen kaplıcalar, romatizmanızın daha kötü bir hale gelmesine yol açabilir. Bu konuda en yaygın bilinen yanlış ise romatizma hastalığının çeşitleridir. Eklemlerde kireçlenme sonucu ortaya çıkan romatizma hastalığının birden fazla çeşidi bulunuyor ve bazı romatizma çeşitlerine sahip kişiler kaplıca tedavisine başvurduğu takdirde, bu bir derman değil, daha büyük bir dert olarak karşılarına çıkıyor. Özellikle iltihaplı romatizma olarak bilinen romatoid artrit hastalığı bulunan kişiler için kaplıca tedavisi kesinlikle önerilmiyor.

Kaplıca iltihaplı romatizmayı geçirmiyor

Romatizma hastalığının bir çeşidi olan iltihaplı romatizma yani romatoid artrit hastalığının tedavisi için uzmanlar sıcak suyu ya da kaplıcaları kesinlikle önermiyor. Bu gibi durumlarda ise kaplıcalara giden iltihaplı romatizma hastalığına sahip kişilerde semptomların daha acı verici ve yaygın bir şekilde geri geldiği ortaya konuluyor. Öte yandan normal bir kireçlenme olarak karşımıza çıkan diğer romatizma çeşitlerinde kaplıca tedavisi kireçlenmenin çözülmesine ve kemiklerin dinlenerek tekrar sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı oluyor.

İltihaplı romatizma olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Eğer iltihaplı romatizma hastalığınız varsa, bunu normal bir romatizma hastalığından ayırt edemiyor olabilirsiniz. Bu durumda bilmenizin daha faydalı olacağı bazı belirtiler bulunuyor. Belirtilerin farkında olduğunuz takdirde ise hastalığınızın normal bir romatizma mı yoksa iltihaplı romatizma mı olduğunu anlayabilir ve bu sayede sizin için hem en uygun tedavi yöntemini daha kolay bir şekilde uygulayabilir hem de kaplıcaya gitmenizin faydasının olup olmayacağını öğrenebilirsiniz. İşte iltihaplı romatizma hastalığının belirtileri:

İLGİLİ MAKALE  Hangi bitki çayları zayıflatır? Karaciğer yağlanmasına kesin çözüm için müthiş tarif

  • İltihaplı romatizma mikrop nedenli olarak ortaya çıkar ve hemen hemen tüm organlarda görülebilir.
  • Genel olarak normal bir romatizmadan çok daha sancılıdır.
  • İltihaplı romatizma el ve ayaklarda şişmelere neden olur. Normal bir şişmenin ilerisine geçen bu durum gözle görülür seviyededir.
  • İltihaplı romatizma oluşan bölgede his kaybı görülebilir.
  • İltihaplı romatizma hastalığına sahip bireylerde genel olarak belirtiler arasında iştah kaybı yer almaktadır.
  • Deri altında şişlikler görülmesi iltihaplı romatizma belirtisi olarak bilinir.
  • Özellikle geceleri uykunun sürekli olarak bölünmesi ve düzensiz bir uyku sistemine sahip olmak da iltihaplı romatizma belirtileri arasındadır.
  • Yaşlı bireylere özgü bir hastalık değildir. İltihaplı romatizma bebeklikten itibaren karşı karşıya kalabileceğiniz bir hastalıktır.