Gözlük seçimi, yüz şekline göre dikkat edilerek alınması ve yüz şekline göre modelin belirlenmesi gereken bir eşyadır. Yüz şeklinize göre gözlük seçimi yapmamanız, gözlüğün yüzünüzde emanet gibi durmasına neden olurken, kötü bir görüntüye sebebiyet verir. Yüz şekline göre gözlük seçimi yapmak, esasında kolay ve basittir. Yüz şeklinizi bildikten sonra, internet üzerinden gözlük seçimi yapabilmeniz de mümkündür. Peki ya yüz şekli nasıl belirlenir ve yüz şekline uygun gözlük seçimleri nasıl olmalıdır? İşte yaz kış fark etmeksizin kullandığımız gözlüğün seçimi için dikkat etmemiz gerekenler…

Yüz şekli nasıl belirlenir?

Yüz şeklinin belirlenmesi zor görünse de esasında bir o kadar kolay olan bir durumdur. Toplamda 4 farklı yüz şekli bulunmaktadır. Bu yüz şekillerinin doğru belirlenmesi, doğru gözlük seçimi yapmak için bir hayli önemlidir. Yüz şekilleri; kare, kalp, yuvarlak, oval şeklinde sınıflandırılır. Bu şekilleri kendi yüzünüzde saptadığınızda, şekillere uygun olan gözlükleri tercih etmek, gözlüğün yüzünüze yakışma oranını arttıracaktır. Yüz şeklinizi belirlemek için şu adımları kullanabilirsiniz. Aynanın karşısına geçin ve saçlarınızın arkada olduğundan emin olun. Ardından tam karşıdan fotoğrafınızı çekin. Akabinde yüz hatlarınıza uygun şekli belirleyip, yüz şeklinize uygun tercihi kolaylıkla bulabilirsiniz. İşte yüz şekillerine uygun gözlük tercihleri…

Kare yüz şekline sahip kişi nasıl gözlük tercih etmeli?

Kare yüz şekline sahip insanlar, saçlarını geriye doğru attıklarında çenesi önde ve jawlin kesimlerine doğru keskin bir hatta sahip olan kimselerdir. Karşıdan bakıldığında bu yüz hattına sahip kimselerin, jawlin kesimleri direkt olarak gözlemlenir. Kare yüz şekline sahip insanlar daha çok dar gözlük çerçevesine sahip gözlükler kullanmaları, gözlüğün yüzlerine daha iyi oturmalarına sebep olur. Kare yüz şekline sahip insanların, yüzlerinin tamamını kapatacak büyüklükte gözlük kullanımından kaçınmaları gerekmektedir. Alnı tamamıyla kapatan gözlüklerden kaçınılması, yüzün daha uzun görünmesini sağlayacaktır.

Yuvarlak yüz şekline sahip kişi nasıl gözlük tercih etmeli?

Yuvarlak yüz şekline sahip kişilerin yüz hatları oldukça büyüktür. Geniş yüz hatlarına sahip olan kişiler, yüz genişliğini kamufle edecek daha büyük ve kare formdaki gözlükleri tercih etmeleri, gözlüğün yüzlerine daha çok yakışmasına neden olacaktır. Kare ya da dikdörtgen formdaki gözlükler, yuvarlak yüzlü insanların yüzüne keskinlik katarak, daha dikkat çekici olmalarına neden olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Yüz şekline göre 'doğru makyaj' nasıl yapılmalı? (Kaynak: soru.com.tr)

Kalp yüz şekline sahip kişi nasıl gözlük tercih etmeli?

Kalp yüz şekli, yuvarlak yüz hatlarında çenenin belirgin olması anlamına gelmektedir. Çenenin daha ön planda olduğu bu yüz hattının diğer adı aynı zamanda üçgen yüz şekli de denebilir. Kalp yüz şekline sahip kişiler gözlük seçimlerinde daha çok, kedi gözü, oval ve damla şeklindeki gözlükleri tercih etmeleri, gözlüğün kendilerine daha çok yakışmasına yardımcı olacaktır. Çerçevesiz gözlükler kullanmak, kalp yüz şeklindeki insanların yüz hatlarının kesilmesinin önüne geçerek, çok daha şık duracaktır.

Oval yüz şekline sahip kişi nasıl gözlük tercih etmeli?

Oval yüz şekli, insan popülasyonunda en çok sahip olunan yüz şeklidir. Yüz hatlarının tamamının birbirine orantılı olması, en avantajlı yüz şekline sahip olunduğu anlamına da gelmektedir. Alın ve çene kısmında belirginlik bulunmayan oval yüz şekline sahip insanların elmacık kemikleri de aynı şekilde pek fazla belirgin değildir. Oval yüz şekline sahip insanlar genellikle tüm tip gözlükleri rahatlıkla kullanabilirler. Bu yüz hattına sahip olmaları onların en büyük avantajları olurken, gözlük seçimlerinde direkt olarak zevkleri doğrultusunda ilerleyebilirler. Aynı zamanda oval yüz hattına sahip insanlar, kedi gözü gibi gözlükler de kullanabilir. Bu formdaki gözlükler de kendilerine yakışacaktır.