Kısa dönem , uzun dönem farkı kaldırıldıktan sonra sivil hayata dönmek yerine askerlik süresini uzatmak isteyen bireyler özellikle sözleşmeli er olarak göreve devam etmeyi tercih etmeye başladı. Gereklilikleri yerine getirebilen erler, 6 aylık vatani görevini tamamladıktan sonra sözleşmeli er olarak göre alarak maaşlı bir askeriye çalışanı oluyor ve orduya hizmet etmeye devam ediyor. Her yıl içerisinde ise sözleşmeli er maaşları güncellenmekte. 2022 için sözleşmeli er maaşları ve nasıl sözleşmeli er olunabileceği ise merak edilenler arasında yer alıyor.

Sözleşmeli er nasıl olunur?

Bedelli askerlik kaç gün?

Bedelli askerlik kaç gün?

Meslek seçimi yapacak kişiler kendilerine uygun seçimi yapmak adına araştırmalara devam ederken bu araştırmalar arasında sözleşmeli erlik de bulunuyor. Sözleşmeli er olmak için ise aranan koşulları tam olarak yerine getirmek gerekiyor. Bilindiği gibi askeri olarak hizmet vermek isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartı ilk sırada geliyor. Sözleşmeli er şartları arasında ilkokul mezunu olmak da bulunuyor. Askeri eğitim almış bireyler ise sözleşmeli er olarak görev verme hakkı kazanabiliyor. Aranan diğer şartlar ise şu şekilde:

  • Sağlık ile ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilen şartları taşımak
  • Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak
  • Yapılacak fiziki kabiliyet testi ve mülakatlarda başarılı olmak
  • Herhangi bir suçtan dolayı ertelenmiş cezası ya da ağır suçlardan hüküm giyme geçmişi bulunmamış olması
  • Askeri firar, üste itaatsizlik fiilen suça teşvik, yataklık ya da girişimi bulunmamış olması
  • Askeri geçmişinde sözleşmeli er görevinden daha üst bir rütbede görev almamış olmak

2022 sözleşmeli er ücretleri

Her yıllık düzenleme ile değişen sözleşmeli er maaşları 2022’de de yine farklı bir seviyeye çekildi. Rütbeye göre değişen maaşlar görev yaptığınız yere göre de değişiklik göstermekte. Milli Savunma Bakanlığı’nın 2022 yılında dışarıdan uzman erbaş alım yapmayacağı açıklaması sonrası yapılan bilgilendirmede belirttiği üzere bu yıl sadece askerlik görevine aktif olarak devam edenler arasından uzman erbaşlar seçileceği öğrenilmiş oldu. Net şekilde elde edilen sözleşmeli er maaşı üzerine rütbe, görev yeri ve aile faktörleri başına eklenen prim ücretleri ile gösterdiği değişkenlikler sonrası ücretler de kesinleşmiş oldu.

İLGİLİ MAKALE  Hemşire maaşları 2022

Sözleşmeli erlerin başlangıç maaşı 5.700 TL iken bu ücret 14.000 TL seviyesine kadar çıkabiliyor. Doğuda görev yapan sözleşmeli erler komando kıdemi tazminatı olarak 600 TL alıyor. Eğer sınır bölgesi ya da Suriye gibi dışarıdan sınır koruma görevine gönderilir ise 8000 TL net zam ile birlikte net maaşı toplanıyor ve ailesi olan sözleşmeli erler buna ek olarak aile yardımı olarak da 500 TL alıyorlar. Yani eğer sınır dışında görev yapan bir sözleşmeli er aylık olarak 14.800 TL kadar kazanabiliyor. 7 yılını doldurmuş bir sözleşmeli erin ise alacağı toplu tazminat ücreti toplamda 293.653 TL tazminat ücreti bulunmakta.

Sözleşmeli er tazminat koşulu

7 yıllık göre süresi dolmuş sözleşmeli erler 2 durumda tazminat ücreti talep etme hakkı kazanıyor. Bunlardan biri kendi kusurları olmadan Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılma ya da sözleşme süresinin sona ermesi iken diğer sebep ise yine kendi kusuru olmamak kaydı ile sağlık sorunları sebebiyle fiziksel yeterliliği kaybetme olarak karşımıza çıkıyor.