2023 yılına kadar 1 milyon 200 bin yeni konut inşa etmeyi hedefleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İstanbul için yeni bir konut projesini başlatıcak. Söz konusu toplu konut projesinin ihalesi 18 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak.

Mega kent İstanbul’da yeni TOKİ konutları yükselecek

TOKİ’nin resmi internet sitesinde yayınladığı yeni ilanlara baktığımızda, yeni projelerinin mega kent İstanbul’da yapacaklarını görmekteyiz. İstanbul Şile’de gerçekleştirilmesi planlanan yeni projede, 129 adet yeni konut inşaa edilecek. İstanbul vatandaşlarının yüzlerini güldüren projenin ihalesi ise 18 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak. Şile Ağva Mahallesi’nde inşa edilecek olan proje kapsamında altyapı ve çevre düzenlemesi işi de yeni proje içerisinde yer almaktadır.

TOKİ kuralarına başvurma şartları nelerdir?

TOKİ konutlarına başvurabilmek ve ev sahibi olabilmek için belli başvuru şartları gereklidir. Bu başvuru şartlarını sağlayan vatandaşlar da kolaylıkla TOKİ kuralarına başvurabilir ve ev sahibi olma fırsatını yakalayabilir. TOKİ kuralarına başvuru şartları şu şekildedir:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak şartı ile ikamet ediyor olmak veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir)
 • Toplu Konut İdaresinden  konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)
 • Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
 • Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olmak (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.)
 • Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 10.000 Türk lirası olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 10.000  Türk lirası olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 11.500 Türk lirası olarak uygulanmaktadır.)
 • Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması
İLGİLİ MAKALE  TOKİ, İstanbul'da tam 185 konutu açık artırma ile satacak

Bu başvuru şartlarını sağlayan kişiler ise 4 ayrı kategoride başvuruları alınacaktır. Bu 4 ayrı kategori şu şekildedir:

 • 1. Kategori olan: Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri
 • 2. Kategori: En az yüzde 40 Engelli Vatandaşlar
 • 3. Kategori: Emekli vatandaşlar
 • 4. Kategori olan: Diğer alıcı adaylarının

Başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

TOKİ kuralarına başvuru şartlarını sağlayan vatandaşlar, TOKİ kuralarına başvurmak için bazı belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir. başvuru sahiplerinin vermesi gereken belgeler ise şunlardır:

 • Başvuru sahibinin kimlik Fotokopisi
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”
 • Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az yüzde 40 engelli olduğuna dair),
 • Emekli vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazı