Ünlü Türk gazeteci Şirin Payzın, sık sık yaptığı açıklamalar ve sunduğu programlar ile gündeme gelmektedir. Son günlerde ise Twitter isimli uygulama üzerinden yaptığı açıklamalar ile tekrar gündem konusu olan ünlü sunucunun tam olarak kim olduğu hakkında ise gündeme gelişi ile birlikte akıllara gelen sorular arasında. Peki Şirin Payzın kimdir, nerelidir, Şirin Payzın evli mi?

Şirin Payzın kimdir?

Şirin Payzın, 1968 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş Türk gazeteci ve sunucu. Makedon asıllı bir babadan ve Kırım göçmeni bir anneden dünyaya gelen Şirin Payzın’ın babası da kendisi bir gazeteci olan Nizam Payzın’dır. Bir dönem Ankara’da hayatına devam eden Şirin Payzın, 1987 yılında eğitimi için Fransa’ya gitti. 1988 yılında babasını kaybetmesinin ardından Türkiye’ye geri dönen  Şirin Payzın, İstanbul Üniversitesi Filoloji Bölümü’nde yarım dönem okumuş, ardından bu okulu bırakarak Ankara Bilkent Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Üniversite eğitimini New York Üniversitesi’nde tamamlamasının ardından Birleşmiş Milletler’ deki Türkiye daimi temsilciliğinde çalışmaya başladı. Ardından Show TV bünyesinde çalışmaya başlayan Şirin Payzın, 1994-1999 yılları arasında ATV ana haber bülteni kadrosunda diplomasi muhabirliği yaptı. ATV ve Sabah gazetesi adına gittiği yurtdışındaki pek çok haber sırasında devlet başkanlarıyla özel röportajlar gerçekleştirdi. 1997 yılında dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi ile gerçekleştirdiği  özel röportaj sayesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Röportajı Ödülü’nü aldı.

Şirin Payzın, CNN Türk’ün kurulduğu 1999 yılında kıdemli diplomasi muhabiri olarak göreve başladı ve Eylül 2002 tarihine kadar bu görev bünyesinde çalıştı.  2001 yılında ‘Dünya’da Bugün’ programını hazırladı ve sundu. CNN Türk kanalında ‘Yeni Gün Hafta Sonu’ isimli programı hazırladı ve sundu. Bu sürede muhabirlik görevine de devam etti. Mart 2003 tarihinde başlayan Irak Savaşı sonrasında TRT adına görevlendirilerek savaş bölgesine gitti ve burada özel bir program hazırlayıp sundu. Muhabirlik görevi süresince, 1999 Pakistan askeri darbesi, Avrupa Birliği Helsinki zirvesi, İsrail’de İkinci İntifa, İran’daki seçimler, Bağdat’ta yaşanan siyasi krizler, 11 Eylül saldırıları esnasında bölgede, New York’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu da dahil olmak üzere çeşitli tüm dünyayı etkileyen gündemleri CNN Türk kanalı kanalı adı altında bölgede izledi ve buralardan haberleri iletti. Ankara’da diplomasi muhabiri olarak Türkiye’nin dış ülkelere karşı politikasına dair haberler ve röportajlar yaptı. Savaş döneminde Irak bölgesinde edindiği izlenimlerini ‘Perspektif’ adı altında bir belgesel olarak tekrar düzenleyip yayınladı. 2004 yılında ise ‘Hepsi Birer Güldünya’ isimli belgeseli ile Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü’nü kazandı. 2006-2007 yılları arasında CNN Türk bünyesinde sabah kuşağı programları sundu. 2007-2009 yılları arasında ise aynı kanal bünyesinde ana haber bülteni sunan Şirin Payzın, mesleğine hala CNN Türk bünyesinde devam etmektedir.

İLGİLİ MAKALE  Ali Özbir kimdir? (Kaynak: soru.com.tr)

Şirin Payzın evli mi?

Genel olarak meslek hayatı 2004 yılına kadar sahada geçen ve ülkeden ülkeye gezerek son dakika haberlerini ileten Şirin Payzın, 1999 yılının başlarında Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Ali Ahmet Acet ile evlenmiş fakat daha sonradan ikili boşanmıştır. Günümüzde ise medeni durumu bekar olan Şirin Payzın’ın bilinen başka bir birlikteliği yoktur.

Şirin Payzın bildiği yabancı diller

Şirin Payzın, eğitim gördüğü ülkeler olan Fansa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ana dilleri olan Fransızca ve İngilizce dillerini ileri seviyede bilmektedir.