Amerika Birleşik Devletlerinde yayınlanmaya başlayan animasyon dizisi Simpsonlar, 17 Aralık 1989 yılında ilk bölümünü yayınladı. Geçmişten günümüze birçok göndermelerde bulunan Simpsonlar, dünya çapında gerçekleşmiş olayları daha önceden bilmişti. Bu kehanetlerinin doğru çıkması ile birlikte dünya çapında büyük bir kitle edinen Simpsonlar’ın her bölümü incelikle takip ediliyor. Gelin hep birlikte Simpsonlar’ın doğru çıkan kehanetlerini inceleyelim.

Akıllı saatler

1995 yılındaki altıncı bölüm olan Lisa’nın Düğünü bölümünde, Lisa Simpson’ın kocasının bileğinde bir akıllı saat vardı . Lisa ile Lisa’nın Kocası, bu akıllı saatler üzerinden iletişim kuruyorlardı. İlk akıllı saat ise 2013 yılında piyasaya sürülürken, Simpsonlar bu teknolojiyi tam tamına 18 yıl önce tahmin etmeyi başarmıştı.

Beatles mektubu

İkinci sezondan 1991 tarihli “Brush With Greatness” bölümünde Beatles ile ilgili bir kehanet ortaya çıktı. Yayınlanan bölümde “Ringa Star” grubuna gönderilmiş olan çok eski mektupların cevaplandığı görülür. Daha sonra ise ki Essex Beatles hayranı, 50 yıl önce Beatles’a gönderdikleri bir mektuptan Paul McCartney’den bir yanıt aldıklarını dile getirmiş.

Disney Fox’u satın alacak

1998 yılında bir Fox dizisi olan Simpsonlar, kendi stüdyolarının Disney tarafından satın alınacağını bölümünde işlemişti. 10’uncu sezonun “When You Dish Upon A Star” isimli bölümünde Disney Stüdyoları, Fox kanalını satın almıştı. 2017 yılının Aralık ayında ise 21st Century Fox’u satın alan Disney, 52.4 milyar dolar ödedi.

Lady Gaga

Simpsonlar’ın 23. sezonunun finalinde Lady Gaga, uper Bowl’un devre arasında sahne aldı. 2012 yılında yayınlanan bir başka Simpsonlar bölümünde ise Lady Gaga Springfield halkı için verdiği konserde havada asılı bir şekilde duruyordu. Bu bölümden tam 5 yıl sonra ise Lady Gaga, Houston NRG Stadyumu’nun çatısından uçarak Super Bowl’da sahne performansı sergiledi.

İzleyin: Rusya ve Ukrayna savaşını da bilen Simpsonlar’ın gerçekleşen kehanetleri

Koronavirüs

Zamanında Ebola virüsü için yaptığı kehaneti tutturan Simpsonlar, buna benzer bir kehaneti Koronavirüs için de yapmıştı. Dördüncü sezonda “Marge in Chains” adlı bölümde, Springfield’a yanlışlıkla bir Japon fabrika işçisi tarafından “Osaka Gribi” bulaştırdı. Bu virüsü de Koronavirüse benzeten izleyiciler, tıpkı şu andaki gibi kasabadakilerinde Osaka Gribi için bir çözüm aradıklarını farketti.

İLGİLİ MAKALE  Hafta sonu izleyebileceğiniz Exxen dizileri

Akıllı telefonlar

Akıllı telefonlar henüz icat edilmemişken, The Simpsons’ın 1994 yılında yayınlanan Lisa on Ice bölümünde dokunmatik telefon görülmüştü. Logo da ise şu an günümüz teknolojilerini kasıp kavuran Apple şirketinin elma şeklindeki logosu bulunuyordu.

Donald Trump

19 Mart 2000 tarihinde yayınlanan bir Simpson bölümünde Donald Trump için Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanı diye bahsedilmişti. Bu bölümden tam olarak 16 yıl sonra ise ABD’de başkan olarak seçilen Donald Trump, Simpsonlar’ın bu kehanetinin de doğruluğunu kanıtlamış oldu.

Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz durumu

Şu an gündemde olan Rusya ve Ukrayna arasındaki krizi de daha önceden tahmin eden Simpsonlar, Simpsons Tide bölümünde olacaklardan bahsetmişti. Yeni bir soğuk savaşın olacağını ve Sovyetler Birliğinin tekrardan yükselişini 1998 yılında yayınladığı Simpsons Tide bölümünde anlatmıştı.