Dışarıda zincir kahvecilerde bulunan kahvelerin fiyatlarının fazlasıyla artması, dışarıda kahve içebilme keyfini bizlerden alırken dışarıda kahve içebilmek artık lüks sayılan durumlar arasında yerini almaya başladı. Bir soğuk içecek ya da soğuk kahvenin 65 – 70 lira bandında olması son derece içler acısı bir durum olurken, evde çok daha keyifli, lezzetli ve makul fiyatlarla soğuk kahvenizi hazırlayabilirsiniz. İşte kahve keyfini evde çıkarmanın en lezzetli yolu…

En lezzetli soğuk kahve tarifleri

Günün her saati içilmeye elverişli olan kahve, kişinin tüm yorgunluğunu alan ve bilhassa yaz aylarında kişinin ferahlamasına yardımcı olmasıyla bilinen kahveler son dönemlerde zincir kahvecilerde fazlasıyla fiyatlanmaya başladı. Bu fiyatlanma pek çok kişinin ekonomisine uygun gelmemesiyle birlikte, kahve yapımları araştırılmaya başlandı. Evde ekstra büyük makineler kullanmadan kolay ve pratik aynı zamanda lezzetli kahve yapabilmek için şu adımları izleyebilirsiniz;

1-Frappe nasıl yapılır?

Soğuk kahve türlerinden bir tanesi olan frappe, üst bölümünün köpüklü olmasıyla bilinen ve içimi son dere yumuşak olan kahve türlerinden bir tanesidir. Yapılışı son derece pratik olan frappeyi evde hazırlayabilmek için basit birkaç ürüne ihtiyacınız bulunuyor. Frappeyi hazırlamak için kahve, şeker ve suyu bir çırpıcı yardımıyla krema kıvamına gelene dek iyice çırpmaya başlayın. Bu noktada frappenin lezzetli bir boyutta olması için kıvamının güzel ve yoğun olması gerekmektedir. Kahveyi uygun boyutta çırptıktan sonra bardağın tabanını buz küpleriyle güzelce dolduralım. Buz küplerinin ardından bardağın içerisine soğuk sütü ilave edelim. Soğuk süt ilavesinden hemen sonra içerisine yoğunlaştırdığınız kahveyi ilave edin. Akabinde zevkinize uygun olarak üzerine bir top dondurma ilavesinde de bulunabilirsiniz. Dondurma ilavesinden sonra frappeniz hazır hale geliyor. Dilediğiniz gibi tüketebilir ve tüm keyfine çok daha uygun fiyatlarla varabilirsiniz.

2- Buzlu cappuccino

İtalyan esintilerinden oluşan bir kahve içmek istiyorsanız o noktada size eşlik edecek kahve mutlaka cappuccino olmalıdır. Buzla birleşiminin ardından son derece lezzetli bir ürün ortaya çıkan cappuccino yapılışında dikkat edilmesi gereken belli başlı durumlar bulunmaktadır. Sade kahve, şeker ve çikolatalı sütü hazır ederek işleme başlayabilirsiniz. İlk olarak sıcak suyun içerisine granül kahveyi ilave edin ve kahvenin suyun içerisinde erimesini sağlayın. Sıcak suyun içerisinde granül kahve çözündükten sonra ayrı bir bardağın içerisinde çikolatalı sütü, şekeri ve buz küplerini köpürene dek iyice karıştırın. Karışımınız köpürdükten sonra sıcak kahveyi çikolatalı sütün içerisine ilave edin. Bu ilavenin ardından kahvenizi servis bardağına alın ve lezzetine doyun.

İLGİLİ MAKALE  Chemex nedir, chemex ile filtre kahve yapımı

3- Kurabiyeli soğuk kahve

Hem soğuk bir şeyler içeyim hem de tatlı ihtiyacım karşılansın isteyenlerin en favori seçeneklerinden bir tanesi olma potansiyeli olan kurabiyeli soğuk kahveyi tüketenler fazlasıyla sevecek. Soğuk oluşu ve lezzetiyle de büyüleyen bu kurabiyeli soğuk kahveyi çok sevecek ve fazlasıyla seveceksiniz. Karıştırma kabı içerisine dilediğiniz miktarda buz küplerini ilave edin. Buz küplerinin ardından kahveyi de ilave edin ve pürüzsüz bir kıvam alana dek iyice karıştırın. İstediğiniz yoğunluğa gelene dek kahve miktarını arttırabilirsiniz. Karıştırma işlemini tamamladıktan sonra karışımı servis bardağına alın akabinde krem şantiyi dilediğiniz kurabiye parçalarını karıştırın. Krem şanti ile kurabiye parçalarını karıştırdıktan sonra bardağın üzerine kurabiye parçalı krem şanti tabakasını bardağın üzerine ilave edin. Kurabiye parçalı krem şanti tabakasını da ilave ettikten sonra güzelce tüketebilirsiniz. Bu kahve tarifi hem tatlı ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olurken hem de kahve içebilirsiniz.

Video: 3 Farklı Soğuk Kahve Tarifi | Filtre Kahve ve Türk Kahvesinden Soğuk Kahve Yapımı