Mor havuçun bir mucizesi olan şalgam suyu son derece enteresan bir içecek olarak damaklara hitap ediyor. Yemeklerde, ara öğünlerde, acı ve tatlı tüketebileceğiniz şalgam suyu artık kültürel bir içecek olma özelliği kazanmış.

Mor havuç son derece ilginç bir sebze türü olarak yetişiyor. Kırmızı sebzelerin dahil olduğu iyileştirici güce ve antioksidan içeriğe sahip. Mideyi ve bağışıklığı oldukça güçlendiren şekersiz bir içecektir.

Şalgam Suyu, ana maddesi mor havuç, şalgam turbu, acı süs biberi, su, tuz ve mayası kepekli bulgur olan aynen yoğurt, peynir ve sirke gibi mayalanarak 30-40 gün bir mayalanma sürecinden sonra elde edilen doğal, son derece sağlıklı bir içecektir.

A – B – C Grubu vitaminler İçerir. Doğal Antioksidan kaynağıdır. Potasyum kaynağıdır. Gözlerin ve cildin korunmasına katkıda bulunur. Bağışıklık sistemini korur.

Şalgam

Şalgam

Uzmanlar her zaman kırmızı yiyecek yememizi, kırmızı içecek içmemizi önerirler, çünkü kırmızı besinler genel itibariyle doğal antioksidan kaynağıdır. Şalgam Suyu bütün yiyeceklerle, özellikle hazmı zor yiyeceklerle içilen bir içecek olduğu gibi evlerde,  iş yerlerinde misafirlere ikram edilebilecek  değişik bir lezzete sahip olması nedeniyle  özel bir içecektir.

Hazmı kolaylaştıran, gluten ve şeker içermeyen ve bir çeşit fermantasyon geçirdiği için özel bir üretime ve iyi tarıma ihtiyaç duyan şalgam suyunun kültürümüzde de özel bir yeri vardır. Özellikle içki ve ağır yemeklerin yanında mideyi hafifletici ve rahatlatıcı etkisiyle ön plana çıkar.

Şalgam mor havuçun özel bakım yapılan tarlalarda işlenmesinden ve özel bir bakım ile kaliteli tarım yapılmasından sonra işlenmeye giden mor havucun özel tesislerde üretilmesiyle tüketiciye hazır hale gelir ve mideye son derece iyi geldiği için içimi oldukça rahattır.

Akşam yatmadan önce içerseniz…

Akşam yatmadan önce tüketildiğinde ise uyku esnasında metabolizmanın normalden hızlı çalışmasına yardımcı olur, böylelikle yağ yakımını kolaylaştırır. Sindirim sistemi açısından yararlı olan şalgam suyu bu özelliği ile zaten hazmı kolaylaştırması ile bilinir.

Faydaları saymakla bitmeyen şalgam suyunun her geçen gün vücuda yeni bir faydası kanıtlanıyor ve alternatif olarak pek çok sağlık problemine karşı tüketilmesi tavsiye ediliyor. Özellikle evde hazırlayacağınız tamamen doğal, katkısız bir şalgam, vücudunuza pek çok yarar sağlıyor ve çeşitli hastalıklara karşı kalkan oluşturuyor.

İLGİLİ MAKALE  Kök sebzeler ve faydaları. Mutfağın yıldızları, kök sebzeler sağlıklı bir diyetin de anahtarı

Şalgam suyu kaç kalori?

Bir litresi yaklaşık otuz kalori olan şalgam suyu şeker ve yüksek kalori karşıtı bir içecek olarak oldukça ilgi görmektedir. Acılı ve acısız türleri tercih edilir.

Seyredin: Ev Yapımı Şalgam Tüm Püf Noktalar Anlatıldı…

MALZEMELER
Yarım kg kara havuç 1 adet şalgam turpu 1 çay bardağı ince bulgur 3 yemek kaşığı kaya tuzu 3 lt lik bidon ya da cam kavanoz .
HAZIRLANIŞI
Öncelikle havuçları güzelce yıkıyoruz. Kabuklarını soymadan her havucu boylamasına, kalınlığına göre ikiye ay da üçe kesiyoruz. Turbun kabuğunu soyup halka halka kesiyoruz. Bulguru bir tülbent yada temiz bir beze ekleyip bağlıyoruz, bohça yapıyoruz. Kavanozun en altına bulguru, daha sonra kestiğimiz havuçları diziyoruz . En üste turpları da ekleyip en son kaya tuzunu ekliyoruz ve ağzına kadar su ile dolduruyoruz . Şalgamı yaptığınız ortam çok soğuk değilse oda sıcaklığında ise bu şekilde kavanozda 20 gün kadar bekletiyoruz ve havuçları şalgam suyundan çekiyoruz. Sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Oda sıcaklığından daha soğuk yerlerde bu süre 30-35 güne kadar uzayabilir.