Son yıllarda, sağlıksız ve yetersiz beslenmeden dolayı, birçok farklı hastalık ile boğuşmaya başladık. Bu yüzden de insanlar, daha sağlıklı yaşabilmek adına, bazı beslenme alışkanlıkları aramaya başladı. Sağlıklı beslenebilmek adına birçok farklı besinden faydalanabiliyoruz. Bu besinlerin içlerinde bulundurduğu vitamin ve mineraller, bizim ihtiyacımız olup da vücudumuzun sentezeleyemediği maddelerdir. Bütün bunlar ile birlikte bazı doğal karışımlar sayesinde, bağışıklığınızı çok daha kolay bir şekilde güçlendirebilir ve sağlığınızı çok daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Karbonat, evimizin birçok köşesinde kullandığımız yegane maddelerden biri. Bu maddeyi bal ile karıştırdığınızda ise karşınıza çok sağlıklı ve bağışıklık sistemini güçlendirecek bir karışım ortaya çıkıyor. Bu yazımızda sizlere karbonat ve bal karışımının faydalarından ve karbonat ile bal karışımının nasıl hazırlanacağından bahsedeceğiz.

Karbonat ve bal karışımının faydaları nedir?

Uzmanlar karbonat ve bal karışımının her gece bir kaşık kadar tüketilmesi gerektiğini savunuyor. Bu karışımı düzenli olarak gece yatmadan önce tüketen kişilerin sağlıklarının çok daha iyi olacağını savunan uzmanlar, bu karışımı her gece tüketmenin bir alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini dile getirmekteler.

karbonat ile bal karışımını tüketmek, deforme olmuş hücreler üzerinde oldukça etkili. Bu yüzden de bu karışımı tüketmek, kansere karşı büyük bir koruma sağlıyor. Bunun yanında bal içerisinde bulunan maddeler, bağışıklık sistemini korumaktadır. Bu sayede de kışın bazı hastalıklardan korunmuş olacaksınız.

karbonat ve bal karışımı, gece yatmadan önce tüketildiğinde, çok daha rahta bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında balın içeriğinde bulunan maddeler, sizin geceleri çok daha rahat uyumanızı sağlayacak ve sabahları normalden en az 3 kat daha enerjik uyanmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda bu karışımının yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bu sayede de gün içerisinde çok daha az sinirli ve stresli olacaksınızdır.

karbonat ve bal karışımı, güçlü antioksidan maddeler içermektedir. Bu sayede bu karışımı her gece tüketmek, vücuttaki toksin maddelerin atılmasını kolaylaştıracaktır. Aynı şekilde doğal bir ilaç olarak da kullanılabilen karbonat ve bal karışımı, akciğerlerdeki enfeksiyonun kolayca çözülmesini sağlar. Bununla brilikte idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelen karbonat ve bal karışımı, öksürük ve burun tıkanıklığı için de birebirdir.

İLGİLİ MAKALE  Yapımı pratik Rusların ünlü 'medovik pasta' tarifi

İçeriği vitaminler ve mineraller dolayısıyla bal ve karbonat karışımını soğuk algınlığı grip ve nezle gibi hastalıklardan kurtulmak ve bu hastalığı atlatma sürecini kıslatmak için kullanabilirisiniz. Özellikle kışın bu karışımın tüketilmesi gerektiğini vurgulayan uzman doktorlar, gün içerisinde de gece yatmadan önce de bu karışımın tüketilebileceğini belirtti.

Kilo verme döneminde olan kişiler için de oldukça etkili bir karışım olan bu ikili, kişiye uzun süre tokluk hissi verecektir. Aynı zamnda karbonat içerisinde bulunan maddeler, bağırsakların çalışma hızını arttıracak ve kabızlık gibi sorunları da atlatmanızı sağlayacaktır. Bağırsakların veriminin artması ile birlikte de bazal metabolizma hızı artacak. Bu sayede de vücudunuz normalden çok daha hızlı bir şekilde yağ yakacaktır.

Karbonat ve bal karışımı nasıl hazırlanır?

Karbonat ve bal karışımını hazırlamak oldukça kolay. Bunun için uygun bir karıştırma kabı içerisine bir çorba kaşığı bal alın. Üzerine ise 2 çay kaşığı kadar karbonat ekleyin ve karıştırarak macun kıvamına getirin. İsterseniz malzemeleri belirli oranlarda arttırarak, saklanabilir karbonat ve bal karışımı elde edebilirsiniz. Ancak saklamak yerine her gün düzeli olarak bir kaşık yapmak, tazelik açısından daha uygun olacaktır. Bu karışımı ise her gece yatmadan öne tüketin. İsterseniz bu tarife biraz da limon suyu ekleyebilirsiniz. Bu sayedede de limonun C vitaminin de faydalanabilirsiniz.