Köpeklerin kovaladığı birçok kişi vardır. Özellikle sokak köpekleri, kendi bölgelerini korumak için böyle girişimlere başvurabiliyor. Genellikle insanlar, köpekler onları kovaladığında kaçmaya başlıyor. Köpekler insanları genellikle havlayarak kovalamaktadır. Hal böyle olunca da insanlar panikleyip, köpekten uzaklaşabilmek için koşmaya başlıyor. Ancak uzmanlar, bu hareketin çok yanlış olduğunu vurgulamakta. Çünkü köpeklerden kaçarsanız, köpekler sizi av olarak nitelendirir. Bu yüzden de köpek sizi yakalarsa ısıracaktır.

Köpekle karşılaşıldığı zaman ne yapılması gerekir?

Köpekle karşılaşıldığı zaman, kaçmadan beklemek en doğru hareket olacaktır. Köpek siz kaçmadığınızda yanınıza yaklaşır. Siz de o sırada elinizin dış kısmını uzatın ve köpeğe elinizin dış kısmını koklatın. Eğer köpek elinizi kokladıktan sonra kuyruğunu sallayıp, dili ile üst dudağını yaladıysa herhangi bir sorun yoktur. Köpeğin bu hareketi, bir teslimiyet işaretidir.

Eğer bir köpek sizi ısırıyorsa, elinizle köpeğin boğazını kavrayın ve köpeği boğun. Çünkü köpeklerin en çok korktuğu şey boğulmaktır. Eğer köpeği boğamazsanız, köpeğin saldırılarından kurtulamazsınız. Köpek kovucu düdükler vardır. bu düdükler köpekleri kovmaktadır. Eğer köpeklerden korkuyorsanız, bu düdüklerden satın almanız yeterlidir. Bir köpek sürüsü gördüğünüzde ise bu düdüğe bütün gücünüzle üfleyin. Çıkan ses köpeklerin kaçmasını sağlayacaktır.

Sokaktaki köpekler neden saldırır?

Sokaktaki başı boş köpeklerin en büyük ısırma nedenleri travmalardır. Bu travmaları da maalesef bizler yapıyoruz. Eğer bir köpeğe şemsiye ile vurduğunuzda, köpek bu eylemi her zaman hatırlayacaktır. Bu yüzden elinde her şemsiye olan insana saldırmaya başlıyacaktır.

Köpeklerin bir diğer saldıram nedenleri ise gruplaşıp, bir bölgeyi ele geçirmeleri. Eğer bu tür köpeklerin bölgesine girdiyseniz, bu köpekleri toplanıp size saldıracaktır.

Kaçmak en yanlış seçenektir

Bir köpek saldırısında kaçmak en yanlış seçenektir. Çünkü köpek kaçan herhangi bir şeyi av zanneder ve saldırmaya başlar. Çünkü köpekler her hareketini av içgüdüsüyle yapmaktadır. Ancak bu durum her zaman olmayabilir. Bazı durumlarda, istemeden de olsa köpeğin av içgüdüsünü uyandırabiliyorsunuz. Bu durum genellikle hızlı yürüdüğünüzde oluyor. Çünkü hızlı yürüdüğünüzde, kıyafetinizin parçaları daha hızlı sallanmaktadır. Bu yüzden de köpek sizi av olarak görebilir.

İLGİLİ MAKALE  Rüyada köpekler görmek ne anlama gelir?

Bir köpeğin size saldırama esnasında durmanız gerekir. Bu eyleme ağaç olmak denir. Daha sonra ise yerden bir taş alır gibi yapın ve ellerinizi açar köpeğe doğru büyük bir adım atın. Bu hareket köpeğin sizden korkmasını sağlayacaktır. Daha sonra ise köpeğin üstüne biraz daha yürüyün ve yüksek bir ses çıkarın. Bu hareketler sonucunda ise köpek sizden uzaklaşacaktır. Köpeklerden kaçmayıp ellerinizi iki yana açmanız, köpekleri sizden daha küçük olduğuna ikna edecektir. Bu yüzden sizden daha fazla korkacaktır.

Eğer bir köpek sürüsü tarafından kovalanıyorsanız, yine aynı eylemleri yapabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda bu herhangi bir işe yaramayabilir. Bu yüzden hareketlerinizi bir köpeğe yoğunlaşarak yapmanız iyi olacaktır. Yoğunlaştığınız köpek, sizden daha çabuk korkacaktır. Yoğunlaşacağınız köpeği seçerken de dikkat etmeniz gereken husus ise en önde gelen köpeği korkutmanız. Çünkü en önde gelen köpek, genellikle diğer köpekler tarafından izlenmektedir. Bu yüzden de bu köpeği korkutursanız, saldıran diğer köpekler de en önde giden köpeği izleyecektir.

X