Mutfakta sıklıkla kullanılan ve en temel gıdalardan bir tanesi olan tereyağı ve margarin, aynı zamanda pek çok insanı da kullanım durumu noktasında birbirinden ayrılmasına neden olmuştur. Kimi insan tereyağın çok daha lezzetli ve çok daha sağlıklı olduğunu savunurken bir diğer görüşteki insanlarda, margarinin daha sağlıklı olduğunu dile getirmektedirler. Mutfakta pişen A’dan Z’ye tüm yemeklerde kullanılan ana malzeme tereyağı ve margarin arasında nasıl bir fark var, yemeklerde herhangi bir lezzet farkı oluyor mu gelin tüm detaylara birlikte bakalım.

Tereyağı ve margarin arasındaki farklar nelerdir?

Mutfağın en temel malzemelerinden bir tanesi olan yağlardan tereyağı ve margarin arasında bilinen en büyük farklardan bir tanesi tereyağın hayvansal margarinin ise bitkisel bazlı olmasıdır. Aynı zamanda tereyağı tamamıyla organik inek sütünden oluşurken margarin için aynı organik kullanımını kullanmak oldukça güçtür. Tereyağına nazaran margarin, laboratuvar ortamında bitkisel kaynaklı bitkilerin yağlarından meydana gelen bir işlenmiş ve insan gücüyle ortaya konmuştur.

Tereyağı organik sütün iyice çırpılarak elde edilmesiyle meydana gelirken aynı zamanda insan sağlığının önemli ölçüde etkilenmesine yardımcı olan kolesterole de iyi gelmektedir. Aynı zamanda tereyağı içerisinde bolca  A, D, E ve K vitaminlerini barındırmaktadır. Bunun aksine margarinin bileşenleri ise, bitkisel yağlardan üretilmiş ve doymuş yağ oranı düşüktür. Fakat margarinin belki de insan sağlığına iyi gelmeyecek en büyük yanı, içerisinde trans yağ barındırmasıdır. Trans yağ, insan vücudunda kötü kolesterol miktarının artmasına neden olurken, iyi kolesterol düzeyinin de düşmesine neden olmaktadır. Bu durum da kalp hastalıklarının yaşanmasını etkilemektedir. Margarinin içerisinde bulunan bu trans yağ faktörü, kişinin sağlık değerlerinin kötüye gitmesine neden olduğundan dolayı pek çok diyetisyen ve uzman tarafından kesinlikle önerilmeyen gıdalar arasında yer almaktadır. Tereyağın maliyeti margarine oranla çok daha yüksek olduğu için pek çok insan daha uygun fiyatlı olan margarini tercih etmektedir.

Tereyağı ile margarin yemeklerde nasıl bir farklılığın oluşmasına neden olur?

Farklılığı okumak için devam ediniz..