Havalar daha da soğudu ve kış aylarının kaçınılmazı soğuk algınlığı artış gösterdi. Grip, nezle soğuk algınlığı derken birçok kişi çözümü doğal yollarda buluyor. Ancak kulaktan dolma bazı yöntemler sizi iyileştirmek yerine sağlığınıza zarar verebilir, uyarmış olalım.

Yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri buruna sirkeli su çekmek. Ancak uzmanlar evde kendi yöntemlerinizle uyguladığınız bu yönteme karşı uyarılarda bulundu. Burun tıkanıklığı yaşıyorsunuz ve sinir bozucu bu durumdan kurtulmak için sirkeli suyu çözüm kabul ettiniz. Dikkatli olmalısınız çünkü burun açma amacıyla kullanılan çoğu yöntem kulaktan dolma ve tehlikeli. Yaygın bilinen buruna sirkeli su çekme işlemi doğru bir yöntem değil. Sirkeli su asidik özellikler gösterir ve burun mukozasına zararlıdır. Alternatif bir çözüm olarak uzmanlar 1 bardak suya 1 çay kaşığı tuz,1 çay kaşığı yemeklik karbonat konup karıştırılarak buruna çekmeyi öneriyor.

Burun için zararlı boğaz için yararlı

Burun açmak için tehlikeli bir yöntem olan sirkeli suyu boğaz ağrısı çekiyorsanız kullanabilirsiniz. Uzmanlara göre boğaz şişmesi için 1 bardak suya 2-3 damla sirke eklenerek gargara yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak ıhlamur çayı da boğaz ağrısına iyi gelen doğal yöntemlerden çünkü ağrı kesici özelliği bulunuyor. Ayrıca çok sıcak, çok soğuk içecekler veya yoğun baharatlı gıdalar tüketmekten kaçınmalısınız. Hastalığı bir an önce atlatmak için bol bol su içilmelidir. Sanılanın aksine sıcak içecekler de ağrınıza iyi gelmez, içecekleri bu dönemde ılık ve yumuşak olacak şekilde tüketmelisiniz.

Başta burun açmak için sirke kullanmamanız konusunda uyarıda bulunduk. Ancak sirkenin de sizler için yararlı olduğu alanlar mevcut. Özellikle elma sirkesi tüketmenin yararları oldukça fazla. Elma sirkesi, bağırsakların çalışmasını sağlayan maddeleri içermektedir. Bu maddeler bağırsakları çalıştırdığı için, bazal metabolizmamızı hızlandırmaktadır. Bu sayede daha rahat bir şekilde kilo kaybedebilir, kabızlık gibi bağırsak sorunlarının da önüne geçebilirsiniz. Elma sirkesinin içeriğinde antioksidan maddeler bulunmaktadır. Bu antioksidan maddeler ise ağrılarınızı hafifletecektir. Elma ve diğer sirkeler, doğal birer antibiyotiktir. Bu yüzden elma sirkesi tüketmek, vücuttaki enfeksiyonun yok olmasını sağlayacaktır. İdrar yolu enfeksiyonu gibi zorlu durumlarda, her sabah 1 bardak suyla karışık elma sirkesi tüketilmelidir.