Günlük yaşantıda renkler yastan aşka, üzüntüden cesarete kadar her şeyi sembolize etmek için kullanılıyor. Peki renklerin sembolizmi rüyaya taşınır mı? Kesinlikle. Bazen parlak bir renk patlaması bir rüyayı aydınlatana kadar siyah beyaz rüya gördüğümüzün farkına varmayız. Günlük yaşantımızda duygularımızı ve hatta ruhsal durumumuzu yansıtmak için renkleri kullandığımız gibi bilinçaltımızın da aynı şekilde davranış gösteriyor. Bir rüyada bir renk fark ettiğinizde, yorumlamanıza yardımcı olması için kesinlikle gördüğünüz diğer şeylerle birlikte renkleri de yorumlamak gerekiyor. Sıklıkla görülen birkaç rengin anlamını listeledik…

Rüyada kırmızı renk

Kırmızı, hem günlük yaşantıda hem de rüyalarda tartışmalı bir renk sembolüdür. Bir düğünde hangi rengin giyileceği konusundaki kültürel farklılıklar, kırmızı rengin sembolizminin ne kadar derin ve farklı olabileceğini gösterir. Örneğin Hindistan’da gelinler düğünlerine beyaz değil kırmızıyı giymeyi tercih ediyorlar, bu nedenle Batılı bir gelini utandıran renk doğulu bir geline hitap edebiliyor. Rüya dünyasında kırmızının da bir dizi farklı yorumu var. Örneğin, rüyalardaki kırmızı, aşağıdaki gibi çok çeşitli fikirleri ifade edebilir:

Kırmızı, sembolik olarak kalbin rengidir, bu nedenle rüyada görülen kırmızı renk, sevgiyi, çekiciliği, tutkuyu ve kalbin diğer yoğun, ezici duygularını sembolize edebilir.

Rüyalardaki kırmızı, öfkeyle de bağlantılıdır. Öfkenin kaynağının ne olabileceğini anlamak için rüyada neyin kırmızı olduğuna bakın.

Rüyalarda göz ardı edilebilecek kırmızı rengin yorumlarından biri de dönüşümdür. Kırmızı sembolik olarak ateşin rengidir. Özellikle zorlu bir zaman geçirdiyseniz, kırmızı rengi görmek, yıkıcı bir süreçten geçtiğinizi ifade ediyor olabilir.

Kırmızı rengi içeren rüyalar, yaşama tutkunuzun geri döndüğünü, damarlarınızda pompalanan yaşam gücünü hissedebildiğinizi ve yaşam için yenilenmiş tutkuyu aktarabildiğinizi gösterir.

Kırmızı, aynı zamanda kanın rengidir. Vücudumuzun yaşam kaynağı olarak kan, sembolik olarak enerjiye bağlıdır. Kırmızı rengi görürken, rüyada diğer görülenleri kontrol etmek akıllıca olacaktır.

Yukarıdakilerden hangisinin rüyanız için en iyi yorum olduğuna dair doğru bir fikir edinmek için, rüyanızın tüm detaylarını beraber yorumlayın. Hangi nesnenin kırmızı olduğuna bakın, ardından o görüntünün sembolizmini kırmızı renkle birlikte yorumlayın.

Kur’anî bakış açısına göre renkler, dünyanın çekiciliğine ve güzelliğine katkıda bulunmaktadır. Etrafımızdaki ağaçların, evlerin, hayvanların, meyvelerin vb. her şeyin renginin aynı olduğunu hayal etmek bile istemeyiz. Şüphesiz bütün mahlûkatın aynı renkte olması, insanoğlu için tahammül edilemeyecek bir görünümdür.

Rüyada sarı renk

Sarı, karmaşık bir rüya rengidir ve rüyalardaki yorumu genellikle duyguya bağlıdır. Olumlu yorumlandığında sarı, sıcak bir bahar gününde veya güneşin canlı parlaklığıyla karanlığı kovalamaya başladığında, insanın yaşadığı sıcaklığı ve güç veren duyguları yansıtan maneviyatı yansıtır. Rüyalardaki sarı renk için diğer olumlu anlamlar; Sağlık, mutluluk, canlılık, enerji ve yaratıcılıktır. Ne yazık ki, sarı aynı zamanda olumsuz anlamlar da taşıyor. Geleneksel olarak aldatma ve hastalık ve hatta korkaklıkla ilişkilendirilmiştir. Rüyanızdaki rengin anlamını yorumlamanın en iyi yolu, rüyadaki görülme şekliyle yorumlamaktır.

Hz. Peygamber’in renklerle olan ilişkisini açıklama adına Soner Gündüzöz, şu cümleleri sarf etmiştir: “Hadislerde sarı elbise kötüdür, beyaz elbise iyidir. Hz. Peygamber bir moda yaratmanın peşinde olmaktan çok renklerde var olduğu kabul edilen bir sihirli gücü yeni dinin kodifikasyonunda birer şifreye dönüştürmek istemiştir.”

Rüyada mavi görmek

Mavi renk neredeyse her zaman pozitif bir renktir. Aynısı fikir ve duyguları simgeleyen mavi rüyalar için de geçerlidir.

İLGİLİ MAKALE  Rüyada araba ile uzun yola çıkmak ne anlama gelir? Rüyada araba ile uzun yola çıkmanın anlamı (Kaynak: soru.com.tr)

Gökyüzü, okyanuslar gibi mavidir ve her ikisi de sonsuz olanın simgeleridir. Sonsuzun iki ana sembolünün rengi olarak mavi, özlemleri sembolize eder. Rüyasında mavi gören bir kişi, kendini büyük ölçüde gerçekleştireceğini veya en azından bunun için çabalayacağı bir sürecin habercisidir.

Mavi gökyüzünün rengi olduğu ve gökyüzü cennetle ilişkilendirildiği için mavi renk aynı zamanda yüksek maneviyatın sembolüdür.

Mavi sadakatle ilişkilendirilir, bu yüzden iş adaylarının röportajlarda giydiği en önemli renklerden biridir. Rüyalarda mavi, ya rüyanın bir kişiye ya da fikre olan bağlılığını ya da başka bir kişi ya da kurumun rüyayı görene olan sadakatini ifade edebilir.

Bilgelik ayrıca mavi renkle de ilişkilendirilir. Rüyalardaki mavi, yaşamınızın belirli bir alanında bilgelik kazandığınızı veya belki de belli bir alanda bilgeliğe ihtiyacınız olduğunun işaretidir. Bu bilgeliğin nereden elde edildiği veya gerekli olduğu konusunda daha fazla bilgi için hangi mavi ile birlikte görülen diğer şeylerle birlikte yorumlanmalıdır.

Doğu’da Mısır, İran, Hindistan, Arap Yarımadası ve Anadolu’da mavi rengin kötülükleri uzaklaştıran bir renk olduğu inancı hâkimdir. Mavi renk sonsuzluğu, türeyişi, emniyet ve huzuru telkin eden bir renktir.

Rüyada turuncu renk

Turuncu, rüyalarda harika bir pozitif renktir. Turuncu, güneşin sembolik rengi olarak beslenmeyi, büyümeyi ve yaratıcılığı simgeler.

Rüyalardaki turuncu aynı zamanda dengeyi sembolize eder. Kırmızının tüm tutkusunu içerir, ancak turuncu renginde, kırmızının tutkusu sarının dinginliği ile karışmıştır.

Rüyalardaki turuncu renk, fiziksel ve duygusal sağlığı gösterir.

Turuncu aynı zamanda yaratıcılığın rengidir. Dengeli, serbest ve sağlıklı yaratıcılığı ifade eder. Rüyalardaki turuncu, kendinizi ifade etmenize izin veren hoş, sıcak, yaratıcı bir güce sahip olduğunuzu gösterir.