Eski tarihlerden beri tarçın ve bal, tıp dünyasında oldukça kullanılmaktadır. Bal ve tarçının insan sağlığına olan faydalarını biliyoruz. Ancak bal ve tarçını bir arada kullandığınızda neler olduğunu biliyor musunuz. Bu yazımızda merak edilen tarçınlı balın faydaları nedir? Sorusunu cevapladık.

Tarçınlı balın faydaları nedir?

Bal ve tarçın, ayrı ayrı kullanıldığında birçok hastalığa şifa olmakta. Ancak beraberken de oldukça etkili olan bal ve tarçın, birçok hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor. Bal ve tarçını karıştırıp tükettiğinizde, bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş oluyorsunuz. Bu sayede de soğuk kış günlerinde yakalanabileceğiniz grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma olasılığınız düşüyor. Aynı zamanda bu hastalıklara yakalandıysanız, bu hastalıklardan kurtulma süreciniz hem rahatlayıp hem kısalıyor. Bu yüzden de uzmanlar, her gece yatmadan önce bir kaşık tarçınlı bal tüketmenizi öneriyor.

Tarçınlı bal virüslere karşı oldukça etkilidir. Bu yüzden virüse bağlı bir hastalığa yakalandıysanız, düzenli olarak bir kaşık tarçınlı bal tüketmelisiniz. Bu sayede vücudunuzda bulunan virüsleri atabilir ve bu tarzdaki hastalıklardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bununla beraber tarçınlı bal, doğal bir antibiyotik olarak kullanılabilir. Bu sayede vücudunuzda oluşan her türlü enfeksiyonu giderebilirsiniz.

Bilim insanaları bile bu karışımı araştırdı

Japonya’daki bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre tarçınlı bal, midedeki gazı da gidermektedir. Bu sayede yemeklerden sonra şişkinlik hissediyorsanız ve bu durum uyumanızı engelliyorsa, bir kaşık tarçınlı bal size iyi gelecektir. Tarçınlı bal tükettikten sonra mideniz çok daha rahatlıyacak ve uyku sorununuz da kalmayacak. Bununla beraber bu karışım, midedeki asit oluşumunu da engellemektedir. Bu yüzden de ağır yemekleri bile çok daha rahat sindirebilirsiniz.

Yaşlandıkça kalp vuruşlarımız güçsüzleşir. Bununla beraber atardamarlarımız da esnekliğini kaybeder. Ancak düzenli olarak tarçınlı bal tüketirsek, hem kalp vuruşlarımız kuvvetlenir hem de damarlarımız eski canlılığına kavuşur. Bu sayede tarçınlı bal tüketimi, ani kalp krizi olasılığını da düşürmektedir. Bunlarla beraber tarçınlı bal, kötü kolesterolü de düşürmektedir. Bu sayede kolesterol hastalarının kolesterolü, tarçınlı bal sayesinde dengelenmiş olur. Bir kolesterol hastası, günde 3 kaşık tarçınlı bal tüketirse, kolesterol oranını dengeleyecektir. Ayrıca 2 hafta boyunca tarçınlı bal tüketilirse, kronik kolestrol hastalığı atlatılabilir.

İLGİLİ MAKALE  Bal fiyatlarında rekor gelişme! Satış fiyatlarının en az ikiye katlanması bekleniyor

Tarçınlı bal karışımı, vücuttaki şeker oranını yükselticektir. Ancak korkmanıza gerek yok. Çünkü tarçınlı bal karışımı, ani tatlı krizlerin önüne geçecek ve gün içinde zararlı şekerler tüketmeyeceksiniz. Aynı zamanda tarçınlı bal karışımının içerisindeki şeker sayesinde, gün içinde çok daha aktif ve enerjik olabiliriz. Bu sayede de gün içindeki odaklanma ve dikkat dağınıklığı problemlerini aşmış oluruz.

Tarçınlı bal karışımı nasıl hazırlanır?

tarçınlı bal karışımı için bize 2 yemek kaşığı bal ve 3 yemek kaşığı toz tarçın gerekli. Bu malzemeleri bir adet çay bardağına alalım. Ardından da güzelce karıştıralım. Daha sonra hazırladığımız tarçınlı bal karışımını, günde 2 defa tüketebiliriz.