Süt ve sarımsak ayrı ayrı incelendiğinde, insan sağlığı için oldukça faydalı besin maddeleri içermektedir. Ancak sarımsak ile sütü karıştırıp tükettiğinizde, bu faydaları 4 katına kadar arttırabiliyorsunuz. Bu yazımızda sizlere sarımsaklı sütün faydalarını derledik.

Sarımsaklı süt nelere iyi gelir?

Bu sorunun cevabı çok ucu açıktır. Çünkü sarımsak soğangillerden olan bir bitkidir ve doğal antibiyotik olarak bilinir. Sarımsak insan sağlığı için çok faydalıdır. Süt ise kalsiyum açısından oldukça zengin, gelişim çağındaki kişiler için çok faydalı bir içecektir. Bu ikili güçlerini birleştirdiğinde, ortaya harika sonuçlar çıkmaktadır. Sarımsaklı sütün faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Saçlara Canlılık ve Parlaklık Verir
  • Astım ve Kuru Öksürüğe İyi Gelir
  • Karaciğeri Toksinlerden Arındırır
  • Ağrıları Azaltır
  • Zayıflamaya Yardımcıdır
  • Sarımsaklı Sütün Diğer Faydaları
  • Kötü Kolesterolü Düşürür
  • Gribal Enfeksiyonlara Karşı Koruyucudur
  • Uykusuzluğa İyi Gelir
  • Cildi Besler ve Arındırır

Kötü kolesterolü düşürür

Sarımsaklı sütü uzmanlar, kolesterol seviyesi yüksek olan bireylere önermektedir. Çünkü sarımsağın içeriğindeki antioksidan maddeler ve sütte bulunan magnezyum, kötü kolesterol ile savaşmakta bire birdir. Ayrıca sarımsaklı süt pıhtı oluşumunu engeller. Ancak bu karışımı yaparken kullandığınız sütün, az yağlı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Uykusuzluğa iyi gelir

Sarımsaklı sütün içeriğindeki maddeler, sinir sistemini rahatlatır. Bu rahatlama sonucunda ise kişinin uykusunu düzenlemesine yardımcı olan sarımsaklı süt, gece yatmadan önce bir bardak kadar tüketilmesi gerekmektedir. Bu sayede daha rahat bir şekilde uykuya dalabilir, uykudan alacağınız verimi de en üst seviyeye çıkartabilirsiniz.

Saçları besler

Sarımsaklı sütü sadece içmek için değil, aynı zamanda bir saç maskesi yapmak için de kullanabilirsiniz. Sarımsaklı sütün içeriğindeki maddeler, saçları oldukça beslemektedir. Sarımsaklı sütü saç köklerinize doğru uygularsanız, saçlarınızdaki dökülmeleri yavaşlatır ve kopan saç tellerinin yenisinin çıkmasını hızlandırabilirsiniz. Ayrıca sarımsaklı süt saç maskesi, kırılan saç tellerini onarmakta bire birdir. Bu maskeyi haftada 2 defa saçlarınıza uygularsanız, saçlarınızda yaşanacak değişimi kısa süre içerisinde görebilirsiniz.

Astım ve kuru öksürüğe iyi gelir

Sarımsaklı sütün içerisinde C vitamini bulunmaktadır. Bu sayede sarımsaklı süt, bağışıklık sisteminizi güçlendirmektedir. Aynı zamanda sarımsaklı süt içersinde bulunan antioksidan maddeler, direkt olarak akciğerlerin temizlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede sarımsaklı süt, astıma karşı alınmış bir önlem olacaktır. Ayrıca sarımsaklı süt, içeriğindeki C vitamini sayesinde boğazları rahatlatır. Bu sayede kuru öksürükleri engelleyen sarımsaklı süt, geceleri uyurken daha rahat nefes almanızı sağlamaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Çocuklar çocuklar için sağlıklı 4 içecek

Karaciğeri toksinlerden ayırır

Sarımsağın antioksidan bir madde olduğunu biliyoruz. Bu yüzden sarımsaklı süt tüketilmesi, karaciğeri oluşan toksin maddelerden temizler. Karaciğer vücudumuzun toksin maddelerini toplayan ve atılmasını sağlayan organdır. Ancak bazı durumlarda dışarıdan yardım alması gerekmektedir. Bu yardımı ise sarımsaklı süt ile sağlayabiliriz.

Sarımsaklı süt nasıl hazırlanır?

Sarımsaklı süt hazırlamak için bir bardak süte ve 2 diş sarımsağa ihtiyacımız var. Bir bardak süt içerisine ezdiğimiz sarımsakları atıyoruz. Daha sonra ise bir blender ile bu sarımsakların süt içerisinde iyice karışmasını sağlıyoruz. Eğer tadını sevmezseniz, sarımsaklı sütünüzü blender ile geçirirken içerisine 2 çay kaşığı kadar bal dökebilirsiniz.