Beyin sağlığını düzenleyen birçok besin vardır. Genellikle hafızayı güçlendiren bu besinler, odaklanma problemleri ve dikkat dağınıklığı gibi problemlerin önüne geçmektedir. Ancak bu besinleri tüketmeden önce, doktorunuza danışmanızı öneririz. Bu yazımızda beyin fonksiyonlarını geliştiren, beyin yorgunluğunu alan besinleri derledik.

Ceviz

Cevizin içerisinde sağlıklı yağlardan olan omega yağ asitleri bulunur. Bu yağlar sayesinde beyin aktivitelerimiz gün içinde artmaktadır. Omega yağ asitleri, hafızayı gülendirmek ve dikkat dağınıklığını önlemektedir. Aynı zamanda düzenli ceviz tüketimi Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçmektedir. Bu yüzden günde en az 1 avuç kadar ceviz tüketilmesini uzmanlar önermektedir.

Balık

Balığın insan sağlığına birçok yararı vardır. Tıpkı ceviz gibi omega yağ asitleri barındıran balık, en çok omega yağ asitlerine sahip olan besindir. Bu yüzden uzmanlar haftada en az 2 gün balık tüketimini önermektedir. Balığın içerisinde bulunan diğer mineraller ise göz sağlığına iyi gelmektedir. Düzenli bir şekilde balık tüketirseniz, eğer bir göz sorununuz varsa ilerlemesi önlenecektir.

Tarhana çorbası

Tarhana çorbası içerinde bulunan mineraller, beynin gün içerisindeki yorgunluğunu almamızı sağlamakta. Aynı zamanda tarhana çorbası, sinir sistemini yatıştırmakta. Haftada 3 gün tarhana çorbası içerseniz, uyku düzeninizi düzenleyebilirsiniz. Uzmanlar, tarhana çorbasını odaklanma problemleri yaşayan çocuklara önermektedir.

Mantar

Mantar, içerisinde bulunan A ve B vitaminleri sayesinde beyin aktivitesini arttırmakta. Bu yüzden sınava girecek kişiler için sınavdan önce mantar tüketimi önerilmektedir. Aynı zamanda Alzheimer hastalığı riskini azaltan mantar, hafızayı güçlendirmektedir.

Brokoli

Brokoli, yoğun miktarda A ve K vitaminleri içermektedir. Brokolinin içerdiği sülforaran maddesi sayesinde beyin hücrelerinin sayısı arttırılmaktadır. Aynı zamanda mideye de iyi gelen brokoli, hazımsızlık ve mide yanması gibi sorunların da önüne geçmektedir.

Bitter Çikolata

Çikolatalı Martini

Bitter çikolata, yoğun miktarda mutluluk hormonu sağlanmasını sağlamaktadır. Bitter çikolata, beyin aktivitelerini geliştiren, odaklanmayı sağlayan magnezyum mineralini de içermektedir. Bitter çikolata tüketmek, beynin rahatlanmasını sağlamakta. Aynı zamanda bitter çikolata tüketmek, sinir sistemini yatıştırmaktadır. Bu sayede ani sinir patlamalarının önüne geçmiş olursunuz.

Yaban mersini

Yaban mersini yüksek miktarda antioksidan madde içermektedir. Yaban mersini beyin sağlığına iyi gelmektedir. Yoğun iş temposunda yaşadığın stresin göçüp gitmesini sağlayan yaban mersini, doğal bir antidepresan görevi görmektedir. Aynı zamanda beynin nöronlarını tetikleyen maddeler içeren yaban mersini, vücudun kendisini daha enerjik hissetmesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmaların sonucunda, yaban mersininin beyni güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

İLGİLİ MAKALE  İzlediğimiz filmleri ya da okuduğumuz kitapları unutmamızın nedeni belli oldu! Aman dikkat

Somon balığı

Somon balığı da diğer her balık gibi omega yağ asitlerini bolca bulundurmaktadır. Ancak somon balığını diğer balıklardan ayıran özellik, somon balığının DHA beyin nöronlarına sağladığı faydalardır. Bu beyin nöronlarının bağlantısını güçlendiren somon, bu özelliği sayesinde beyin aktivitesini arttırmaktadır. Bununla beraber hafızayı güçlendiren somon balığı, beynin daha yüksek kapasitede çalışmasını sağlamaktadır. Bu yüzden ders çalışan kişilere ya da masa başı işlerle uğraşan kişilerin sıklıkla tüketmesi gereken besinlerin en başında olan somon balığı, stresi de azaltmaktadır.