Sabahları yaşanan mide bulantısı, birçok kişinin karşılaştığı problemlerdendir. Uyandığınızda böyle bir sorun yaşamaya başlamanız, gün boyunca moralinizin ve enerjinizin düşük olmasına neden olabilir. Sabahları yaşanan mide bulantısının çok çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Bulantınızın neden olduğunu tespit edebilir ve bu durumdan kurtulmak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bulantı, hoş olmayan ve tanımlanması zor bir histir. Bulantıya solgunluk, soğuk terleme, tükürük salgısında artış ve taşikardi gibi otonomik semptomlar eşlik eder. Bulantı genellikle kusma ile seyreden, insanı rahatsız eden hoş olmayan bir duygu durumudur.

Sabahları mide bulantısını göz ardı etmemelisiniz. Çünkü uzmanlar bu durumun bir hastalık belirtisi olabileceğini de söylemektedirler. Mide bulantınızın genel sağlık durumunuzla ilişkisi olabilir. Yani sıklıkla tekrar eden bu bulantılarınızın neden olduğunu mutlaka tespit etmeniz gerekir. Bunun için doktorunuza giderek muayene olursanız, daha doğru tespit yapılmış olur.

Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur?

Sabahları mide bulantısının meydana gelmesine sebep olan farklı sebepler bulunur.

Bu sebepler şunlardır:

 • Stres
 • Sigara
 • Alkol
 • Mide hastalıkları
 • Migren
 • Baş ağrıları
 • Adet dönemi
 • Adet döneminin gelmesi
 • Besin alerjisi
 • Baş dönmesi
 • Kafeinli içecekleri aşırı tüketme
 • Mide ülseri
 • Soğuk algınlığı
 • Bağırsak hastalıkları
 • Mide kanseri
 • Yüksek ateş

Gibi sebepler, sabahları mide bulantısına neden olmaktadır. Eğer bu durumlardan herhangi biri sizde mevcut ise sabah kalktığınızda mide bulantısı ile karşılaşabilirsiniz. Sabahları yaşanan bu bulantıları hafife almamalısınız. Çünkü kanser ya da başka bir hastalığın habercisi de olabilir. Bundan dolayı sabah mide bulantısı yaşayanların kendilerine dikkat etmeleri gerekir.

İzleyin: Mide Bulantısı Nasıl İyileşir?

Az ve sık yemek; büyük üç öğün yemek yerine 5-6 öğün yenmelidir. Açlık hissi olmasa bile yemek yemeğe gayret edilmelidir. Boş mide bulantıyı artıracaktır

Her Gün Meydana Gelen Mide Bulantısı

Her sabah uyandığınızda mide bulantısı yaşıyorsanız, buna neden olan farklı durumlar olabilir. Sindirim sisteminizin iltihaplanması, aşırı sigara ve alkol tüketimi ve duygusal çöküntüler her gün tekrarlayan mide bulantılarına yol açabilir. Her gün meydana gelen mide bulantılarına neden olabilecek diğer bir durum ise kalp krizi riskidir. Bu nedenle mide bulantılarını ne sıklıkla yaşadığınızı iyi gözlemlemeniz gerekir.

Kalp krizi gibi tehlikeli bir durum için vücudunuz size haber gönderiyor olabilir. Her gün aynı durumu yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden kalp doktoruna gitmelisiniz. Ancak bulantının her gün olması kalp krizi yaşayacağınızın kesin bir göstergesi değildir. Bundan dolayı gerekli tetkikler yapılmadan kafanızı bu tür olumsuzlara yormayın.

Kitap okumak, müzik dinlemek, televizyon izlemek ve sohbet etmek gibi dikkat dağıtmaya yönelik davranışlarla özellikle beklenti bulantı-kusması engellenebilir.

Sabah Mide Bulantısı Yaşamamak İçin Neler Yapılabilir?

Sabah kalktığınızda mide bulantısı yaşamamak için kendi yöntemlerinizi deneyebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken odanızın yeteri kadar hava almasını sağlamaktır. Bunun için yatmadan pencerenizi açarak odaya temiz havanın girmesini sağlayın. Ortamın temiz havalı olması her zaman dikkat etmeniz gereken ilk kuraldır.

İLGİLİ MAKALE  Starbucks ne demek? Logosu ne anlama geliyor?

Sabah uyandığınızda mideniz boş olacaktır. Bulantıya rağmen kahvaltı yapmaya çalışın. Yediğiniz besinler bulantınızın hafiflemesini sağlayacaktır. Daha sonra dışarıya çıkın ve yürüyün. Böylece bulantı etkisini yitirecektir. Yürüyüş yapma imkanınız yok ise balkonunuza çıkarak temiz hava alın. Böylece mide bulantınızla baş edebilirsiniz.

Mide Bulantısı Uykusuzluk Yaratabilir

Sabah yaşanan mide bulantıları uykusuzluk yaşamanıza sebep olur. Bu durum sonucunda uyku düzeniniz bozulur. Uyku düzeninizin bozulması ise günlük yaşantınızın olumsuz etkilenmesine sebep olur. Bu nedenle mide bulantısı probleminizi en kısa sürede çözmeniz gerekir. Mide bulantısının ve uykusuzluğun yarattığı stres, sizi daha kötü edebilir. Mide bulantısına bağlı olarak psikolojiniz de bozulabilir.

Kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Sabah uyandığınızda böyle bir sorun yaşamanız, günlük enerjinizin düşmesine neden olur. Bundan dolayı da canınız daha çok sıkılmaya başlar. Özellikle de her güne böyle uyanmak, tam anlamıyla bir zulüm olur. Bu zulümden bir an önce kurtulmazsanız, mide bulantılarınız sizi gittikçe daha zor durumlara sokabilir. Özellikle de her gün yaşanan mide bulantıları kötü bir haberci olabilir.

Video: Sürekli mideniz mi bulanıyor?

Sabahları Mide Bulantısının Tedavisi

Sabahları mide bulantısının tedavisi için iki yol izlemeniz gerekir. Eğer bulantılarınız çok sık olmuyorsa bu duruma neden olan bir hastalık yok demektir. Bu gibi bulantıları evde yapılan basit yöntemlerle ortadan kaldırabilirsiniz. Bu birinci yoldur. Bulantılarınızın sıklığı çok fazla ise bunun için mutlaka doktora gitmeniz gereklidir.

Çünkü her gün yaşanan mide bulantısı normal bir durum değildir. Bu bulantılar, hastalık belirtisi olarak kabul edilir. Doktora gitmek ise sizin için ikinci yol olmalıdır. Çünkü bulantıya neden olan durum ciddi bir hastalık ise tedavi olmanız gerekebilir. Ne kadar erken tedavi olursanız, hastalığınızı o kadar kısa zamanda atlatırsınız.

Sabahları Mide Bulantısı Hamilelikten Olabilir

Sabahları mide bulantısı yaşamanızın sebebi, hastalık ya da başka bir şey olmayabilir. Çünkü sabah bulantıları, hamile olan kişilerde de görülmektedir. Eğer hamileyseniz, sabah kalktığınızda mide bulantısı yaşamanız normaldir. Bu hamileliğin annede yaratmış olduğu bir etkidir. Bu tür mide bulantıları geçicidir.

Genellikle hamileliğin ilk aylarında yaşanan bulantılar, zamanla gider. Bu bulantıları gidermek için bilinçsizce ilaç kullanmayın. Hamilelik bulantıları kalıcı olmadığı için biraz sabretmeniz yeterlidir. Eğer bulantılarınız, hamileliğin ilk aylarından sonra da devem ederse doktorunuza sorabilirsiniz. Hamilelik bulantılarının geçmesi için midenizi yatıştırıcı besinler tüketmeniz yeterlidir.

Bulantıya karşı doğal 5 yöntem

1- Limonlu Su

Sabah kalktığınızda mide bulantısı yaşamaya başlarsanız, kendinize limonlu su yapabilirsiniz. Ara ara yaşanan mide bulantılarını durdurmak için sabahları uyandığınız zaman limonlu su içmeniz yeterlidir. Bu su, midenizde bulunan asitlerin dengelenmesini sağlar. Böylece kusma ihtimalinizi ortadan kaldırır. C vitamini, mide bulantısını durdurmak için en ideal vitaminlerdendir. Limonlu suyu içtiğinizde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Yorgun mu hissediyorsunuz? Enerjinizi tazeleyen 4 doğal çözüm

Ayrıca güne su içerek başlamak, sizin için en sağlıklı olanıdır. Bu su sayesinde hem mide bulantısından kurtulmuş olursunuz hem de kendinizi daha zinde hissedersiniz. Uzmanlar, limonlu su içilmesini herkese tavsiye etmektedir. Özellikle de sabah kalktığında mide bulantısı gibi sorunları olan insanların bu suyu daha fazla tüketmeleri gerekmektedir.

2- Tuzlu Kraker

Eskiden mide bulantısı yaşayan çocuklara tuzlu kraker yedirilirdi. Bu hareketin ne derece doğru olduğu hep tartışılmıştır. Ancak uzmanlar, tuzlu krakerin mide bulantısına iyi geldiğini açıklayarak bu tartışmalara son noktayı koymuşlardır. Özellikle de uzun zamandır aç olan kişiler sabah uyandıkları zaman tuzlu kraker yiyebilirler.

Tuzlu kraker dışında sabah mide bulantısına iyi gelen diğer yiyecekler ise şunlardır:

 • Zencefilli su
 • Nane ve limon
 • Rezene çayı
 • Yoğurt
 • Haşlanmış patates
 • Papatya çayı
 • Muz
 • Elma suyu

Gibi besinler, sabahları mide bulantısına iyi gelir. Kendinize iyi bakmanız mide bulantılarınızın hafiflemesini sağlar. Sırf kusmamak için bir şey yemeden durmayın. Aksine bir şey yemediğiniz zaman bulantınız daha artabilir.

3- Uzun Süre Aç Kalmayın

Uzun zaman aç kaldığınızda ya da akşam yemeğinizi yemeden yattığınızda sabah mideniz bulanabilir. Bu bulantının olması normaldir. Çünkü mideniz açlıktan da bulanabilir. Böyle bir durum yaşamamak için akşam yemeğinizi mutlaka yiyin. Aç karnınıza uyumayın. Gerekli öğününüzü yerine getirdikten sonra uyuyun.

Böylece sabah uyandığınız zaman mideniz bulanmaz. Eğer yemek yemeye fırsatınız olmadıysa yatmadan önce atıştırmalık bir şeyler yiyin. Midenize bir lokma ekmeğin bile girmesi yeterli olur. Çünkü sabah uyandığınızda mideniz, aç olduğunun sinyalini size bulantı şeklinde verebilir. Bu bulantı ise sizi tamamen iştahsız hale getirebilir. Özellikle de çalışan bir bireyseniz, yemek öğünlerinizi asla ihmal etmemelisiniz.

4- Nefes Egzersizi Yapın

Sabahları mide bulantısı yaşadığınızda nefes egzersizleri yaparak da bulantınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Nefes egzersizi aynı zamanda kendinizi dinç hissetmenizi de sağlar. Uyandığınızda balkona çıkıp temiz hava alarak nefes egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Nefes egzersizlerinin nasıl yapıldığını iyi bilmelisiniz. Bu nedenle egzersiz hareketlerini öğrendikten sonra uygulamanız gerekir.

5- Güne Kahve İle Başlamayın

Sabah uyanır uyanmaz kahve içen insanlarda zamanla mide bulantıları başlar. Çünkü her sabah kahve içmek aslında çok yanlıştır. Bazı insanlar kahve içmeden kendilerine gelemediklerini söylerler. Ancak kahvenin aslında ne kadar zararlı olduğunu çoğu kişi bilmez. Özellikle de sabah mide bulantısı yaşıyorsanız, kahveden uzak durmalısınız. Kahvenin içerisinde bulunan kafein, bulantının meydana gelmesine neden olan durumlardan biridir. Bu nedenle kahve, sabahları aç karnına içilmesi gereken bir içecek değildir.