Soda şişesinin neden yeşil olduğu sosyal medyanın gündemlerinden biri oldu. Her gün gördüğümüz ama çoğunlukla sorgulamadığımız soda şişeleri neden yeşildir? Beypazarı maden suyu yönetim başkanı Niyazi Ercan bu soruya açıklık getirdi.

“Maden suyu şişeleri renkli olmak zorundadır. Çünkü maden suyu içindeki mineraller güneş ışığına maruz kalınca zarar görmektedir. Biz de maden suyumuzu yeşil şişede piyasaya arz etmekteyiz” Beypazarı maden suyu yönetim başkanı Niyazi Ercan

Yani şişeler yeşil olduğunda, içeriğindeki minerallerin güneş ışığına maruz kalma oranları minimum seviyeye iniyor. Böylece şişe içeriğinin zarar görmesi engellenmiş oluyor.

Kırmızının karşıt rengi yeşildir. Yeşil renk, kırmızıyı bir anlamda nötrlüyor. Yeşil şişelerin maaliyetleri de düşük. Böylece soda şişelerinde yeşil renk kullanılarak, bir taşla iki kuş vurulmuş oluyor.

Yeşil Soda Şişesi

Yeşil Soda Şişesi

Maden suyunun mucizevi faydaları

Maden suyu öncelikle kemikler için çok önemli olan mineral kaynağıdır. Bu nedenle günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar. Günde sadece bir bardak bu ihtiyacı karışalamak için yeterli olmaktadır. Ayrıca yağ yakma konusunda da faydası vardır. Kilo vermeye yardımcı olabilir.  Kalsiyum ve magnezyum kaynağı olan maden suyu kan basıncını da düzenler. Vücuttaki yağ oranını da dengeleyerek, kolestrol üretimine de engel olur.  Ama tabi ki her şeyin fazlası zararlı olabilir. O nedenle dengeli tüketilmesi gerekmektedir.