Ramazan Bayramı yaklaştıkça milyonlarca emeklinin akıllarında tekrar canlanan sorular emekli maaşlarının ne kadar ve ne zaman yatacağı yönüne çevrildi. 2 Nisan günü itibari ile başlayıp 1 ay sürecek olan Ramazan Ayı sonrasında Ramazan Bayramı gelecek ve hem kutlamalar, hem de emekliler için prim ödemeleri yatırılarak birçok dar gelirli emekliye rahatlık sağlanacak. 2022 yılı Ramazan Bayramı için emekli ikramiyelerinin ne zaman yatacağı ise SGK tarafından yayınlandı.

Emekli ikramiyesi ne zaman yatacak?

Ramazan bayramı bu yıl 2 Mayıs gününde başlayacak. Ramazan bayramının gelişi ile emeklilere her yıl olduğu gibi belirli bir miktarda ödenek sağlanarak ikramiye olarak dağıtılacak. Geçtiğimiz sene dağıtılan ikramiyelerin üzerine asgari ücrete yapılan %50,1 oranında zam da baz alınarak eklemeler yapıldı ve bu yılın bayram ikramiyeleri ücretleri için 4 farklı formül belirlendi. İkramiyelerin ne kadar olacağı kadar ne zaman yatacağı da emeklilerin merak ettikleri arasındayken, her yıl olduğu gibi emekli ikramiyesinin bu yıl da Ramazan bayramından 1 hafta önce hesaplara aktarılması bekleniyor. Yani 2 Mayıs Pazartesi gününden 1 hafta öncesinde yatırılmaya başlanarak bayram gelmeden tüm emeklilere ikramiyeleri ödenmiş olacak.

Yeni emeklilere de ikramiye

Bayram öncesinde emeklilik kararı alan sigortalılar, Ramazan bayramı öncesinde emekliliklerinin başlaması halinde bu yıl bayram ikramiyelerinden faydalanmaya hak kazanacak. Yani emekli ikramiyelerinden faydalanmaya hak kazanmak için belirli bir süre emekli olma koşulu gözetilmeden tüm emeklilere ikramiye dağıtılacak.

Bayram ikramiyelerinde fiyat tarifesi değişimi oluyor mu?

Yılda 2 kez olmak üzere biri Ramazan bayramı diğeri de Kurban bayramında yatan bu bayram ikramiyeleri emekli olan tüm bireyle için eşit şekilde yatırılmakta. Yeni emekli olanlar ve uzun yıllardır emekli kalanlar arasında herhangi bir ödeme tarifesi uygulanmadan ve de nereden ne kadar primle emekli olduğuna bakılmaksızın tüm emekli bireyler bayram ikramiyelerinden eşit şekilde faydalanabilecekler.

Bayram ikramiyesi için nereye başvurulur?

Bayram ikramiyesi almak isteyen emeklilerin ise herhangi bir kuruma başvurmasına gerek yok. Sigortalı şekilde emekli olmuş olan herkes SGK kurumlarında kadı olduğu için bu bayram ikramiyelerinden otomatik olarak faydalanma hakkı kazanıyor. İşlemler ve evraklar ile uğraşmadan sadece hesabınızı kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  '2022 Kurban Bayramı ikramiyesi' ne kadar yatacak? İşte SSK, Bağ-KUR, 4C'li emeklilere ikramiyenin yatacağı tarih

Bayram ikramiyesi nereden alınabilir?

Bayram ikramiyeleri emekli maaşları ile aynı hesaba yatacak olduğu için başka bir kuruma gitmenize ya da talep etmenize gerek kalmıyor. Size en yakın banka ATM’sinden ya da bankadan emekli ikramiyenizi tahsil edebilirsiniz.

Bayram ikramiyesinden kimler yararlanabilir?

  • SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri
  • Şehit yakınları ve gaziler
  • Ölüm aylığı alanlar
  • Vazife ve harp malullüğü alan er ve erbaşlar
  • Geçici köy korucuları
  • Şeref aylığı alanlar
  • Şampiyon sporcular
  • Kore- Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri
  • Terör nedeniyle zarar gören siviller ve hayatını kaybedenlerin hak sahipleri bu bayram ikramiyelerinden faydalanma hakkına sahip kişilerdir.