Bolu Dağı Tüneli’nde yapılacak çalışmalar nedeni ile İstanbul yönüne gelecek sürücülerin yolu kapanacak. Bu sebepten ötürü, İstanbul’a yönelen sürücüler, farklı yollara yönlendirilecek. Türkiye’nin en önemli karayolu geçiş güzergahların biri olan Bolu Dağı Tüneli’nde yapılacak genleşme derzi değişimi çalışması nedeni ile İstanbul yönü yaklaşık 35 gün kadar kapalı olacak.

Çalışma nerede olacak?

Bolu Dağı Tüneli’nde yapılacak olan çalışma, Abant – Kaynaşlı gişeleri arasındaki İstanbul yönünde yapılacak. 16 Mayıs 2022 tarihinde başlayacak olan viyadüklerde genleşme derzi çalışması, tahminlere göre 20 haziran 2022 tarihinde son bulacak. Yapılacak olan çalışma ise İstanbul yönündeki viyadüklerde yapılacak olan genleşme derzi çalışması olacak.

Sürücüler farklı yollara yönlendirilecek

Yapılacak çalışma nedeni ile İstanbul yönüne gelmek isteyen sürücüler, çalışma süresi boyunca farklı yollara yönlendirilecek. çalışma süresi boyunca TEM’in İstanbul yönü araç trafiğine kapatılacak ve İstanbul tarafına gelmek isteyen sürücüler, D-100 karayolunu takip etmek durumda kalacak.

Bolu Dağı Tüneli’nin uzunluğu ne kadar?

Bolu Dağı Tüneli, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Ocak 2007 tarihinde açılmıştır. Açılış töreninde İtalya Başbakanı Romano Prodi’de bulunmuştur. Bu iki ismin yanı sıra yanı sıra Devlet Bakanı Ali Babacan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Astaldi firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Paulo Astaldi de yer almıştır.

Bolu Dağı Tüneli’nin toplam geçişi 25, 5 kilometre uzunluğundadır. 4,6 kilometre uzunluğunda 4 adet viyadük bulunduran Bolu Dağı geçişi, Yaklaşık olarak 900 metre uzunluğunda 3 adet köprü ve yaklaşık 2 bin 900 metre uzunluğunda Bolu Tüneli yer almaktadır. Çift tüp şeklinde inşaa edilen Bolu Dağı Tüneli, 3 gidiş 3 geliş olmak üzere 6 şerit ile hizmet vermektedir. Ankara yönüne doğru uzanan sağ tüp 2 bin 788 metre uzunluğundayken, İstanbul yönüne doğru uzanan sol tüp ise 2 bin 954 metre uzunluğundadır. Bolu Dağı Geçişi, Gümüşova – Gerede otoyolunun 30. kilometresindeki Kaynaşlı’dan başlamaktadır ve Doğu yönünde Asarsuyu Vadisi boyunca ilerleyip Bolu Dağı’nı bir tünelde geçer. Bolu Dağı geçişi Yumrukaya mevkiinde sona ermektedir. Bolu Dağı Tüneli’nin yapım aşamasındaki maliyeti 290 milyon dolardır. Ancak bütün geçiş sisteminin fiyat farkı dahil maliyeti ise 900 milyon dolardır. Yapım aşamasında iken 2 kez deprem ve 2 kez sele maruz kalan Bolu Dağı Tüneli’nin yapımı bu tür nedenlerden dolayı sekteye uğramıştır. Ancak bu sorunlar da kısa süre içerisinde çözüme kavuşturuldu.

X

Etiketlendi: