Hemen hemen her kadının hayatının bir döneminde yaşadığı problemlerden bir tanesi vajinada kaşıntı problemidir. Pek çok neden dolayısıyla oluşma ihtimali olan vajina kaşıntısı kişinin büyük ölçüde yaşam kalitesini düşüren durumların başında gelmektedir. Vajinada oluşan kaşıntıyı yok etmek ve vajinanın eski sağlığına kavuşmasını sağlamak amacıyla dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Bu durum itibarıyla bu uygulamaları yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin…

Vajina kaşıntısı neden olur?

Vajina kaşıntısı, kadınlar arasında büyük ölçüde yaygın olan durumlardan bir tanesidir. Hemen hemen her kadının hayatında bir dönem yaşadığı bu kaşıntı problemi, pek çok neden dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Bilhassa vajinada kaşıntı problemiyle birlikte gelen yanma hissi kişinin tüm yaşam kalitesinin büyük ölçüde düşmesine neden olurken, gece uyku kalitesinde de hayli düşüşe neden olmaktadır. Kadınların yaşantılarında yaşadığı problemlerden bir tanesi olan vajina kaşıntısının bilinen ve sıklıkla karşılaşılan durumlarından bir tanesi vajinada görülen mantar enfeksiyonudur. Vajinada oluşan mantar enfeksiyonun sonucunda kaşıntı durumu çok ciddi bir şekilde kendini gösterirken, cilt yüzeyinde tahriş problemiyle karşı karşıya kalmak da mümkündür. Bu durum itibarıyla vajinada oluşan mantar enfeksiyonun geçişinde nelerin iyi geldiği listelemeden evvel, mantar enfeksiyonun oluşma nedenlerini şu şekilde sıralamamız doğru olacaktır;

Hormonal değişim

Kadınların vücudunda pek çok neden hormonların değişmesine neden olmaktadır. Hormon değişiminin olması kişinin büyük ölçüde vajina florasında değişimine neden olurken, floranın yapısında da bir takım değişimlerin oluşmasını tetiklemektedir. Vajina florasında meydana gelen bu değişim, mantar enfeksiyonun oluşmasına zemin hazırlarken kişinin kısa süre içerisinde enfeksiyon problemiyle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır.

Bazı ilaçlar

Bazı ilaçla yan etkileriyle zararlı bakterilerin vücuttan dışarı atılmasını sağlarken, yararlı bakterileri de vücuttan dışarı atmaktadır. Bilhassa antibiyotik gibi ilaçlar da sıklıkla görülen durumlardan bir tanesi vajinada, korumacı olan bakterilerin yok olmasını sağlarken mantar enfeksiyonu oluşumunu tetiklemektedir.

Vajina temizliğinde kullanılan ürünler

Vajina temizliğini sağlamak amacıyla kullanılan bir takım ürünler, vajinanın dengesini bozarken bu bölgenin kendini muhafaza etme gücünü yitirmesine neden olmaktadır. Bilhassa kokusuyla yüksek olan ürünlerden sabun, duş jeli gibi ürünlerin vajina bölgesinde kullanılması, bölgenin tüm dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  İple bıyık nasıl alınır? İple en kolay ve etkili bıyık alma uygulaması (Kaynak: soru.com.tr)

Bağışıklık sisteminde meydana gelen zayıflama

Pek çok durum nedeniyle kişinin bağışıklık sisteminde meydana gelen zayıflık problemi, vücudun çeşitli hastalıklara karşı koyma gücünü elinde barındırmadığı ve vücudun sağlıksız bir sürece girmesi dolayısıyla kadınların vajina bölgelerinde mantar probleminin oluşmasını tetiklemektedir.

Cinsel yolla bulaşma

Vajinada meydana gelen kaşıntı probleminin en temel nedenlerinden bir tanesi şüphesiz vajinanın enfeksiyon kapmasından meydana gelmektedir. Vajinanın enfeksiyon kapmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de şüphesiz cinsel yoldan gerçekleşmektedir. Cinsel yol ile direkt olarak enfeksiyon kapma riski yüksektir.

Vajinada meydana gelen kaşıntı nasıl geçer?

Vajinada meydana gelen kaşıntı problemini tedavi etmek için evde doğal yöntemleri kullanmak çok doğru değildir. Vajinada oluşan kaşıntı problemini tedavi etmek için öncelikli olarak kadın doğum uzmanlarına görünülmesi ve kadın doğum uzmanı ile kadın hastalıkları doktorlarının önerdiği ilaçları ya da uygulanması gerektiğini düşündüğü tedaviyi uygulamak çok daha doğru olacaktır. Vajina yapısı gereği, enfeksiyon gibi problemleri çok kısa süre içerisinde kapılabilme ihtimali olan bir organ olması dolayısıyla vajinada yaşanan problemleri, doğal yöntemlerle çözme durumu içerisinde bulunmak son derece yanlıştır. Vajina florasının daha fazla zarar görmesini engellemek ve vajinanın kendi dengesinde olabilmesini sağlamak amacıyla, rahatsız olduğunuz konularda mutlaka uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Vajina kaşıntısını ne geçirir?

Vajinada meydana gelen kaşıntısının yegane sebebi, vajina florasının bozulmasına bağlı olarak çeşitli bakterilerin vajina duvarı üzerinde yer edinmesi ve haliyle enfeksiyon probleminin açığa çıkmasından kaynaklanmaktadır. Vajinada oluşan mantar enfeksiyon problemini tedavi etmek, vajina kaşıntısının geçmesini sağlayacaktır. Ancak bunun için en sağlıklı yöntemlerden bir tanesi şüphesiz, uzman bir hekimin önerdiği ilacı düzenli olarak uygulamaktan geçer. Uzman doktorun, vajina da oluşan mantar enfeksiyonun geçmesini sağlaması amacıyla önerdiği ilacı önerdiği sürelerde kullanmak, enfeksiyonun kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Vajinada mantar olduğunu gösteren belirtiler nelerdir?

Vajinada oluşan mantar enfeksiyonun en belirgin özelliği vajinada meydana gelen kaşıntıdır. Vajina bölgesinde bitmek bilmeyen kaşıntı ve kaşıntıyı takip eden yanma hissi mantar olduğunun göstergesidir. Kaşıntı hissiyle birlikte, kaşıma eylemi içerisinde olan kadınların vajinalarını tahriş etme durumları da sıklıkla karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Vajinada kaşınma durumunu hissettiğiniz anda zaman kaybetmeden direkt olarak uzman bir doktora başvurmanız son derece önemlidir. Vajinada mantar olduğunu gösteren bir diğer belirtiler ise şu şekildedir;

  • Vajinada kaşıntı olması
  • Vajinada yanma hissi
  • Vajinadan gelen beyaz ve yoğun kıvamlı akıntı
  • Sıklıkla idrara çıkma isteği
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı ve acı hissi
İLGİLİ MAKALE  Bu 5 detay kadınları ilişkiden soğutuyor! Erkekler acilen bu davranışları bırakmalı

Vajinada oluşan kaşıntıyı tetikleyen nedenler nelerdir?

Vajinada kaşıntı oluşumunun hızlanmasını ve tetiklenmesini etkileyen durumların başında hiç şüphesiz vajinayla temas eden kimyasal ürünler gelmektedir. Kimyasal ürünlerin içerisinde yer alan bileşenler büyük ölçüde vajina florasının bozulmasına neden olurken, bozulan flora dolayısıyla vajinada kaşıntı oluşmasına neden olmaktadır. Parfümlü sabunlar, kokulu tuvalet kağıtları, sabun, deterjan kalıntısı, vajina spreyleri gibi ürünlerin birçoğu vajinanın dengesinin bozulmasına neden olurken, vajinada kaşıntı hissinin kuvvetlenmesine neden olmaktadır. Kimyasal ürünlerin yanı sıra çok sıcak su ile duş almak da vajina kaşıntısının tetikleyen durumlar arasında görülmektedir. Bu durum itibarıyla vajina da kaşıntı hissettiğiniz andan zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz ve gerekli tedbirlerin alınması son derece önemlidir.