Spor ayakkabıları her gün giymekteyiz. Bu yüzden de sürekli olarak spor ayakkabılarımız kirleniyor. Özellikle beyaz renkteki spor ayakkabıların kirlenmesi, çok can sıkıcı bir durum. Fakat bazı yöntemler sayesinde, spor ayakkabılarınızın ilk aldığınız gündeki gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, spor ayakkabıların nasıl temizlenebileceğini anlattık.

Spor ayakkabıları nasıl temizlenir?

Spor ayakkabıları temizlemek, külfetli bir iş gibi görünse de aslında çok kolay. Anlatacağımız yöntemler sayesinde, spor ayakkabılarınız, özellikle beyaz renkteki spor ayakkabılarınızı ilk gündeki haline döndürebileceksiniz. gelin hep birlikte spor ayakkabılarınızı nasıl temizlemeniz gerektiğini inceleyelim.

Sabun ve su

Ayakkabılarınızı temizlemek için sabun ve su kulanabilirsiniz. Sabun ve su kullanarak ayakkabıyı ovalamak, oldukça basit bir yöntemdir. Bu işlemleri yapabilmek için öncelikle ılık su ile bulaşık sabununu karıştırın. Daha sonra ise bir diş fırçası yardımı ile ayakkabılarınızı ovalayın. Bu şekilde kolay bir şekilde ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz. Ancak yumuşak uçlu bir fırça kullanmanız, bez ayakkabıların zarar görmemesini sağlayacaktır.

Çamaşır suyu

Çamaşır suyu, oldukça güçlü bir temizlik ürünüdür. Bu temizlik ürününü kullanırken dikkat etmeniz lazım. Çünkü bu temizlik ürünü, temas ettiği yerin rengini değiştirebiliyor. Bu yüzden de bu ağartıcı ürünü kullanırken su ile seyreltmeniz lazım. Bular ile birlikte çamaşır suyunu sadece beyaz ayakkabılarda kullanmanız lazım. Siyah veya renkli kumaşa sahip olan ayakkabıların üzerinde kesinlikle çamaşır suyu kullanmayın.

1 ölçek çamaşır suyu ile 5 ölçek suyu karıştırın. Daha sonra ise bir yumuşak uçlu diş fırçası ile beraber ayakkabınızı temizleyin. Fakat ayakkabının ilk önce üst kısmını temizlemeniz lazım. Çünkü ayakkabıların üst kısmı çok daha kolay bir şekilde temizlenebiliyor. Üst kısmın temizliğini tamamladıktan sonra ise ayakkabının taban kısmına geçebilirsiniz. Taban kısmı çok daha zor temizleniyor. Bu yüzden sert uçlu bir dış fırçası ile ayakkabı tabanlarınızı temizleyebilirsiniz.

Kabartma tozu

Kabartma tozu, evimizin her tarafında kullanılabilen oldukça efektif bir malzeme. Kabartma tozu hem yemeklerimizde hem de evimizin temizliğinde kullanılabiliyor. Aynı şekilde kabartma tozunu ayakkabıları temizlerken kullanabilirsiniz. Bunun için elma sirkesi ve sıcak su ile karbonatı karıştırın. Macun kıvamına gelmesi gerekiyor. Eğer macun akıcı olduysa, bir miktar daha karbonat ekleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Ayak bakımınız için 6 altın öneri

Macununuzu hazırladıktan sonra ise yumuşak uçlu bir diş fırçası alın. Diş fırçasını hazıladığınız macuna daldırın ve ayakkabınızı ovalayarak temizleyin. Temizlik işlemini tamamladıktan sonra ise elinize bir mikrofiber bez alın. Mikrofiber bezi de birazcık ıslatın ve ayakkabınızı güzel bir şekilde durulayın.

Diş macunu

Dişlerimizi bembeyaz yapan diş macunu, ayakkabıları da temizleyebilmek için kullanılabiliyor. Diş macunu içerisinde yer alan partiküller, ayakkabıları bembeyaz bir hale sokabilir. Bunun için ayakkabılarınızı temizlemek istiyorsanız, diş macunu kullanabilirsiniz. Diş fırçası üzerine bezelye büyüklüğünde diş macunu alın. Daha sonra ise direkt olarak lekenin üzerinde bu macunlu diş fırçasını sürün. Güzel bir şekilde ovaladıktan sonra nemli bir mikrofiber bez yardımı ile ayakkabılarınızı durulayın.

Diş macunu kullanırken dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü diş macunu içerisinde yer alan partiküller, ayakkabıların hasar almasına neden olabiliyor. Bu yüzden hem yumuşak uçlu bir diş fırçası kullanmanız gerekiyor. Eğer sert uçlu bir diş macunu kullanırsanız, ayakkabılarınızın kumaşının aşınmasına neden olabilirsiniz.

X