Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre Tarım ve  Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, görevinden ani bir kararla istifa ettiğini açıkladı. Ani bir kararla görevinden istifa eden Bakan Pekdemirli’nin, nasıl bir süreç içerisinden çıktığı merak edilen konular arasında yer alıyor. En son 25 şubat itibarıyla sosyal medya hesabından, çiftçilere 547 milyon liralık tarımsal ödeme desteğinin yapılacağını açıklayan Pekdemirli’nin bu zamansız istifasının sebebi merak edildi. Pekdemirli’nin istifasının ardından boşalan koltuğa başka bir isim atanırken, çiftçi haklarına dair nasıl bir çalışma öngörüleceği oldukça merak ediliyor…

Bakan Pakdemirli’nin zamansız istifasının nedeni merak ediliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasının yer aldığı Resmi Gazete’de yayımlanan açıklama ve karar göre, Bakan Bekir Pakdemirli tarafından boşalan Tarım ve Orman Bakanlığı koltuğuna Vahit Kirişçi atandı. Yayımlanan kararda,  “Görevden af talebi kabul edilen Bekir Pakdemirli’den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığı’na Vahit Kirişci, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104’üncü ve 106’ncı maddeleri gereğince atanmıştır.” şeklinde açıklama yer aldı. Pakdemirli zamansız istifasından sonra “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 10 Temmuz 2018’den itibaren sürdürdüğüm Bakanlık görevimden ayrılmış bulunuyorum. Görevden af talebimi kabulleri için kendilerine şükranlarımı arz ediyor, yeni Bakanımız Sn. Vahit Kirişci’ye başarılar diliyorum” şeklinde açıklamada bulundu. 2018 yılında atanan bakanların 2022 yılına kadar peyder pey görevlerinden istifa ederek, yerine başka kişilerin atanması akıllara sor işaretleri getirmeye başladı. 16 bakandan oluşan kabine de 2022 Mart ayı itibarıyla 8 bakan görevinden istifa etti.

Ani istifa haberinden sonra çiftçi hakları sekteye uğrayacak mı?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, en son sosyal medya hesabından çiftçilere yönelik tarımsal destek için 547 milyon lira bütçe ayrıldığını söyleyerek ödemelerin yapıldığını açıklamıştı. 25 Şubatta gerçekleşen ilk ödemelerinden ardından kısa bir süre sonra destek ücreti alan çiftçileri benzin ve motorine gelen zam haberleri büyük bir yıkıma uğratmıştı. Destek paketi ücretini ceplerine koymadan, tarla hasadını nasıl süreceklerini kara kara düşünen çiftçiler, 4 Mart itibarıyla Bakan değişikliği haberine uyandı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 4 Mart 2022 itibarıyla görevinden istifa ettiğini açıklamış ardından yayımlanan Resmi Gazete’de boşalan koltuğa Vakit Kirişçi’nin atandığı yayımlanmıştı. Gelen bu kararın ardından akıllara, bu değişikliğin çiftçi haklarını ne denli etkileyeceğini getirirken, Vahit Kirişçi’nin bu görev için nasıl çalışmalar düzenleyeceği merak edilen konular arasında yerini alıyor.

İLGİLİ MAKALE  Tarım Bakanı Kirişci Açıkladı! İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 146

Vahit Kirişçi kimdir?

4 Aralık 1960 da Kahramanmaraş’ta dünyaya gözlerini açan Vahit Kirişçi, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdikten sonra yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yapmıştır. Ardından doktora eğitimi için, İngiltere’ye giden Kirişçi, Cranfield Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamlamıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak görev alan Kirişçi, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Öğretim üyesi olarak öğrencilerine ders verdi. 1995’te doçent, 2001’de profesör unvanına sahip oldu. 22. Dönem Adana Milletvekili, 22. Dönem’de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi olmasını ardından  Başkanvekilliği görevi yaptı. 4 Mart 2022 itibarıyla Tarım Ve Orman Bakanlığı görevine getirildi.