Superstar olarak tanıdığımız ünlü şarkıcı Ajda Pekkan’dan kötü haber geldi. 76 yaşındaki ünlü star, bütün şarkılarıyla herkesi kendine hayran bırakırken, sahne şovları ile de bu hayranlığı perçinlemeye devam ediyor. Enerjisine sürekli maşallah dediğimiz Pekkan’a nazar değdi ve kötü haber geldi. Ajda Pekkan birkaç gün önce verdiği Bodrum konseri sonrasında Covid019’a yakalandı.

“Beni farklı sanmayın”

Ajda Pekkan birkaç gün önce şu sözler ile gündeme gelmişti: “Bu konuşmalar klişe gibi gelse de size, aslında normal insan gibi yaşıyorum, evde köfte de yapıyorum. Bütün starlık bu sahnede, sonrası sökmez. Hiç beni farklı sanmayın sakın. Böyle olmak çok güzel çünkü şöhretle normal insan olmayı ayrıştırmazsanız gerçekten çok şizofrenik bir olay olur. İyi ki varsınız, çok teşekkür ediyorum.”

Ajda Pekkan’ın hayatı

Ayşe Ajda Pekkan, 12 Şubat 1946’da İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Rıdvan Pekkan deniz binbaşısı, annesi Nevin Dobruca ise ev hanımıydı. Babasının görevi sebebiyle çocukluğu Gölcük’te geçti. Şarkıcı olmayı çok arzulayan Ajda, ilk sahne deneyimini Çamlıca Kız Lisesi’nde öğrenim görürken kardeşi Semiramis’in yardımı ile 1962 yılında zamanının popüler gece kulübü Çatı’da gerçekleştirdi. Mina’nın “Il Cielo In Una Stanza” şarkısıyla sesini duyuran Pekkan, Çatı gece kulübünde Los Çatikos topluluğu ile bir süre sahneye çıktı. 1963 yılında Ses dergisinin sinemaya yeni yüzler katmak için yaptığı kapak yıldızı yarışmasına katıldı. Ediz Hun, erkekler dalında birinci, Ajda Pekkan ise kadınlar dalında birinci seçildi. İkincilik ise Hülya Koçyiğit’in oldu. Ajda Pekkan, o dönemde pek çok film teklifini kabul etti. 1963 yılında ilk filmi olan “Adanalı Tayfur”da rol aldı. Bu dönemde son derece fazla filme imza attı ve filmlerde sesiyle de dikkat çekti ancak birkaç yıl sonra tamamen müziğe yöneldi. 1965 yılında, ilk plağı olan “Her Yerde Kar Var ve 17 Yaşında” piyasaya çıktı. Aranjman dalında pek çok şarkı seslendirdi ve büyük beğeni topladı. Bundan sonra Pekkan, onlarca şarkısıyla büyük beğeni kazanacaktı. Atina’daki Uluslararası Apollonia Müzik Festivali’nde; ’68 yılında “Özleyiş” ve ’69 yılında “Perhaps One Day” şarkıları ile de dinleyiciyi büyüledi. Ajda Pekkan, aynı zamanda Zeki Müren ile de gazino programları gerçekleştirdi. Pek çok ülkede konserler veren Ajda Pekkan, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Arapça ve Japonca gibi birçok dilde şarkı söyledi. 1973 yılında Coşkun Sapmaz’la 6 gün sürecek bir evlilik yapan Ajda Pekkan, ikinci evliliğini ise 1979’ta gazeteci Erol Yaraş ile birlikte yaptı. Nişan yüzüklerini ise dönemin usta oyuncuları Metin Akpınar ile Zeki Alasya taktı. Uluslararası pek çok ülkede konserler veren Ajda Pekkan, Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Arapça ve Japonca olmak üzere pek çok dilde şarkılar söylemiştir. 1976 yılında Paris’teki Olympia müzikholünde, şarkılarının Türkçe aranjmanlarını seslendirdiği, ünlü Cezayir asıllı Fransız şarkıcısı Enrico Macias’la konserler verdi. Hürriyet Gazetesi sahibi Erol Simavi’nin “Ajda Pekkan’a star demek yetmez, ancak süperstar dersek yerini bulur.” sözünün sonrasında ülkemizde “Süperstar” olarak anılmaya başlandı. Bu unvanı sonraki yıllarda hep hak etti ve pek çok unutulmaz şarkıya imza attı. Eurovision şarkı yarışmasına 1980 yılında atama ile birlikte Ajda Pekkan seçildi. “Bir Dünya Ver Bana”, “Olsam” ve “Pet’r oil” şarkılarını ekranlarda seslendirdi. “Pet’r oil”ın Türkiye’yi temsil etmesine karar verildi. Ancak dönemin algısına ve bazı yetersizliklere bağlı olarak Ajda Pekkan bu yarışmada çok kötü bir sonuç elde etti. Ajda Pekkan, bu yarışmadan sonra oldukça hayal kırıklığına uğradı ve bir süre ABD’ye yerleşti. Dönüşü ise muhteşem oldu ve şu an hala dilimize pelesenk olan şarkılarını bir bir piyasaya sürdü.

Ajda Pekkan’ın müzik projeleri

Ajda Pekkan (1968)
Fecri Ebcioğlu Sunar: Ajda Pekkan (1969)
Ajda Pekkan Vol. III (1972)
Süperstar (1977)
Pour Lui (1978)
Süperstar II (1979)
Sen Mutlu Ol (1981)
Sevdim Seni (1982)
Süperstar III (1983)
Ajda Pekkan ve Beş Yıl Önce On Yıl Sonra (1985)
Süperstar IV (1987)
Ajda 90 (1990)
Seni Seçtim (1991)
Ajda 93 (1993)
Ajda Pekkan (1996)
Cool Kadın (2006)
Aynen Öyle (2008)
Farkın Bu (2011)
Ajda Pekkan & Muazzez Abacı (2014)

Ajda Pekkan’ın filmografisi

(1963) Şıpsevdi, Kendini Arayan Adam, Adanalı Tayfur, Şaşkın Baba, Öpüşmek Yasak.

(1964) Abidik Gubidik, Çanakkale Aslanları, Plajda Sevişelim Ressam, Kaynana Zırıltısı, Avare, Hızır Dede, Koçum Benim, Sokakların Kanunu.

(1965) Artık Düşman Değiliz, Cici Kızlar, Kart Horoz, Kolla Kendini Bebek, Pantolon Bankası, Şakayla Karışık, Şepkemin Altındayım, Yabancı Olduk Şimdi, Bir Caniye Gönül Verdim, Şehvetin Esiriyiz, Babamız Evleniyor, Sevdalı Kabadayı, Taçsız Kral, Dalgacı Mahmut, Berduş Milyoner, Helal Adanalı Celal, Bir Gönül Oyunu, Lafını Balla Kestim, 1965: Sevinç Gözyaşları.

(1966) Avare Kız, Kara Tren, Şoför Deyip Geçmeyin, Seher Vakti, Ümit Sokağı, Düğün Gecesi, Siyah Otomobil, Dişi Düşman İren, Dağda Silah Konuşur, Günah Çocuğu, Affet Sevgilim Leyla, Ayrılık Şarkısı, Erkek Severse.

(1967) Harun Reşid’in Gözdesi.

(1968) Kalbimdeki Yabancı.

(1969) Tatlı Günler, Hancı.

(2002) Şöhret Sandalı.

(2013) Romantik Komedi 2: Bekarlığa Veda.